Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Na południu Chin doszło do wycieku trujących związków kadmu do rzeki – skażenie zagraża bezpośrednio ujęciom wody pitnej, zaopatrującym ponad sto tysięcy ludzi.

Jak podano w środę w Pekinie, do wypadku doszło w południowej prowincji Guangdong (Kuangtung) w miejscowości Shaoguan (Szao- kuan). Z miejscowej huty do rzeki Beijiang (Pej-dziang) przedostały się trujące chemikalia. Poziom skażenia wody groźnym dla ludzi kadmem dziesięciokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Hutę natychmiast zamknięto.

Do liczącej ponad milion ludzi miejscowości Yinde (In-te), której mieszkańcy są najbardziej zagrożeni, wysłano zapasy wody pitnej – podały pekińskie media.

Jest to kolejna duża katastrofa ekologiczna, jaka wydarzyła się w Chinach w ostatnich tygodniach – w październiku, na północy kraju, zanieczyszczona związkami benzenu została rzeka Sungari i następnie – Amur. Plama toksycznych chemikaliów dotarła w środę do rosyjskiego Chabarowska.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl