Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Barwniki są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym mają na celu wydobycie koloru bądź całkowite zabarwienie. Naturalne substancje barwiące jak kurkuma lub sok z buraków dawno poszły w niepamięć.

Po II wojnie światowej stało się bardziej popularne stosowanie środków chemicznych, jest to tańszy zamiennik, który skutkuje tym samym efektem kolorystycznym – ale ma też jeszcze kilka innych efektów – te zaś można zaobserwować na ludzkim organizmie.

Ciągła konsumpcja tych toksycznych barwników :

zwiększa ryzyko zachorowania na raka – niebieski barwnik (1) jest często stosowany by zabarwić lody, ciastka, cukierki i wypieki cukiernicze. Jest powszechnie uznany za nieszkodliwy lecz kilkuletnie badania wykazały, że był bezpośrednim czynnikiem, który przyczynił się do zachorowań na nowotwory wśród myszy.
Inne badanie zaś wskazało, że barwnik niebieski (II) powodował raka mózgu wśród grupy testowej białych myszy.

powoduje nadpobudliwość – barwnik czerwony (40) znajduje swoje zastosowanie wśród przekąsek tj. chipsy i krakersy. Wpływa on na schorzenia nadpobudliwości wśród dzieci. Symptomy jakie są zauważalne po spożyciu tego barwnika u dzieci wrażliwych na niego to: niemożność skupienia uwagi, irytacja i agresja.
Kilka badań wskazało, że jest zależność między tym barwnikiem, a występowaniem ADHD u dzieci.

wywołuje choroby nerek – barwnik żółty (6) – śmiało stosowany w produkcji parówek, kiełbas, galaretek i wypieków cukierniczych powoduje zaburzenia pracy nerek i sprzyja rozwojowi chorób. Badania wykazały, że zawiera również niewielka ilość substancji karcynogennych (rakotwórczych).

sprzyja niepłodności – barwnik niebieski (1) & (2) wg. licznych badań wpływa na rosnący problem bezpłodności wśród mężczyzn

osłabia system immunologiczny – badania prowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że spożycie żywności sztucznie barwionej powoduje mniejszą zdolność organizmu do walki z wirusami i infekcjami wywołanymi przez nie.

Uważniejszy wybór produktów spożywczych pozwoli Wam ochronić siebie i tych, których kochacie przed szkodliwymi skutkami sztucznych barwników.

Nadesłał/a: JoannaJamróz