Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ruch na rzecz Praw Zwierząt „AnimAliA” oraz grupa Zielona Łódź zapraszają na ŁÓDZKI TYDZIEŃ WEGETARIANIZMU 2007
Przez oba dni będzie można spróbować wegańskiego jedzenia, zaopatrzyć się w bezpłatne biuletyny i ulotki o tematyce praw zwierząt i ekologii, podpisać petycje w obronie zwierząt i kupić książki, a także zapisać się do działającej od 2002 roku organizacji AnimAliA oraz nowej, promującej sport i ekologię, grupy Zielona Łódź.

19 maja odbędzie się wykład prof. dr hab. Andrzej Elżanowskiego – „Sens i Etyka Doświadczeń na Zwierzętach”. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Zoologii Kręgowców i członek Krajowej Komisji Etycznej.

20 maja mgr Joanna Smulska, biotechnolog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, poprowadzi wykład „Zdrowa Dieta Wegetariańska”. Mgr Paweł Zawiślak przedstawi ruch Straight Edge – w skrócie: życie świadome, zdrowe i bez używek, nieodłącznie związane ze sceną muzyczną hardcore.

Po każdym wykładzie wyemitowany zostanie film związany z tematem.

Sobota 19 maja oraz niedziela 20 maja 2007. Kino Cytryna. Początek: godzina 15:00. W oba dni wstęp wolny, jednak datki na kolejne imprezy mile widziane, gdyż swoją działalność opieramy wyłącznie na dobrowolnych składkach.
Kino Cytryna – Łódź – ul. Zachodnia 81/83 (przy ul. Próchnika)

* * *
prof. dr hab. Andrzej Elżanowski
W dziedzinie, którą reprezentuje, jest specjalistą, doświadczonym i pełnym inwencji badaczem, cieszącym się autorytetem w kraju i za granicą. Jeszcze przed ukończeniem studiów, w roku 1971 brał udział jako asystent w Polsko-Mongolskiej Wyprawie na Pustynię Gobi, z której pochodzą kredowe embriony ptaków, będące później przedmiotem jego badań. W latach 1983-1998 pracował w różnych ośrodkach naukowych w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Brał też czynny udział w licznych sympozjach i kongresach międzynarodowych. Członek rad redakcyjnych trzech czasopism (w tym jednego amerykańskiego), Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN, Rady Naukowej Instytutu Paleobiologii PAN. Działa na polu humanitarnej ochrony zwierząt, od roku 1999 jako członek Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach. W ramach kolejnych Międzynarodowych Kongresów Ornitologicznych w Christchurch i w Wiedniu organizował sympozja na temat etyki traktowania ptaków. W latach 1995-1996 prowadził wykłady i ćwiczenia na Uniwersytecie Maryland w College Park i Uniwersytecie Howarda.
Prof. Andrzej Elżanowski jest wybitnym zoologiem i paleontologiem o dużym dorobku naukowym mającym znaczenie dla rozwoju nauki w skali międzynarodowej.
Za osiągnięcia naukowe i organizacyjne otrzymał kilkakrotnie nagrody indywidualne Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a po habilitacji jako pracownik uczelni – Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1982 roku zaś Indywidualną Nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za pracę doktorską. W 2002 roku został wyróżniony stypendium naukowym Rektora
UWr. Prof. Andrzej Elżanowski jest członkiem założycielem i działa w dwóch towarzystwach naukowych: od 1990 roku w International Society for History,
Philosophy and Social Studies of Biology (IS/HPSSB) i od 1988 roku w Society
for Avian Paleontology and Evolution (SAPE) – od 2000 wybrany został członkiem
Komitetu Wykonawczego tego towarzystwa. Wybrany został także do Komitetu
Programowego Międzynarodowego Kongresu Morfologii Kręgowców.

mgr Joanna Smulska – Zdrowa Dieta Wegetariańska
Wykład o białkach (aminokwasach), tłuszczach omega 3 i 6, witaminach (głównie b12). Można będzie dowiedzieć się też, które składniki diety są najzdrowsze i jakie fakty i mity wiążą się z wegetarianizmem.

mgr Paweł Zawiślak – Straight Edge
Ruch społeczno-kulturalny powstały w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. Jego zwolennicy, nie wyrzekając się typowej dla tych subkultur postawy buntu przeciwko społeczeństwu i prowokacyjnych zachowań, odrzucali charakterystyczny dla punków nihilizm i powszechną skłonność do nadużywania alkoholu i narkotyków, a także nieuzasadnionej przemocy. Medium służącym do rozprzestrzeniania tej idei była muzyka, głównie hardcore.
Chociaż za „ojca chrzestnego” ruchu i twórców nazwy uważa się zespół Minor Threat (utwór „Straight Edge”), to jednak za pierwszy zespół straight edge uznać należy The Teen Idles.
Doktrynę ruchu określają podstawowe zasady: niepicie alkoholu, niezażywanie narkotyków, niepalenie papierosów, oraz unikanie przypadkowych kontaktów
seksualnych. Coraz powszechniej uznawana jest z przyczyn etycznych kolejna –
niejedzenia mięsa (wegetarianizm, weganizm) i niekorzystania z wyrobów
odzwierzęcych (np. skórzane buty, czy pasy). Ich znakiem rozpoznawczym są narysowane na zewnętrznych stronach dłoni litery X, mające na celu zamanifestowania swej ascezy. Wywodzi się ono bezpośrednio ze sposobu oznakowania nieletnich na koncertach (w USA), w celu niesprzedawania im używek. Charakterystyczne X wkrótce stało się symbolem ruchu straight edge. Do Polski ruch sXe trafił na przełomie lat 80 i 90, wraz z powstaniem takich grup jak Cymeon X, Ustawa o Młodzieży, Inkwizycja (która wydała pierwszą w wolnej Polsce niezależną płytę pt. „Na własne podobieństwo”) czy Apatia.
Na samym początku sXe wywołał wielkie reakcje w ówczesnym, kształtującym się dopiero światku kultury niezależnej. Do tego doszła silna kontrowersja dotycząca sprawy aborcji i podejścia do jej problemu (nie tylko zresztą w Polsce). Część środowiska hc/punk nawoływała by opowiedzieć się po stronie wolności wyboru kobiety (postawa pro-choice) zaś niektórzy akcentowali prawo do życia (pro-life). Po latach tych konfliktów, przybierających czasem dziwaczne i śmieszne formy, wszelkie antagonizmy przeszły na plan dalszy…

AnimAliA – http://www.animalia.prv.pl
E-mail: animalia@op.pl zielonalodz@op.pl

Nadesłał/a: animalia