Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Jak przekonać rodziców   

  RSS

wegedream
świeżaczek
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 1
30/08/2012 9:06 pm  

Witam.
Mam 14 lat i od ponad miesiąca nie jem mięsa, nie jest to dla mnie łatwe. Wiem, że to może głupie, ale jednym z moich marzeń jest to żeby moja rodzina w końcu otworzyła oczy i zrozumiała dlaczego wegetarianizm jest dla mnie tak BARDZO ważny. Za każdym razem kiedy ktoś w mojej rodzinie chce mnie poczęstować daniem mięsnym grzecznie odmawiam bo nie chcę ich urazić i powiedzieć, że jedzenie mięsa to głupota. Wczoraj babcia mnie zaprosiła na niby wegetariańskie spaghetti, strasznie się ucieszyłam, tylko że na talerzu był boczek. Moja mama mówi, że mogę ograniczyć mięso, ale jedzenie go w małych ilościach mi nie zaszkodzi - nikt tego nie rozumie?! Często namawiają mi do jedzenia np. kotletów, bo mówią, że przecież jest tu surówka to i kotleta mogę zjeść. NIE! Ja mogę zjeść ziemniaki i surówkę ale nie kotleta, bo kiedy bym zjadła mięso , to wiem, że przyczyniam się do rzeźni zwierząt. Inni uważają, że bycie wege jest bez sensu, a ja temu zaprzeczam. Poza tym, nie jem niezdrowych rzeczy, uwielbiam soczewicę, warzywa, owoce, wszystko dzięki czemu mogę dobrze dorastać, więc w czym problem? PROSZĘ DAJCIE MI RADĘ CO MAM POWIEDZIEĆ RODZICOM, ŻEBY ZROZUMIELI, JAK WAŻNY JEST DLA MNIE WEGETARIANIZM. 🙁 🙁 🙁

[edytowane 30/8/2012 przez wegedream]

Natka


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
30/08/2012 10:37 pm  

Wiem, że to może głupie, ale jednym z moich marzeń jest to żeby moja rodzina w końcu otworzyła oczy i zrozumiała...

To wcale nie jest głupie 😉

Z tego co piszesz, wygląda na to, że Twoja rodzina nie ma zbytniego pojęcia co to jest wegetarianizm, dlaczego ludzie go wybierają i na czym on polega.

przecież jest tu surówka to i kotleta mogę zjeść.

Inni uważają, że bycie wege jest bez sensu

Tłumacz im cierpliwie, spokojnie i konsekwentnie. Wyjaśnij na czym polega wegetarianizm i dlaczego nie możesz jeść kotleta, nawet jeśli leży obok surówki 🙂 I nie buntuj się, nie reaguj gwałtownie, nie krytykuj ich sposobu odżywiania. Jeśli włożą choć odrobinę wysiłku w to by cokolwiek zrozumieć, dadzą Ci spokój, jeśli nie... no cóż, są i tacy ludzie i na to nic nie poradzisz. Szanuj ich wybór i podkreślaj, że tego samego oczekujesz od nich.

Na szczęście każdy w końcu dorasta i wylatuje z rodzinnego gniazda. A wtedy nie ma już takich problemów 😛

[edytowane 30/8/2012 przez aniss]

[edytowane 30/8/2012 przez aniss]


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
31/08/2012 12:23 am  

Za każdym razem kiedy ktoś w mojej rodzinie chce mnie poczęstować daniem mięsnym grzecznie odmawiam bo nie chcę ich urazić i powiedzieć, że jedzenie mięsa to głupota.

I bardzo dobrze, bo jeśli wegetarianizm miałby prowadzić do pogorszenia relacji między ludźmi, to już chyba lepiej jeść mięso.

Moja mama mówi, że mogę ograniczyć mięso, ale jedzenie go w małych ilościach mi nie zaszkodzi

Twoja mama ma rację.

PROSZĘ DAJCIE MI RADĘ CO MAM POWIEDZIEĆ RODZICOM, ŻEBY ZROZUMIELI, JAK WAŻNY JEST DLA MNIE WEGETARIANIZM. 🙁 🙁 🙁

To jest bardzo proste - wytrwałość. Musisz być stanowcza, ale wycofać się, kiedy sytuacja robi się zbyt napięta. Za kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt lat twoi rodzice zrozumieją, jak to jest dla ciebie ważne. Staraj się unikać konfliktów, ale bądź stanowcza. Skoro już wybrałaś taką ścieżkę, to teraz masz tak:

[url] http://www.youtube.com/watch?v=-X0aGQg_NZ4[/url] 😛

Oni mają na myśli TWOJE dobro, a nie jakichś abstrakcyjnych zwierząt czy nawet ludzi. Racjonalne argumenty ich nie przekonają.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
SUROWO
początkujący
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 5
03/11/2012 11:53 am  

Ja zawsze pytam taką osobę, która uważa, że mięso jest niezbędne, że podała mi chociaż jeden naukowy powód świadczący o tym, że mięso jest mi niezbędne. Ona zaczyna mówić:

białko, witamina B12

a ja mam na to całą masę obalających dowodów.

No i czekam dalej, aż ona w desperacji powie: musimy jeść mięso jest nam niezbędne.

I na tym się kończy, bo nie jest w stanie zbić Twoich racji.

Jeśli ktoś potrzebuje argumentów, podsyłam artykuł ze swojej strony:

http://www.surowo.pl/dieta-surowo/102-mit-o-bialku-niesamowicie-latwy-do-obalenia

Nie kłóćcie się nigdy, zadawajcie pytania, odpowiadajcie pytaniami, odpowiadajcie naukowymi badaniami, zobaczycie, ze staniecie na wygranej pozycji. Jednak trzeba zdobyć wiedzę, żeby móc odpowiadać. Polecam też jako argument "The China study" - ksiażka obalająca mit o białku miesnym, największe badanie nad spożyciem mięsa i jego wpływem na rozwój chorób cywilizacyjnych.

Pozdrawiam,

Dominika


OdpowiedzCytat
aga12321aga
świeżaczek
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 4
08/11/2013 11:47 pm  

Mam podobny problem. Rodzina tego nie akceptuje, ale pewnego razu podczas jednej z licznych dyskusji, które szybko przerodziły się w kłótnie, powiedziałam mojej mamie, że nigdy już nie tknę mięsa, że sama decyduję o tym co jem i nie włożę go do ust, chyba że mnie zwiąże i zacznie wpychać siłą. Chciałabym, żeby rodzina to zaakceptowała i zrozumiała, ale nie zrezygnuje z wegetarianizmu tylko dlatego, że z tego powodu u mnie w domu jest więcej kłótni. Trzymaj się i życzę powodzenia w przekonaniu rodziny (większego niż u mnie)

[edytowane 8/11/2013 od aga12321aga]

aga12321aga


OdpowiedzCytat
  
Praca