Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Wirus ptasiej grypy zaatakował prawdopodobnie chronione orły japońskie i nie jest wykluczone, że to właśnie dzikie ptactwo jest ogniskiem zarazy – podano w Tokio.

Obecność wirusa stwierdzono u znalezionego w końcu stycznia chorego orła na terenie, położonym w odległości około 75 kilometrów od fermy drobiowej w prefekturze Miyazaki, na której w lutym wybuchła epidemia ptasiej grypy.

Obecnie trwa ostateczne sprawdzanie, czy inne orły zarażone zostały tym najgroźniejszym szczepem wirusa tej choroby – H5N1. Jak podało Ministerstwo Ochrony Środowiska Japonii, prowadzone są też badania genetyczne, mające stwierdzić skąd pochodzą zarażone orły. Zdaniem epidemiologów, badania mogą przede wszystkim potwierdzić tezę, że ptasia grypa przenoszona jest głównie przez ptaki żyjące dziko. Orzeł spizaetus nipalensis orientalis, zwany teŻ orłem Hodgsona, jest w Japonii ptakiem ściśle chronionym.

Od lutego w czterech fermach w Miyazaki wybito ponad 90 tysięcy sztuk drobiu.

(PAP)

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl