Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Żółwie morskie są wierne nie tylko miejscom, gdzie co roku składają jaja, ale i terenom, gdzie żerują. Zawsze tam wracają, pokonując tysiące kilometrów – wynika z najnowszych badań opublikowanych w „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.

Odkrycie to podkreśla znaczenie potrzeby ochrony najważniejszych miejsc żerowania tych zagrożonych gatunków.

– To, w jakim stopniu żółwie są wierne określonym miejscom żerowania oraz trasom, było niespodzianką – powiedziała kierująca badaniami dr Annette Broderick z University of Exeter.

Jak wyjaśniła, żółwie morskie potrafią migrować tysiące kilometrów od miejsc lęgowych do miejsc, gdzie żerują. Niezwykłe jest również to, że w „swoje” miejsca pływają zawsze dokładnie tymi samymi trasami.

Naukowcy od dawna wiedzą, że co roku żółwie morskie wracają – zawsze do tych samych – stanowisk lęgu. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że podobnie zachowują się wobec miejsc żerowania.

Ich przywiązanie do określonych miejsc odkryto dzięki śledzeniu tych zwierząt z wykorzystaniem przekaźników satelitarnych. Nawet do pięciu lat naukowcy śledzili 20 żółwi zielonych i karetta, które składają jaja na dwóch plażach Cypru.

Zauważono, że przez ponad pół roku wszystkie samice żerowały w tych samych miejscach. Tylko na zimę przenosiły się na głębsze wody, gdzie nurkowały, pozostając pod wodą nawet po 10,2 godziny. Pięć samic śledzono także, kiedy składały jaja, po czym wracały zawsze w te same miejsca, gdzie żerują.

Naukowcy nie wiedzą, jakie jest ewolucyjne pochodzenie takiego zachowania.

(PAP)

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl