Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zaprasza na kolejną odsłonę Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu, który w tym roku odbędzie się w dniach 9-15 maja. Celem akcji jest propagowanie idei wegetarianizmu i przełamywanie związanych z nią mitów.

Przez siedem kolejnych dni pytać będziemy o zdrowotne walory diety bezmięsnej, związane z nią kontrowersje etyczne i filozoficzne. Zobaczymy jak nasze wybory dietetyczne wpływają na losy innych ludzi i zwierząt.

Poniżej prezentujemy plan warszawskich obchodów Tygodnia Wegetarianizmu.

9.05.11 PONIEDZIAŁEK
[Mięso szkodzi zdrowiu! – Happening pro wegetariański na placyku przed metrem centrum] godz. 14.00

Choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo. Najskuteczniejszą prewencją wydaje się aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Wielu wciąż nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości spożywanych na co dzień produktów. Czy producenci nie powinni informować konsumentów o potencjalnych zagrożeniach?

[Spotkanie „Rowerem przez Chiny”] godz. 18.00, Księgarnia Traffic Club (3 piętro), ul. Bracka 25
Spotkanie z Robertem* i Anią Maciąg, rowerowymi podróżnikami, którzy opowiedzą o swojej wyprawie do Chin – o przygodach, które przeżyli w jej trakcie, fantastycznych ludziach poznanych na trasie, a także o tym, czy łatwo jest być wegetarianinem w rowerowej podróży. Nie zabraknie oczywiście świetnych zdjęć i filmów.

*Robert Maciąg jest autorem książki „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę” oraz laureatem nagrody Traveler National Geographic.
Więcej informacji o Ani i Robercie: http://www.ku-sloncu.org/

10.05.11 WTOREK
[Pokaz filmu „Meat the truth”] godz. 19.00, klub „Ósmy dzień tygodnia”, ul. Czerska 12

Pierwszy w Polsce pokaz filmu „Meat the Truth”. Wbrew powszechnemu poglądowi to co mamy na talerzu przestało być już naszą prywatną sprawą. Nasze wybory dietetyczne mają realny wpływ na innych ludzi, zwierzęta i środowisko. Być może dieta roślinna przestała być jedynie osobistym wyborem etycznym, ale obiektywną koniecznością?

11.05.11 ŚRODA
[Wykład „Tabu mięsożercy” + co współczesna psychologia mówi nam o szowinizmie gatunkowym] godz. 14.00, SWPS, sala N122 (pierwsze piętro), ul. Chodakowska 19/31

Magdalena Grzybowska postara się nam przybliżyć w jaki sposób poprzez konsumpcję mięsa staramy się legitymizować iluzoryczną granicę pomiędzy nami, a pozostałym królestwem zwierząt. Na ile zakorzeniony w nas antropocentryzm ma coś wspólnego ze spożywaniem pokarmów odzwierzęcych? Co to jest tabu mięsożerstwa? O tym wszystkim usłyszycie na naszym wykładzie.
W drugiej części Mateusz Olechowski opowie o naukowych badaniach nad kwestią szowinizmu gatunkowego, czyli dyskryminacji innych zwierząt ze względu na przynależność gatunkową.
Ostatnie badania psychologiczne dowiodły intrygujących zależności pomiędzy naszym postrzeganiem innych zwierząt, a rodzajem diety.

12.05.11 CZWARTEK
[Wykład „Umysły innych zwierząt”] godz. 15.00, SWPS, sala N122 (pierwsze piętro), ul. Chodakowska 19/31

Jak wiele dziele nas od innych zwierząt? Czy wysoka inteligencja, samoświadomość, uczucia i emocje to, jak wielu wciąż uważa, domena wyłącznie ludzi? Co współczesna nauka mówi nam o psychologii zwierząt?
Im lepiej poznamy same zwierzęta tym trudniej będzie nam zadawać im ból.
Prelegentem wykładu będzie prof. dr hab. Wojciech Pisula.

13.05.11 PIĄTEK
[Spotkanie „Dialog na cztery łapy”] godz. 15.00 „Uzdrowisko”, Fort Mokotów, ul. Racławicka 99

Spotkanie dla dzieci z udziałem zwierząt uczące odpowiedzialnej opieki nad nimi, prowadzone przez Magdalenę Buszko w ramach programu „Zwierzęta są jak ludzie. Czują!” realizowanego przez Fundację Viva i TVN Uwaga (więcej na http://uwaga.tvn.pl/166,s…ja_uwagi.html), zapisy uczestników pod mailem magda@viva.org.pl

[Impreza „Freedance”] godz. 21.00, Biosfeera, ul. Aleja Niepodległości 80
Piątek wieczór zapraszamy na imprezę taneczną do Biosfeery. Odetchnijmy i nabierzmy energii na kolejne, czekające na nas wydarzenia 🙂 Wstęp płatny.

14.05.11 SOBOTA
[Wykład „Przez żołądek do zdrowego serca”] godz.11.00, Carolina Medical Center, ul. Pory 78

Mgr Małgorzata Desmond opowie jak chronić nasze serce i jak skomponować dietę, minimalizującą ryzyko chorób cywilizacyjnych. Co jedzą społeczeństwa, w których nie zaobserwowano miażdżycy nawet u osób w wieku podeszłym? W jaki sposób współczesna dieta wpływa na powstawanie chorób układu krążenia?
Wykład organizowany przez Fundację Multis Multum we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy i współpracy NZOZ Carolina Medical Center. Wstęp wolny!

15.05.11 NIEDZIELA
[Impreza pro wegetariańska dla dzieci – „Warzywa zdrowe i kolorowe”] godz. 12.00, Przedszkole „Przyjaciele Żyrafy”, ul. Popiełuszki 14 m.117

Twoje dziecko nie lubi warzyw? Nie jesteś pewny/a czy dzieci mogą się dobrze rozwijać na diecie bezmięsnej? Przyjdź na nasze spotkanie. Wykład wege mamy, porady dietetyka i zabawy kulinarne dla najmłodszych. Konkursy z nagrodami!
Prosimy o przesłanie zgłoszenia chęci uczestnictwa na adres email: portal@wegetarianie.pl
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Spotkanie organizowane we współpracy z portalem Wegetarianie.pl i sklepem Evergreen

[Zawody kulinarne „CookingClash”] godz.17.00, Vege Miasto, ul. Chmielna 9A
Wieczorne zawody kulinarne. Pięć drużyn w wyścigu na najlepiej przygotowane potrawy wegańskie. Do tego muzyka na żywo i konkurs z atrakcyjnymi nagrodami! Gwarantujemy mnóstwo pysznego jedzenia, dużo śmiechu i dobrego towarzystwa.

Więcej na tydzienwege.pl i blog.viva.org.pl. W zakładce „Tydzień Wegetarianizmu” udostępniamy nasze bannery, logo i plakaty poszczególnych wydarzeń do pobrania.
Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku: http://www.facebook.com/event.php?eid=195246457178318

W ramach Tygodnia Wegetarianizmu klub „Uzdrowisko” (Fort Mokotów, ul. Racławicka 99) oferuje bezpłatne jednorazowe wejścia na dowolne zajęcia z grafiku (joga klasyczna i dynamiczna, tai chi, pilates, zdrowy kręgosłup) po uprzednim zarejestrowaniu się pod numerem telefonu: 883 114 322 lub mailem uzdrowisko@uzdrowiskomokotow.pl.

Zapraszamy również na Galę magazynu „Vege” 17 maja o godzinie 18.00 w Księgarni Traffic Club.

Na hasło „Tydzień Wegetarianizmu” przez cały czas trwania imprezy, zniżki gwarantują:

Sklep WegeStudio – 15% | wegestudio.pl
Vege Miasto – szwedzki stół za 20zł (jesz ile chcesz!) + każdego dnia słodki wegański smakołyk za 2 zł | vegavani.com/VegeMiasto.html
Restauracja Biosfera – 10% | biosfeera.com
Restauracja Loving Hut – zupa gratis do każdego obiadu | lovinghut.waw.pl
Sklep RawFoods – 5% | rawfoods.pl
Sklep GreenShop – 10% | greenshop.pl
Sklep Evergreen – 10% | evergreen.pl
Sklep Żółty Cesarz – do zakupów gratis pismo ‚Wegetariański Świat’
Sklep Zielony Żuczek – 10% | Zielony Żuczek FaceBook
Restauracja Green Peas – 10% | greenpeas.pl
Wykonanie indywidualnej mandali/mandale w sprzedaży – 10% | katarzynastankiewicz.pl

Pozostałe miasta: http://www.tydzienwege.pl/miasta.php

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl