Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Brytyjski rząd rozważa przyznanie specjalnych praw pająkom, ośmiornicom, a także krabom, homarom i krewetkom. Niewykluczone, że złe traktowanie tych zwierząt będzie karane wysoką grzywną.

– Głowonogi, takie jak ośmiornice, kałamarnice czy mątwy, choć są bezkręgowcami, również czują ból. Istnieje co do tego pełny konsensus naukowców. Właśnie dlatego powinny być chronione tak samo jak inne zwierzęta – powiedział „Rz” Peter Cripps, rzecznik Królewskiego Towarzystwa Przeciwdziałania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA).

To właśnie m.in. ta organizacja naciska na rząd, aby ochrona prawna, która przysługuje obecnie psom, kotom czy koniom, została przyznana również innym gatunkom zwierząt. Z jednej strony dotyczy to rzadkich owadów trzymanych w domach – na przykład tarantul – z drugiej owoców morza.

Podobne pomysły wprawiają w przerażenie restauratorów. Zgodnie z tradycyjnym sposobem przyrządzania homary są bowiem wrzucane żywcem do wrzącej wody. Jeżeli proponowane przez część miłośników zwierząt przepisy zostaną wprowadzone wżycie, kucharze będą musieli się liczyć z grzywną 20 tys. funtów (ponad 100 tys. złotych).

Sprawa wywołała wiele emocji na forum dziennika „Daily Mail”, który opisał sprawę. „Może powinniśmy tym zwierzętom przyznać również prawo głosu?” – napisała Carol. „Zła wiadomość dla producentów sprejów na komary” -wtórował jej David. A Steve z Londynu skwitował: „Jeżeli temperatura w twoim terrarium okaże się zbyt niska, będziesz miał poważne kłopoty z prawem. Ale jeżeli twoja babcia umrze z wycieńczenia, nie przejmuj się, ona już zapłaciła swoje podatki i nie jest temu rządowi do niczego potrzebna”.

Źródło: Rzeczpospolita

Nadesłał/a: bartezzzzz