Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Avocado vegan catering przy współpracy ze Studenckim Kołem Dietetyków przy Katedrze Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na wykład pt. „Czy dieta wegańska ma oparcie w nauce?”, który poprowadzi mgr Małgorzata Desmond.
Avocado przygotuje zdrowy, etyczny poczęstunek dla wszystkich przybyłych na spotkanie.

9 kwietnia (sobota). Sala Czarnockiego, budynek nr 24, na terenie Szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Początek godz. 14:00. WSTĘP WOLNY!

Obserwacje naukowe ostatnich lat wskazują na pozytywną rolę diet opartych o produkty roślinne w prewencji chorób cywilizacyjnych tj. otyłości, chorób krążeniowych czy pewnych nowotworów.
W USA około 4.5 mln osób, w tym blisko 3mln dzieci i młodzieży, odżywia się dietą wegańską. Natomiast w Polsce jest to rosnąca grupa osób spośród około 400 tysięcy zdeklarowanych wegetarian.
Jednocześnie nie istnieją oficjalne zalecenia żywieniowe dla polskich wegan, a w popularnej prasie ukazują się liczne artykuły z błędnymi informacjami na ten temat.

O bezpieczeństwie oraz właściwościach terapeutycznych diet wegańskich opowie mgr Małgorzata Desmond, pracownik Poradni Żywienia Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Medycyny Żywienia Carolina Medical Center.

Tematy poruszane podczas wykładu:

• Stanowisko polskiego świata naukowego wobec diet wegańskich

• Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rady Żywności i Żywienia USA na temat diet wegańskich

• Kontrowersyjne aspekty diet wegańskich: białko, wapń, witamina B12, witamina D, żelazo, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe Omega-3

• Dieta wegańska na wszystkich etapach życia:
– Dzieciństwo
– Ciąża
– Laktacja
– Okres dorosłości

• Dieta wegańska a prewencja pierwotna i wtórna chorób cywilizacyjnych:
– status zdrowotny wegan
– dieta wegańska w terapii chorób krążeniowych, cukrzycy i pewnych nowotworów

• Wyniki badań pierwszych w Polsce badań na dzieciach wegańskich z Centrum Zdrowia Dziecka

• Wegańska Piramida Żywieniowa

• Przykłady menu

Mgr Małgorzata Desmond – ukończyła Medycynę Żywienia na University of West London w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie na kierunku Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz kurs Epidemiologii Żywienia w Imperial College London. Do niedawna dyrektor Edukacji Żywieniowej na prywatnej uczelni w Wielkiej Brytanii i Irlandii, obecnie prowadzi badania weryfikujące wpływ diet roślinnych na zdrowie dzieci w Klinice Pediatrii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Od listopada 2010 pracuje również w Carolina Medical Center w Warszawie gdzie tworzy pierwsze w Polsce Centrum Medycyny Żywienia.

Avocado vegan catering – pierwszy w Polsce catering specjalizujący się w daniach kuchni 100% roślinnej. To projekt Joanny i Daniela, którzy łączą pasje życiową ze sposobem na życie. Poprzez organizację różnych eventów aktywnie włączają się w promocję praw zwierząt, zdrowego stylu życia oraz ekologii. Współorganizowane przez nich wydarzenia uświetniają zdrowym i świeżym wegańskim poczęstunkiem.

Studenckie Koło Naukowe Dietetyków – rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku przy Katedrze Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu
Medycznego. Studenci zaangażowani w działalność koła pogłębiają swoją
wiedzę o żywieniu, organizują spotkania z młodzieżą przekazując im
posiadane wiadomości o zasadach prawidłowego odżywiania. Prowadzą badania społeczeństwa z zakresu bezpieczeństwa żywieniowego i stanu odżywienia w ramach projektu badawczego Katedry. Angażują się w organizację spotkań promujących zdrowe odżywianie między innymi w ramach Dni Nauki oraz Pikniku na zdrowie.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Patroni medialni: Czasopismo Vege, Portal Wegetarianie.pl
Partnerzy: Stowarzyszenie Empatia
Sponsor Główny: Polsoja
Sponsorzy: Primavika, Oskoła, Tast.

Info: www.avocado.info.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl