Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

  

Strona 7 / 9 Wstecz Następny
  RSS

Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
16/08/2011 5:21 am  

N.I.X
Oleje spożywcze to produkty rafinowane, w przeciwieństwie do nasion, które oprócz nienaruszonych tłuszczów zawierają węglowodany, białka, minerały i witaminy.
Porównaj
Im więcej wiązań nienasyconych jest w tłuszczach (a do takich należą omega-3) tym szybciej postępuje proces jełczenia i na odwrót im miej tym wolniej.
http://tiny.pl/5v43
fragment na końcu:
Jeżeli przyjmie się szybkość utleniania się smalcu jako 1, to oliwa z oliwek utlenia się 10 razy szybciej, olej słonecznikowy, sojowy, rzepakowy 100 razy szybciej, olej lniany 250 razy a olej z ryb (tran) aż 350 razy szybciej.

Dlatego, każdego zachęcam żeby spożywaj świeżo zmielone siemię lniane a nie olej lniany (zamiennikami są nasiona konopi i nasiona chia).

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
:yltype:

[edytowane 15/8/2011 od Jędruś]


OdpowiedzCytat
milosz1984
początkujący
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 6
09/09/2011 4:02 pm  

Nurtujące pytania do ekspertów:)
Siemie lniane:
Czy zmielona ilość siemienia lnianego w porcjach na tydzień i szczelne zamknięcie w słoiku i schowanie do lodówki powoduje utlenienie Omega 3 ?
Czy więcej Omega 3 i ogólnie zdrowotnych właściwości lnu uzyyskam : mieląc suche ziarna tuż przed spożyciem czy metodą moczenia siemienia lnianego przez noc i nastepnie mielenie go przed spożyciem( bądź gryzienie dokładne jeśli da podobny efekt:)?
Czy po moczeniu siemienia lnianego przez noc wodę, w któej moczyło sie siemie lniane można wypić a nawet należy bo są tam cenne właściwości w tym Omega3 , Błonnki czy należy wylać bo są tam toksyny i inhibatory?
Prawidlowa kompoyzcja nasion,orzechow by uzyskac prawidwloe proporcje Omega 3 do 6 i 9 :
Czy moge na noc moczyc jednoczesnie:
2lyzki siemienia lnianego, 2 lyzki orzechow wloskich, 1 lyzke pestek dyni, 1 lyzke orzechow laskowych, 1 lyzke slonecznika? Czy wyjdzie mi to na zdrowie i czy ma takie cos sens pod wzgledem zdrowotnym i wyciagnieciem najwiecej Omega 3 ?

I jak wykorzystać nasiona/ziarna aramantusa? Moczac je przez noc czy mielic przed spozyciem? Czy nadaje sie do laczenia z siemieniem lnianym? I pytanie co do ostropestu ? Czy nalezy go mielic przed spozyciem czy także namaczanie wyciąga wszystkie jego właściwości?

[edytowane 9/9/2011 od milosz1984]


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
11/09/2011 12:55 pm  

Miłosz1984 moczenie pełnego, nienaruszonego ziarna nie wyciąga z nich właściwości, raczej antypożywki.
Siemie lniane po zamoczeniu w wodzie wydziela duże ilości śluzu, używany bardzo często przeciwko zaparciom.
Wszystkie ziarna, moczone i kiełkowane przed spożyciem powinny być zmielone, bo inaczej ich nie strawisz.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
:yltype:


OdpowiedzCytat
milosz1984
początkujący
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 6
15/09/2011 3:35 am  

A ile należy zjęść gram zmielonego świeżo siemienia lnianego dziennie by uzyskać 2 gramy(2000mg) kwasów Omega 3? Dzienne spożycie Omega producenci takich Kwasów w kapsułkach zalecają 2 kap (1 kap 1000mg) 2x dziennie. Czy zatem zmielenie 20 gram siemienia da mi 2000mg kwasów Omega 3? Jak to przeliczac?

[edytowane 14/9/2011 od milosz1984]


OdpowiedzCytat
milosz1984
początkujący
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 6
23/09/2011 9:36 pm  

Juz znalazłem mniej więcej odpowiedź w Twojej wypowiedzi Jędruś.
Jednak mam pytanie jeszcze.
Na poczatku tematu ktoś spytał ile dzienna dawka siemienia lnianego. Odpisałeś tak:

,,Jak widać 2-3 łyżki stołowe na dzień.
Lub 4-6 łyżek co drugi dzień"

Dlaczego 2-3łyżki stołowe na dzień oleju a siemienia 4-6 co drugi dzień a nie np 3 łyżki na dzień? Czy chodzi o to, że siemie lniane w ziarnach mielone przed spożyciem dłużej się utrzymuje w organiźmie niż olej?


OdpowiedzCytat
abc
 abc
świeżaczek
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2
03/10/2011 12:42 am  

W jakiej ilości siemienia lnianego jest dzienna dawka omega-3 ?

Zalecenia co do spożycia WNNKT (wielonienasycone kwasy tłuszczowe):
Powyżej wieku 7 lat:
2.2 -3.3 grama na dzień omega-3

Kilka słów o ziarnach siemienia lnianego:
Ziarna siemienia lnianego są najbardziej skoncentrowanym źródłem LNA. Podgrzewanie oleju z ziaren siemienia lnianego niszczy LNA, więc zaleca się stosowanie go bez obróbki termicznej na kanapki lub do sałatek. Olej powinno przechowywać się w lodówce.

Jedna łyżeczka oleju z ziaren lnu zawiera 2.5 g LNA.

Jedna stołowa łyżka świeżo zmielonych ziaren lnu zawiera 2.1 g LNA.

[b]Jak widać 2-3 łyżki stołowe na dzień.
Lub 4-6 łyżek co drugi dzień.[/b]

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:

Tekst pogrubiony mnie zastanawia... Wiem, że są diety, gdzie poleca się większe ilości siemienia lnianego, ale to zostawmy.

Chodzi mi o normę, bo [b]2-3 łyżki stołowe siemienia[/b] to wg mnie sporo ponad dzienna wymaganą dawkę Omega-3.

Nadmiar siemienia nie jest obojętny, wiemy, że nasiona zawierają związki cyjanowe. Stąd na innych portalach podaje sie, że:

3 łyżeczki mielonego siemienia lnianego dziennie są zupełnie bezpieczne, a równocześnie stanowią dawkę efektywną jeśli chodzi o korzystne działanie na zdrowie.

3 łyżeczki, a 3 łyżki stołowe to spora różnica...


OdpowiedzCytat
zaneta83
rozmówca
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 55
03/10/2011 4:25 am  

a ja zakupilam sobie znow olej lniany:) tym razem litrowa butelka , pije codziennie po lyzce stolowej:) , uzywam tez oleju z oliwek do salatek a do smazenia oleju rzepakowego . codziennie rano pije kubek mleka z platkami owsianymi i dodaje sobie do nich mieszanke z pestek dyni , siemienia lnianego islonecznika 🙂
a to olej ktory popijam:)
http://www.delikatesen.pl/oliwy-i-oleje/133-olej-lniany-oleofarm-1l.html

[edytowane 3/10/2011 od zaneta83]

[edytowane 3/10/2011 od zaneta83]

"Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta".


OdpowiedzCytat
braad
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 581
09/12/2011 1:49 am  

olej z oleofarmu jest bardzo dobry, natomiast 2 razy tanszy jest glubczycki tez lniany i tez z krotkim okresem do spozycia, oczywiscie nie zepsuje sie po dacie tylko, ze wlasciwosci utrzymuje do okreslonej daty

[url=http://www.yasoda.pl]Salon kosmetyczny Opole[/url] [url=http://www.oknadrewniane.co.pl]okna drewniane[/url] [url=http://www.oknadrewniane.co.pl]drzwi drewniane[/url]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
13/02/2012 11:52 am  

Dzisiaj doczytałam, że kwasy z lnu (ALA) nie są tak cenne jak z ryb. W lnie nie występuje kwas DHA i EPA który wpływa m.in na płodność u mężczyzn, organizm może go wytworzyć sam ale w zbyt małych ilościach. Czy ktoś potrafi się do tego jakoś odnieść?


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
13/02/2012 12:03 pm  

W lnie nie występuje kwas DHA i EPA który wpływa m.in na płodność u mężczyzn,

To nawet lepiej! Naturalna antykoncepcja 😛

A wracając do tematu, to gdzie to wyczytałaś?


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
13/02/2012 12:08 pm  

Na wegedzieciaku jest artykuł o wpływie kwasów mega-3 na płodność z komentarzem, że DHA nie występuję w lnie. Poszukałam i znalazłam kilka potwierdzeń ale nie są to fachowe publikacje stąd chciałam o to aby ktoś się do tego odniósł.


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
13/02/2012 4:08 pm  

W pośpiechu wrzucam:
http://www.veganhealth.org/articles/omega3#NonVegConvRates
http://www.rozanski.art.pl/vege/wegan.html

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
14/02/2012 3:05 pm  

Dzięki 😀


OdpowiedzCytat
szynka_szynka
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 8
23/02/2012 6:56 pm  

Czy taki sposób postępowania z simieniem jest prawidłowy:
Raz na kilka dni mielę siemię lniane blenderem i chowam je w plastikowym pojemniku do zamrażarki. Jem 2 łyżki dziennie.
??


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
23/02/2012 10:22 pm  

a czemu do zamrażarki? Myslę że do lodówki by wystarczyło


OdpowiedzCytat
Strona 7 / 9 Wstecz Następny
  
Praca