Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Od 6 do 20 stycznia 2009 w zielonogórskiej Galerii BWA można oglądać wystawę Michała Jankowskiego „Zachodźże słoneczko”, której tematem przewodnim jest okrucieństwo człowieka wobec zwierząt. W pracach przewijają się motywy polowań, rzeźni i laboratoryjnych eksperymentów. Artysta obrazuje moralny upadek człowieka i zdaje się przestrzegać przed zemstą ze strony świata zwierząt.

W swoich najnowszych pracach Michał Jankowski w radykalny sposób opowiada o relacjach pomiędzy ludzkością i światem zwierząt. Za swoje motto mógłby przyjąć zdanie Milana Kundery z książki „Nieznośna lekkość bytu”:

Prawdziwym i najważniejszym sprawdzianem ludzkiej moralności (która wypływa z głębin ludzkiej jaźni) jest nasze traktowanie istot, które najbardziej potrzebują naszego miłosierdzia. Bezlitosne traktowanie zwierząt jest podstawowym błędem, który prowadzi do upadku, powodując nieobliczalne konsekwencje.

Na obrazach artysty znajdujemy przedstawienia drastycznie zniekształconych ciał, śmierć i okaleczenie. Człowiek dokonuje wobec zwierząt agresji, polując, zabijając w rzeźniach, poddając eksperymentom, wykorzystując na wszelkie możliwe sposoby i przysparzając im nieopisanych cierpień.

Prace Jankowskiego wyrażają nie tyle niezgodę na taki stan rzeczy, co raczej przestrogę przed zemstą. To człowiek może stać się ofiarą swojego okrucieństwa. Pozbawiony twarzy, zaszyty w skórę, wypreparowany – zwierzęta mogą w końcu zrewanżować się okrutnie i boleśnie.

6-20 stycznia 2009r.
GALERIA BWA
ul. Niepodległości 19
Zielona Góra

Michał Jankowski – absolwent edukacji artystycznej na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, w roku 2005 obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Leszka Knaflewskiego. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych, (w 2005 otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie „Bielska Jesień”) oraz indywidualnych – w 2008 roku „Adieu”, Galeria Zakręt IHS UW w Warszawie, „Fat trout”, Galeria Żak/Branicka w Berlinie.

Źródło: BWA Zielona Góra

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl