Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Klub Gaja zaprasza na wydarzenie informacyjne z okazji DNIA BEZ FUTRA, które odbędzie się 25 listopada 2005 roku o godzinie 15.00 w Bielsku-Białej na ulicy 11 Listopada.
DZIEŃ BEZ FUTRA ustanowiony został przez Klub Gaja w 1994 roku. Od tej pory każdego roku 25 listopada w wielu miejscach na terenie całego kraju obrońcy praw zwierząt organizują wydarzenia mające zwrócić uwagę opinii społecznej na los zwierząt futerkowych.

Każdego roku setki tysięcy lisów, norek, tchórzofretek jest hodowanych i zabijanych przez przemysł futrzarski. Ciasne, druciane klatki, choroby psychiczne, kanibalizm, to życie zwierząt futerkowych, które kończy się zwykle uduszeniem spalinami, złamaniem karku lub porażeniem prądem. Najbardziej okrutna jest produkcja kurtki zwanej brajtszwancem. Rozpruwa się brzuch ciężarnej owcy, wydobywa młodego, któremu po poderżnięciu gardła wtłacza się pod skórę sprężone powietrze, aby szybciej oddzielić ją od ciała. „Płaszczyk jest wtedy miękki i gładki”.

Aby wykonać jedno futro trzeba zabić: 7 szopów, 40 soboli, 152 gronostaje, 18 rudych lisów, 55 dzikich norek, 120 szynszyli, 100 wiewiórek.

CZY TO CIERPIENIE JEST KONIECZNE? WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE!
Wiele zachodnich firm i sklepów zrezygnowało już z handlu futrami. Futro staje się na świecie symbolem złego gustu – jest niemodne. Z noszenia naturalnych futer zrezygnowało już wiele znanych modelek, aktorów i innych osób publicznych.
Klub Gaja wspólnie z Frontem Wyzwolenia Zwierząt zbierał podpisy pod polską listą „Sławnych współczujących”. Są na niej znane osoby, które z uwagi na ogrom cierpienia towarzyszącemu hodowli i zabijaniu zwierząt dla futra rezygnowały z kupowania i noszenia naturalnych futer. Na liście znajdują się już min.: Irena Jarocka, Kayah, Kasia Kowalska, Małgorzata Braunek, Edyta Bartosiewicz, Krystyna Sienkiewicz, Joanna Trzepiecińska, Antonina Krzysztoń, Wojciech Malajkat, Jurek Owsiak, Stanisław Sojka, Kazik Staszewski, Jerzy Stuhr, Zbyszek Zamachowski, Jarosław Kaczyński.

Zobacz też:

  • Wzór ulotki Dzień bez Futra Klubu Gaja
  • DZIEŃ BEZ FUTRA – Historia, fakty, co możesz zrobić…

    Info/foto: Klub Gaja