Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Amerykańscy naukowcy są zaniepokojeni potencjalnym zagrożeniem wystąpienia u ludzi choroby Creutzfeldta Jakoba,czyli ludzką odmianą tzw. „choroby szalonych krów”, na skutek spożywania ryb hodowlanych, karmionych karmą wyprodukowaną z padłego bydła. Informację podaje najnowszy numer „Journal of Alzheimer’s Disease”.

Choroba szalonych krów, zwana fachowo bydlęcą encefalopatią gąbczastą BSE jest śmiertelną chorobą mózgu występującą u bydła, która – jak uważają naukowcy – może powodować chorobę Creutzfeldta Jakoba u ludzi, na skutek spożycia wołowiny z zakażonych zwierząt. Dr Robert P. Friedland, neurolog na Uniwersytecie Louisville w Kentucky wraz z kolegami sugerują, że ryby hodowlane karmione pożywieniem pochodzącym od skażonych krów, mogą być źródłem zachorowań u ludzi.

– Jesteśmy zaniepokojeni – napisali naukowcy dodając, że jedzenie ryb jest prawdopodobnym środkiem transmisji infekcyjnych białek (prionów) z krów na ludzi. Dr Friedland postuluje, by rząd zakazał karmienia ryb mięsem i mączką kostną dopóki zostanie potwierdzone bezpieczeństwo tego typu praktyk.

„Fakt, że nie ma przypadków choroby Creutzfeldta Jakoba powiązanych z jedzeniem ryb hodowlanych nie jest dowodem na to, że karmienie ryb mączką kostną jest bezpieczne” – twierdzi dr Friedland. Jego zdaniem bardzo trudno jest wskazać takie powiązania, gdyż okres inkubacji choroby może trwać nawet przez dziesięciolecia.

Źródło: Journal of Alzheimer’s Disease (07.2009), ekologia.pl