Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Unikaj!  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

Blanka
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 102
06/12/2006 9:37 pm  

mam prosbe.chcialabym zebyscie powymieniali na co lakto owo wegetarianie maja uwazac.(chodzi mi o sklad, w ktory wchodza przerozne zelatyny, lecytyny, podpuszczki co do mleka itp)please...:)


OdpowiedzCytat
vesta
forumowicz
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 38
07/12/2006 1:34 pm  

Widać, że mnie uprzedziłaś... Ogólnie też miałam założyć podobny temat:) Cały czas wypisywane są na forum takie rzeczy, ale przydałoby się je pozbierać do kupy:)
Tyle co ja wiem to, że:
żelatyna jest w galaretkach (a tak kiedyś kochałam galaretki...)
no i wegetarianie nie powinni jeść tranu :]

Ale raczej to jest oczywiste, więc mocno się tu nie przydam...


OdpowiedzCytat
siwcia
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 661
07/12/2006 2:06 pm  

żelatyna: galaretki, serki twarogowe do smarowania pieczywa, część jogurtów i serków homogenizowanych, kremy do ciast itd.
lecytyna sojowa w słodyczach-rózne wafelki, ciastka itd., budyń sojowy, guma do żucia, płatki śniadaniowe typu muesli i crunchy, batoniki muesli itp.
podpuszczka m.in. sery żółte, serki topione.
Najłatwiej bedzie wam sprawdzać skład wszystkich produktów-to na poczatku, potem już będzie łatwiej bo łatwo jest zapamiętać co jest wege a co nie, kwestia czasu ;D
Powodzenia i pozdrówki;D


OdpowiedzCytat
_iwona_
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 236
07/12/2006 3:17 pm  

To prawda. Sprawdzanie składu jest najłatwiejsze. Nie można jednak "zapamiętywać" i z góry zakładać... Kiedyś np. wszystkie chyba produkty Danone (przynajmiej nie przypominam sobie innych) były wege, a teraz - w jogurtach żelatyna, w serkach barwionych kiedyś sokiem z buraków, koszenila... Jakby tak cały czas bazować na znajomości danej firmy, to - jak widać - można się nieźle naciąć. Jednak najbezpieczniej jest sprawdzać skład tego, co się kupuje za każdym razem, albo przynajmniej od czasu do czasu - czy coś się nie zmieniło. Czasem nawet nazwą nie można się sugerować, np. tzw. zupka chińska (Vifon bodajże), wg nazwy "wegetariańska jarzynowa", w składzie inozynian sodu i guanylan sodu... W końcu dochodzi się do tego, że najlepiej wszystko robić samemu i nie kupować gotowych i przetworzonych.


OdpowiedzCytat
siwcia
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 661
07/12/2006 3:44 pm  

Masz rację, ja dlatego teraz robię wszystko sama, no poza mlekiem sojowym, ale tu też się można naciąć (nasza osławiona lecytyna sojowa). Muszę przyznać, że teraz będąc veganką jest mi znacznie łatwiej, odpadło wiele niepewnych produktów, których skład musiałam ciągle sprawdzać;)


OdpowiedzCytat
siwcia
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 661
08/12/2006 11:54 am  

ja swego czasu to prosiłam o możliwość sprawdzenia składu sera kupowanego na wagę, wiem wyglądało to dość dziwiacznie, ale ja na szczęście jestem osobą na tyle bezpośrednią, że nie był to dla mnie problem;) W końcu trzeba sobie jakoś radzić 😉 Co do jogurtów to również radzę po prostu przeczytać skład, na każdym musi być takowy podany, no i te liczne składniki E!! Żałosne ale prawdziwe dlatego warto mieć pod ręką listę tych składników;)


OdpowiedzCytat
MEDeah
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 101
08/12/2006 1:39 pm  

eee nie każda galaretka to żletayna-trza o tym pamiętać!
gdzieniegdzie jest stosowana pektyna:)
no i agar, ale jeszce nie spotkałam się z produktem przetworzonym zawierającym agar.

MED is not so bad as they say]:>


OdpowiedzCytat
Wege-Aneta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1084
08/12/2006 5:51 pm  

Sery wege bez podpuszki :

Ostrowia
- Hochland
- sery ICC Pasłęk
- OSM Garwolin - w serkach wiejskich, homogenizowanych i termizowanych jest podp. niezwierzęca, ale wszelkie produkty owocowe zawierają żelatynę. Naturalnych (bezsmakowych) nie trzeba się bać, nie zawierają niczego z tych rzeczy;
- Toska;
- sery zółte TSM (Toruńska Spółdzielnia Mleczarska).
- wyroby firmy Fromako

źródlo forum veg. pozdr

[edytowane 8/12/2006 od Wege-Aneta]


OdpowiedzCytat
Olaaa
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 114
22/12/2006 5:33 pm  

Sery wege bez podpuszki :
- Hochland

Może i bez podpuszczki ale za to serki hochland do smarowania są z żelatyną...


OdpowiedzCytat
agusia3r
początkujący
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 14
11/01/2007 9:48 pm  

Hochland z żelatyną? Kurczę - wyczytalam skład teraz w lodówce i tej żelatyny nie znalazłam... A możliwe jest żeby nie została wymieniona?
Bo ja jestem świeżo upieczoną wegetarianką (dwa miesiące) i jeszcze wielu rzeczy nie wiem... 😉

agusia3r


OdpowiedzCytat
Kya0007
świeżaczek
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1
21/01/2007 2:35 pm  

a co z serami pleśniowymi Hochland a la Brie? zawierają podpuszczkę, ale jaką?
lubiłam je dopóki nie sprawdziłam tajemniczego hasła "podpuszczka" w wikipedii. :<

[edytowane 21/1/2007 od Kya0007]


OdpowiedzCytat
vanityy
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 186
21/01/2007 7:29 pm  

sery zółte TSM (Toruńska Spółdzielnia Mleczarska).

Co za szczescie ze jestem z Torunia 🙂
a co do gum do żucia albo życia jak ja je nazywam 🙂 to nie potrafilam bez nich żyć ale ta cholerna lecytyna sojowa 😮 ... nie dawała a mianowicie guma mentos (kwadratowe opakowania) w składzie nie zawiera nic podejrzanego no chyba że się myle, w końcu nie jestem ekspertem 😮


OdpowiedzCytat
waszakicia
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 606
21/01/2007 8:04 pm  

W gumach mentos nie jest wyraźnie napisane ze zawiera lecytyne sojowa. Jest napisane ze zawiera skladnik ulepszajacy e470 czyli własnie LECYTYNE SOJOWA!!!!


OdpowiedzCytat
vanityy
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 186
21/01/2007 8:06 pm  

😡 wryyy a już sie cieszylam...


OdpowiedzCytat
waszakicia
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 606
21/01/2007 8:31 pm  

No niestety.
Ja tez z żalem rezygnowalam z tego typu rzeczy.


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca