Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Praktykowanie surowej diety na Hawajach czy na Costa Rica jest na pewno łatwiejsze niż w naszym polskim klimacie w porze zimowej. Jak zatem radzą sobie witarianie, którzy żywią się surową żywnością w Kanadzie, na Alasce czy Rosji? Daj się ponieść fantazji, a na pewno znajdziesz swoje ulubione sposoby na rozgrzanie.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przetrwać zimę na raw diecie:

ruszaj się! Jest Ci zimno? Poskacz przez pięć minut przez skakankę, na pewno poczujesz różnicę! Pamiętaj, nic nie jest w stanie rozgrzać ciała, tak jak ruch fizyczny. Biegaj, rób pajacyki, uprawiaj rytuały tybetańskie, tai chi, jogę lub ćwiczenia siłowe.

praktykuj ćwiczenia oddechowe – Zgodnie z Ajurvedą właściwe oddychanie ma bardzo duży wpływ na stan naszego zdrowia. Oddychając w prawidłowy sposób pobieramy pranę – kosmiczną energię życia, dzięki której podnosimy siły witalne naszego organizmu i utrzymujemy go w doskonałej kondycji.

Oddychanie ogrzewające
Przyjmij wygodną pozycję siedzącą. Zanim zaczniesz ćwiczenie zamknij oczy i zaczerpnij kilka razy głęboko powietrze oddychając przez nos. Jeśli to konieczne, wyczyść obydwie dziurki nosa. Zaczerpnij głęboko przez nos powietrze a następnie z całych sił wydmuchaj je – również przez nos. Wdech następuje całkowicie naturalnie. Cały oddech powinien nabierać coraz szybszego tempa, co przypominać może sapanie. Na początku zacznij od średniego tempa, z czasem możesz je zwiększać. Po ok. 40-60 oddechach weź głęboki wdech i zatrzymaj powietrze w płucach, jak długo potrafisz (tzw. bezdech), po czym wypuść powietrze przez nos. Po krótkiej przerwie możesz całą sekwencję 40-60 oddechów powtórzyć. Ważne jest, aby nigdy nie wykonywać tego ćwiczenia w wielkim spięciu i kurczowo; obserwuj sygnały swojego ciała – gdy ćwiczenie stanie się wyczerpujące lub gdy zacznie ci się kręcić w głowie, natychmiast przerwij. Warto jednak wykazać cierpliwość w praktykowaniu tego ćwiczenia, gdyż wzmacnia ono płuca i uwalnia od nagromadzonej doshy kapha. Bhastika jest świetnym ćwiczeniem dla astmatyków, osób o chronicznie zaflegmionych drogach oddechowych i palaczy papierosów.

masuj ciało rozgrzewającymi olejkami – do masażu idealnie nadaje się RAW olej kokosowy z rozgrzewającym olejkami eterycznymi z imbiru, cynamonu, goździka i szałwi rozgrzewają ciało i zmysły oraz ujędrniają skórę pobudzając krążenie.

stosuj rozgrzewające przyprawy – od tysięcy lat rozgrzewają i leczą. Oto znane przyprawy oraz dodatki w nietypowej roli – pogromców bakterii i… chłodu: czosnek, imbir, kolendra, gałka muszkatołowa, kurkuma, cynamon, pieprz cayenne, goździki.

hartuj ciało naprzemiennymi prysznicami i masażem szorstką rękawicą – te zabiegi rewelacyjnie poprawiają przepływ krwi i dają uczucie ciepła. Zaraz po prysznicu zakończonym zimną wodą poczujesz zimno. Właśnie to zimno powoduje większą aktywność energetyczną w ciele. Już po kilku chwilach od wytarcia skóry można odczuć, jak energia zaczyna ogrzewać ciało. Jest to szczególnie wyraźnie odczuwalne, jeżeli po prysznicu robi się ćwiczenia energetyzujące albo chociażby gimnastykę.

peeling kawowy – Zamiast gotowego kosmetyku możesz wykonać sobie peeling z rozdrobnionej kawy i oliwy z dodatkiem kilku kropel olejku imbirowego lub cynamonowego – efekt? Ujędrniona, rozgrzana i szczęśliwa skóra tuż przed snem!

wybierz się na saunę

nie jedz bezpośrednio z lodówki! – Pozwól, aby Twoje jedzenie miało przynajmniej temperaturę pokojową. Poza tym pamiętaj, że możesz lekko podgrzać swoje potrawy np. w dehydratorze. Jeśli nie masz dehydratora, możesz podgrzać na małym ogniu z termometrem, kontrolując temperaturę i mieszając jedzenie.

– jeśli pijesz herbatę, to zalewaj ją wodą nie przekraczającą temperatury 70 stopni (unikaj czarnej herbaty)

daj się ponieść fantazji w kuchni – przyrządź bardziej skomplikowane potrawy, zmień proporcje – więcej orzechów a mniej owoców południowych. Zimą dobrze jest zastąpić południowe owoce naszymi krajowymi jabłkami i gruszkami.

ubieraj się ciepło – noś bieliznę termo aktywną, ciepłą odzież, czapkę i rękawiczki

Warto wiedzieć, że uczucie zimna, jakie pojawia się po przejściu na surową dietę jest związane z wydzielaniem się toksyn. Jest to jednak tymczasowy dyskomfort i w trakcie praktykowania raw diety, uczucie zimna będzie stopniowo zanikać.

Witarianie z długoletnim stażem nie cierpią na poczucie zimna, wręcz przeciwnie – często chodzą po śniegu i pływają w lodowatej wodzie.

Czytaj także:

  • Sekret Raw diety
  • Przepisy Raw Food

    Nadesłał/a: Wegetarianie.pl