Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Koniec z wykorzystywaniem do produkcji zabawek, odzieży i torebek skór psów i kotów. Eurodeputowani rozpoczynają prace nad przepisami, które zakażą handlu tymi produktami w krajach UE, w tym w Polsce – podaje „Życie Warszawy”.

Ekolodzy od kilku lat walczą o dyrektywę zakazującą handlu skórami zwierząt, które ludziom są tak bliskie. Według raportu Parlamentu Europejskiego, rocznie dla skór jest zabijanych ok. dwóch milionów psów i kotów. Co piąta futrzana zabawka z Chin, sprzedawana chociażby w Polsce, zawiera ich futro. Co gorsze, wiele z nich jest odzieranych ze skóry żywcem. Największe hodowle znajdują się w Chinach. Dlatego w europarlamencie rozpoczynają się prace nad przepisami zaproponowanymi przez Komisję Europejską.

Proponowane prawo zakazuje całkowicie importu, eksportu i sprzedaży produktów ze skór psów i kotów w Unii – informuje dziennik.

„Intencje unijnych konsumentów są jasne. Nie ma akceptacji dla hodowli tych zwierząt na futra. Nie ma też zgody na sprzedaż produktów zawierających ich skórę” – wyjaśniał unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianou.

Kocie lub psie futro jest wykorzystywane nie tylko do produkcji ubrań czy toreb. Można je znaleźć także w zabawkach dla dzieci, ozdobach do włosów, ozdobach na ubraniach czy rękawiczkach. A według raportu europarlamentu, konsumenci po prostu często nie wiedzą, co tak naprawdę kupują. Bo producenci ukrywają, z czego zrobiony jest dany produkt lub nazywają go enigmatycznie innym typem skóry lub materiałem syntetycznym – czytamy w „Życiu Warszawy”.

Nadesłał/a: bartezzzzz