Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


…biologicznego. A przynajmniej potrafi wyłączyć regulację dobowych rytmów swojego organizmu – donoszą norwescy naukowcy po rocznych obserwacjach tych zwierząt.

Ile godzin ma doba? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista, bo choć nasze zegary – te noszone na ręce i te biologiczne w mózgu – odmierzają 24 godziny, to dla niektórych zwierząt nie musi być to regułą. Jak dowiedli norwescy badacze z Uniwersytetu w Tromso, renifery i inne zwierzęta żyjące na dalekiej północy często wyłączają swój zegar biologiczny. Naukowcy przez rok obserwowali stada dwóch podgatunków renifera zamieszkujących odmienne regiony kraju (Rangifer tarandus platyrhynchus żyje w Arktyce na archipelagu Svalbard, mniej więcej w połowie drogi między Norwegią i Grenlandią; drugi, R. t. tarandus, występuje w północnej Norwegii.). – Na tak dużych szerokościach geograficznych rytm dnia i nocy jest zupełnie inny, jedynie przez kilka tygodni wiosny i jesieni żyjące tu organizmy doświadczają „standardowych” dni i nocy – piszą naukowcy na łamach dzisiejszego numeru „Nature”. – Przez resztę czasu muszą się one zmagać z ultrakrótkimi nocami lub życiem w niemal całkowitej ciemności. Głównym regulatorem naszego zegara biologicznego jest światło oraz w miarę stały rytm dnia i nocy. O ten ostatni na dalekiej północy jednak trudno, a co za tym idzie – zegar biologiczny tamtejszych organizmów musiałby być stale przestawiany, by się do niego dopasować. Problem udało się jednak ominąć norweskim przeżuwaczom. Jak sugerują autorzy, dla utrzymania wewnętrznej harmonii renifery potrafią wyłączać swój zegar biologiczny wówczas, gdy nie jest on im potrzebny, a mógłby tylko przeszkadzać. W okresie polarnych dni i nocy organizm reniferów pracował bez nadzoru wewnętrznego zegara biologicznego, bez żadnego ustalonego rytmu. – Ta umiejętność jest w przyrodzie dość niezwykła i na pewno ułatwia funkcjonowanie w tak nietypowym środowisku – podkreślają autorzy.

Źródło: Gazeta.pl
Foto: AP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl