Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Pięć Kroków do Tyranii  

Krzysiek
rozmówca

http://www.youtube.com/watch?v=3d8QmJ9dZ0c&feature=rela ted
Wartościowy film psychologiczny, pokazujący w jaki sposób tworzą się podziały między ludźmi, jak łatwo zmusić człowieka do złych wyborów i jak olbrzymie przemiany ludzie potrafią przechodzić gdy mogą decydować o innych. Czytałem o działaniach psychologicznych, bez użycia jakiejkolwiek siły fizycznej podczas wojny w Koreiii na amerykańskich jeńcach, które stworzyły między nimi podziały, wyniszczyły fizycznie i psychicznie na całe życie, ale nie spodziewałem się że w zupełnie innych warunkach i podczas samych eksperymentów ludzie są zdolni do takich czynów... Przyszło mi na myśl, że człowieka można poznać tak naprawdę dopiero wtedy gdy ma władzę...

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 28/04/2009 11:58 pm
Krzysiek
rozmówca

A dzisiaj też coś mówili w radiu o jakimś eksperymencie we Francji, chyba tym samym co w tym filmie albo podobnym, niestety nie słyszałem wszystkiego dokładnie... Ludzie torturowali aktora (który tylko symulował ból), mimo jego protestów, a to tylko dlatego, że nie odpowiadał dobrze na pytania (coś w rodzaju testu). Tylko co 5 osoba odmówiła rażenia prądem aktora. A film jeszcze raz bardzo polecam bo daje sporo do myślenia.

Przypomniał mi się jeszcze jeden eksperyment, tym razem na szympansach. Ludzie umieścili w specjalnych pomieszczeniach szympansy, które za naciśnięcie przycisku który powodował rażenie prądem inne szympansy dostawały nagrodę. I tak robiła większość szympansów. Sytuacja się odwróciła gdy te szympansy same doznały tego bólu, wtedy nie zadawały już cierpienia innym szympansom. Nawet wtedy, gdy za to, że nie raziły prądem innych szympansów czekała je kara, nie robiły tego, cierpiały kosztem nie sprawiania bólu innym szympansom. I z tego co pamiętam tak robiło ponad 70% szympansów! Jakie to nieludzkie... Nie jestem pewien czy tak dokładnie to opisałem, dawno o tym czytałem, o ile dobrze pamiętam było o tym w książce "Płeć mózgu" Anne Moir, David Jessel, ale może w innej czytałem, niestety nie jestem pewien.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 19/03/2010 3:36 am
  
Praca