Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Święta Bożego Narodzenia są dodatkowym obciążeniem i zagrożeniem dla środowiska naturalnego – wynika z raportu organizacji ekologicznej Australian Conservation Foundation. Ekolodzy zachęcają do kupowania bliskim „ekologicznych” prezentów, np. biletów do teatru czy kuponów na różne usługi.

Kupowane przez nas prezenty – książki, ubrania, alkohol, urządzenia elektryczne i słodycze – nie pozostają bez wpływu dla środowiska.W raporcie pt.”Ukryty koszt Bożego Narodzenia” ekolodzy i naukowcy wyliczyli ekologiczny koszt świąt.

Na przykład, każdy dolar wydany przez Australijczyków na ubrania (które są popularnym prezentem pod choinkę), to także 20 litrów zużytej wody oraz ponad 3 metry kwadratowe ziemi, która została wykorzystana w procesie produkcji danej rzeczy. Podczas ubiegłorocznego okresu świątecznego na odzież w Australii wydano 1,5 mld dolarów australijskich. Przelicza się to więc na ponad pół miliona hektarów ziemi – czytamy w raporcie.

W czasie Bożego Narodzenia rośnie też spożycie napojów. Do ich produkcji zużywana jest ilość wody, którą można byłoby zapełnić 42 tys. basenów olimpijskich – wyliczają ekolodzy. Większość tej wody jest wykorzystywana w uprawie jęczmienia na piwo oraz winogron na wino.

Prezenty, takie jak odtwarzacze DVD lub ekspresy do kawy, są przyczyną dostawania się do atmosfery 780 tys. ton gazów cieplarnianych, i to jeszcze zanim zostaną odpakowane i użyte. Jedna trzecia tego efektu pochodzi bowiem z poboru energii do procesu produkcji tych urządzeń.

Nawet wyprodukowanie pudełka czekoladek pochłania 20 kg naturalnych surowców i aż 940 litrów wody – podkreślają autorzy raportu.

Szef fundacji Don Henry apeluje o uświadomienie sobie prawdziwych kosztów świąt. „Za świąteczne podarunki płacimy nie tylko kartą kredytową lub gotówką. Istnieje jeszcze ukryty koszt, w postaci zużytej wody, zanieczyszczonego powietrza, zniszczonej ziemi i innych zasobów naturalnych” – wylicza.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także:

  • Święta zrównoważone – jak pomóc sobie i środowisku
  • Jak nie zjadłam świątecznego karpia