Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

czekolada  

Strona 4 / 4 Wstecz
  RSS

hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
23/07/2011 7:30 pm  

Mama kupiła mi dzisiaj w biedronce ekologiczną czekoladę o smaku pomarańczy. W składzie jest lecytyna słonecznikowa i teraz nie wiem czy jest ona wegetariańska czy nie. Zawsze unikam lecytyny sojowej, nie wiem jak jest ze słonecznikową. Szukałam na ten temat informacji, ale nie znalazłam nic konkretnego.
Dodam, że czekolada jest również FAIR TRADE, jednakże lecytyna słonecznikowa widniejąca w składzie nie jest pochodzenia ekologicznego.

Czy waszym zdaniem jest wegetariańska, macie może na temat lecytyny słonecznikowej jakieś informację? Zjedlibyście taką czekoladę? 😉

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

[edytowane 23/7/2011 od hipiska]

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
23/07/2011 9:48 pm  

Ja uważam lecytynę sojową za wegetariańską, więc ze słonecznikową nie miałabym problemu 😉
Znalazłam taki wpis na gronie:

Lecytyna slonecznikowa jest w produktach Plamil Foods, czyli jest weganska.

Ale to jeszcze o niczym nie przesądza, bo pewnie może być różnie wytwarzana.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
23/07/2011 10:05 pm  

A ja nie jem niczego, co ma w sobie jakąkolwiek lecytynę, ale ta kwestia jest na tyle mętna, że w zasadzie każdy musi wybrać sam.

[edytowane 23/7/2011 od eRZet]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
23/07/2011 10:08 pm  

Hmm, ja nie zamierzam zwariować wczytując się w etykietki 😉

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
sunflower_ren
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 382
24/07/2011 2:58 am  

ja nie przejmuję się zbytnio lecytyną, poza tym mam słabość do słodyczy, więc pewnie bym zjadła 😉


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
24/07/2011 3:05 am  

Hmm, ja nie zamierzam zwariować wczytując się w etykietki 😉

Ja chyba też. W zasadzie nigdy nie ma 100 % pewności, zwłaszcza jeśli o słodycze chodzi. Także zjem 😉

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
24/07/2011 3:41 am  

http://forum.empatia.pl/viewtopic.php?f=9&t=1024
Ciekawy wątek. Wychodzi nawet, że lecytyna może być wegańska, bo pozyskuje się ją z nasion, lecz nie jest to produkt zdrowy.
Zakręciłem jeszcze bardziej, przepraszam ;).

Konsumentom przydałaby się kompleksowa i obiektywna wiedza nt. różnych procesów technologicznych stosowanych przy wyrobie różnego rodzaju pożywienia, żeby nie trzeba było szukać igły w stogu siana. Producent niezawsze jednak ma chęć wyjawić swoje tajemnice, bo a) nie ma się czym chwalić, b) konkurencja nie śpi, c) szkoda czasu, d) inne. Tak więc jesteśmy skazani na żmudne poszukiwanie i błądzenie ;).

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
24/07/2011 2:58 pm  

Czekolada generalnie nie jest zdrowa, z lecytyną czy bez 😛

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Sobota66
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 119
24/07/2011 11:30 pm  

generalnie to jednak czekolada jest jednym z najzdrowszych slodyczy...jedzenie niewielkich ilości czekolady, szczególnie gorzkiej jest nawet wskazane


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
25/07/2011 12:34 am  

Gorzka a mleczna - ogromna różnica. Czekolada jest pełna cukru i tłuszczu przede wszystkim. A mało kto jada tę, która ma 70% lub więcej kakao.

[edytowane 24/7/2011 przez Lily]

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
PanikowaNevcia_xD
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 381
25/07/2011 7:47 pm  

Zanim przeszłam na jasną stronę mocy, a także na początku wegetarianizmu byłam uzależniona od słodyczy (a czekoladę kochałam w szczególności, zwłaszcza Milkę i Wedla xD). Zwalczyłam uzależnienie dzięki weganizmowi. Ale teraz uzależniam się na nowo... Ale od wegańskich słodyczy. xDD
Co do lecytyny... Temat bardzo ciężki, bo to już sprawa indywidualna, czy ktoś ufa. Ja zazwyczaj tego nie robię, ale zdarzyło mi się niedawno zjeść płatki śniadaniowe z Biedronki, które mają lecytynę sojową... Ale więcej ich chyba nie kupię, bo potem się męczę, czy tej lecytynie można ufać...
Ogólnie to wiara w niewegetariańską lecytynę sojową posunęła mnie do weganizmu. xDD

„Te no naka ni wa ai subeki hito sae mo, Hanabanashiku chitte. Te no naki ni wa ikita imi kizande mo, Munashiki hana to shiru...”


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
25/07/2011 8:27 pm  

Ogólnie to wiara w niewegetariańską lecytynę sojową posunęła mnie do weganizmu. xDD

O, właśnie, u mnie chyba było podobnie.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
10/03/2012 1:32 am  

Nie wiedziałam w jakim temacie zapytać, więc postanowiłam tutaj.
Słyszałam kiedys (nie pamiętam z jakiego źródła), że łączenie kakao z mlekiem lub innymi produktami nabiałowymi powoduje, że organizm przyswaja mniej wapnia. Wiecie może coś na ten temat? Szperałam w necie, ale nic nie znalazłam.

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
Strona 4 / 4 Wstecz
  
Praca