Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu (World Vegetarian Day). Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Unię Wegetariańską (International Vegetarian Union – IVU) w 1977 roku New Delhi w Indiach, podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego. Od ponad trzydziestu lat głównym celem tego dnia jest promocja wegetarianizmu.

Każdego roku 1 października na całym świecie wskazywane są korzyści płynące z tego sposobu życia, wolnego od okrucieństwa i przemocy wobec zwierząt, jakże istotnie wpływającego na nasze własne zdrowie i samopoczucie. Odbywają się liczne wydarzenia promujące wegetarianizm: występy artystyczne, poczęstunki wegetariańskie, marsze, pochody oraz przedstawienia i happeningi.

Do Światowego Dnia Wegetarianizmu przyłączają się organizacje działające na rzecz ochrony zwierząt i środowiska naturalnego, zdrowego stylu życia oraz osoby, które we własnym zakresie organizują różnorakie przedsięwzięcia promujące wegetarianizm i model życia bez okrucieństwa.

W Polsce koordynatorem obchodów Dnia Wegetarianizmu jest Fundacja Viva!


Zniżka na Dzień Wegetarianizmu w sklepie Wegestudio.pl
1 października skorzystaj z rabatu -10% na dowolnie wybrane produkty w sklepie – podczas zakupów wpisz hasło DZIEŃ WEGETARIANIZMU w pole 'kupon rabatowy’. Zapraszamy: www.wegestudio.pl


W obchody Światowego Dnia Wegetarianizmu wpisuje się również Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych, który przypada na 2 października. To także rocznica urodzin Mahatmy Ghandiego, pioniera wegetarianizmu.
Z kolei 4 października ustanowiony został Światowym Dniem Zwierząt. Rozpoczyna on Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week).

Październik jest Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.

Oprac. KS, na podstawie archiwum wegetarianie.pl

Zobacz też:

  • Inne ważne daty w kalendarzu eko-wege