Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

37 tys. nietoperzy naliczyli chiropterolodzy z kilku krajów w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnienia (MRU) w Lubuskiem. W ubiegłym roku naliczono tam ok. 32 tys. nietoperzy.

Nietoperze liczyło 21 naukowców z Polski, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Czech. Podzieleni na mniejsze grupki przeliczyli zwierzęta w ciągu ośmiu godzin.

Zdaniem koordynującego akcję dr Tomasza Kokurewicza z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, na większą niż przed rokiem liczbę nietoperzy główny wpływ mają dwie okoliczności.

Po pierwsze fakt, że MRU jest stosunkowo nowym zimowiskiem stale zasiedlanym przez nietoperze. Obok tego ciepła zima powoduje, że nie ukrywają się w niedostępne dla obserwatora miejsca jak rury, przewody wentylacyjne czy szczeliny. Dzieje się tak, gdyż niekiedy żerują poza bunkrami łapiąc owady, które nadal są aktywne – wyjaśnił Kokurewicz.

Nietoperze zimują na terenie 32–kilometrowego odcinka rezerwatu o nazwie „Nietoperek” znajdującego się w MRU. W tym roku, jak wynika z ostatnich obserwacji zimuje tam 11 gatunków nietoperzy z 25 żyjących w Polsce.

MRU, zbudowany przez Niemców po I wojnie światowej, to jeden z największych systemów fortyfikacji w Europie. Jego powierzchnia wynosi 8 tys. km kw., a długość podziemnych korytarzy łączących kilkadziesiąt żelbetonowych bunkrów liczy ok. 32 km.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl