Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Około 14 mln Europejczyków ma nadwagę lub cierpi na otyłość, a wśród nich jest ponad 3 mln dzieci – poinformowała Komisja Europejska, zachęcając równocześnie do promowania zdrowego odżywiania się i aktywnego trybu życia.

KE przyjęła w czwartek dokument, który ma rozpocząć publiczne konsultacje nad metodami rozwiązania problemu otyłości w Unii Europejskiej. Mają one potrwać do 15 marca 2006 roku i zakończyć się raportem na temat sytuacji i sposobów jej rozwiązania.
„Każdego roku kolejne 400 tys. dzieci ma problemy z nadwagą. Brak ćwiczeń i otyłość prowadzą do poważnych chorób, które podnoszą ryzyko zgonu” – podkreślił rzecznik komisarza UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów, Philip Tod.

Jak dodał, dlatego KE chce by w dyskusję na temat rozwiązania tego problemu włączyli się zarówno przedstawiciele instytucji zajmujących się zdrowiem jak i mieszkańcy Europy.

Konsultacje – wyjaśniał Tod – mają odpowiedzieć na szereg pytań, m.in. jaki jest najlepszy sposób informowania konsumentów o szkodliwości niektórych artykułów żywnościowych (np. zawartości w nich tłuszczy i cukrów) czy jaki wpływ na problemy z nadwagą i otyłością wśród dzieci mają reklamy.

KE chce też by kraje członkowskie UE, a także przedstawiciele europejskich szkół i rodzice, zastanowili się nad tym jaka żywność powinna być dostępna dla uczniów i w jaki sposób powinni oni dowiadywać się o zagrożeniach wynikających ze złego odżywiania.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl