Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ekolodzy zrzeszeni w Polskiej Zielonej Sieci opracowali przedświąteczny zestaw podpowiedzi, jak spędzić ekologiczne, zrównoważone święta. Sugerują zakup żywej choinki zamiast sztucznej, rezygnację z orientalnych potraw na rzecz rodzimych, a także umiar w kupowaniu i śmieceniu.

Odwieczny dylemat – sztuczna czy prawdziwa?
Rozstrzygnij go na korzyść żywej choinki, ponieważ taka ulega biodegradacji. Sztuczna, nawet wyrzucona raz na 10 lat będzie się rozkładać przez stulecia. Produkcja sztucznych drzewek pochłania ogromne ilości energii, naturalne pochodzą z tzw. zasobów odnawialnych. Możesz sam tworzyć takie zasoby – sadząc nowe drzewa.

Mniej egzotyki – więcej tradycji
Tradycyjny stół wigilijny w Polsce nigdy nie uginał się od nadmiaru jedzenia, a tym bardziej od owoców, słodyczy i pożywienia sprowadzanego z drugiego końca świata. Pamiętaj o 'food miles’ czyli o odległości jaką pokonuje jedzenie zanim trafi na talerz. Im więcej food miles tym m.in. większe koszty transportu i szkód jakie on wyrządza, a mniejsze wartości odżywcze Twojego jedzenia.

Mniej żywych prezentów – więcej serca
Nie ulegaj chwilowym emocjom. Handel egzotycznymi zwierzętami doprowadził do tego, że wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Różowy nosek żywego zwierzęcia czy jego zagadkowe spojrzenie przestaną zachwycać gdy trzeba będzie wyjechać na wakacje. Zwierzę nie jest rzeczą – żyje wiele lat, wymaga opieki i zaangażowania.

Może tylko jeden, ale bardzo ważny
Zakup choćby jednego produktu ze znakiem i napisem Fair Trade to jasna deklaracja, że sprzeciwiasz się nieludzkiemu traktowaniu innych. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie zdrowych relacji pomiędzy producentami w krajach biednych, a konsumentami w krajach bogatych. Fair Trade oznacza m.in., że produkt powstał w miejscu gdzie wykluczonajest praca dzieci i niewolników, zapewnione są co najmniej ustawowe minimalne w danym kraju płace, gdzie dba się o środowisko naturalne.

Wielkie świętowanie – wielkie śmieci
Rocznie każdy z nas produkuje około 300 kg śmieci. Co trzeci śmieć w Twoim koszu to opakowanie. Jeśli to możliwe kupuj produkty, które można pobrać z większej całości i odmierzyć na wadze, to najprostszy sposób by uniknąć wielokrotnego opakowania jednego produktu, w czym prześcigają się producenci. Pamiętaj o zasadzie 3 R czyli reduce, reuse, recycle – ograniczaj, używaj ponownie, odzyskuj.

Zachowaj umiar – będzie Ci lżej
Konsumpcjonizm i hiperkonsumpcja to nie są pojęcia wyjęte z filmów science fiction lecz opisujące rzeczywistość, w której jesteś tu i teraz. Społeczeństwa zachodniej Europy wydają na dobra i usługi więcej pieniędzy niż mają. Polacy także coraz częściej żyją na kredyt. Uwierz w to, że Twoje pieniądze, także te wydawane w ferworze świątecznych zakupów, kształtują świat. Kredyty kształtują Twoją przyszłość. Tylko jaką?

Opracowane na podstawie materiałów Klubu Gaja, Polskiej Zielonej Sieci, Oxfam.

Czytaj także: