Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Decyzje podejmowane podczas zakupów, robionych pośpiesznie w supermarkecie, zapadają zazwyczaj pod wpływem ceny, marki i jakości produktu. Zawartość koszyka nie kojarzy nam się z wyborem moralnym.
Tymczasem pieniądze, które zostawiamy w kasie, mogą decydować o losie ludzi, zwierząt, przyrody.
Mogą przyczynić się do rozwoju rynku lokalnego, rodzinnych gospodarstw rolnych, działalności charytatywnej, ale mogą również wspierać łamanie praw człowieka, handel bronią, okrutne traktowanie zwierząt czy rabunkową działalność niszczącą środowisko.

Jako konsumenci mamy prawo wyboru. Świadome korzystanie z tego prawa wiąże się jednak z odpowiedzialnością za skutki naszych decyzji, w tym za dalszą wędrówkę naszych pieniędzy.
Ważne jest nie tylko, co kupujemy, ale i – komu płacimy. Niewzbudzający wątpliwości produkt może przysparzać zysków przedsiębiorstwu, które postępuje w sposób, jakiego nie chcemy popierać. Zakup produktu to także finansowe wsparcie polityki danej firmy.

Opublikowany przez Polską Zieloną Sieć poradnik DOBRE ZAKUPY omawia aspekty etyczne codziennych zakupów oraz stojącą przed nabywcą możliwość aktywnego wpływania na działalność firm poprzez wybory dokonywane w czasie zakupów. Znaleźć w nim można informacje o produktach i producentach, których próżno szukać w reklamach i na etykietach. Poradnik informuje o faktach i dostarcza ogólnych zaleceń, jak kupować odpowiedzialnie, z poszanowaniem dla praw ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Gdy wybieramy biodegradowalny płyn do mycia naczyń, pomagamy zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska – wie to każdy. Ale kto wie, jaką kupić lodówkę? Który z producentów butów sportowych łamie prawa człowieka? Który z kosmetyków był testowany na zwierzętach? Które z firm są zamieszane w handel bronią? Który towar został wyprodukowany w fabrykach zatrudniających dzieci?

Na te pytania pomoże Ci odpowiedzieć lektura Poradnika. Znajdziesz go na stronach ekonsument.pl.

Poradnik DOBRE ZAKUPY można również pobrać pod adresem ekonsument.pl/pdf/dobre_zakupy_poradnik.pdf

Na podstawie: Poradnika „Dobre Zakupy”, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, 2003

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl