Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Z powodu bezmyślności ludzi coraz mniej jest lasów, gdzie można by znaleźć czyste miejsce.
„Pamiątki” po leśnych wycieczkach to temat na osobny artykuł. Stosy śmieci, puszki, butelki – to codzienny widok, jaki można zastać podczas wycieczki po lesie.

Ludzie przez swoją głupotę często powodują też prawdziwe katastrofy. Jakże powszechnie słyszy się o papierosie czy ognisku, które ktoś „zapomniał” zgasić. Pożary, które corocznie trawią lasy są przyczyną wyginięcia wielu gatunków zwierząt i roślin, nie mówiąc już o tym, że powodują oczywiste niebezpieczeństwo dla samych ludzi.

Wskutek wspomnianej wyżej bezmyślności oraz masowego wycinania lasów, coraz częściej mówi się o gwałtownym zmniejszaniu się leśnych powierzchni (szczególnie lasy tropikalne, lasy gór Usambara w Tanzanii czy lasy stanu Sarawak w Malezji). Drzewa niszczą także owady oraz różne zwierzęta leśne. Dlatego dzisiaj lasy zajmują jedynie jedną dziesiątą powierzchni lądów naszej planety.

Głównym powodem wycinania lasów jest oczywiście drewno oraz zdobywanie pastwisk przez hodowców bydła. Prawdziwą plagą są masowo wycinający drzewa dla zarobku leśni kłusownicy.

Co oznaczałoby zniknięcie lasów? Spowodowałoby to wyginięcie wielu gatunków zwierząt i roślin, co dla człowieka byłoby równoznaczne z utratą źródła cennych leków i naturalnych substancji. Lasy mają również liczne walory estetyczne, przez co dla wielu ludzi są źródłem odprężenia, wyciszenia czy po prostu odpoczynku.

Źródło:
www.lasy.republika.pl/
www.wigry.win.pl/kwartalnik/nr2_lasy.htm

Nadesłał/a: Ewelina_Zasada