Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Co dziś na obiad?  

Strona 101 / 280 Wstecz Następny
  RSS

marta030978
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 308
30/01/2009 11:50 am  

dziś ugotuję ziemniaki, do tego zrobię jakąś surówkę no i jakieś kotlety- tylko nie wiem jakie- chciałam z ciecierzycy , ale juz za pózno na namaczanie jej. Czy ktoś moze zna jakis fajny przepis na kotlety z kaszy?


OdpowiedzCytat
Ktosiek
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 671
30/01/2009 3:29 pm  

Czy ktoś moze zna jakis fajny przepis na kotlety z kaszy?

Ja gotuję kaszę gryczaną, wsypuję do blendera razem z podsmażoną cebulką, czosnkiem i kromką namoczonego chleba, dodaję liście pietruszki, doprawiam i miksuję.
Formuję kulki, obtaczam w bułce tartej i smażę 😉


OdpowiedzCytat
Wege-Aneta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1084
30/01/2009 8:36 pm  

ja dzis mialam na obiad makaron z brokulami 🙂

robie podobnie kotlety z kaszy jak Ktosiek, dodaje do tego jeszcze czasem pieczarki lub straczkowe. Przewaznie pol na pol

[edytowane 30/1/2009 przez Wege-Aneta]


OdpowiedzCytat
euridice
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 589
30/01/2009 8:37 pm  

To może ja podam mój wypróbowany przepis na pyszne, wegańskie kotleciki jęczmienne 🙂

[b]Kotleciki jęczmienne[/b]

Autorem przepisu jest firma Melvit, która podała ów na opakowaniu swoich [b]płatków jęczmiennych[/b], które są głównym składnikiem kotlecików.
Oto i owe płatki: http://www.melvit.com.pl/produkty_karta.asp?129
Każde inne jęczmienne też będą ok.

Przepis trochę zmodyfikowałam, tzn. nie podaję oryginału, bo piszę z głowy.
Kotleciki wychodzą, powiem nieskromnie, bardzo dobre 🙂 Wilgotne, aromatyczne, po zdjęciu z patelni są dość miękkie, potem lekko "tężeją". Masa kotletowa lepi się rewelacyjnie, absolutnie nie trzeba do niej jajka czy innego zlepiacza.

[b]Składniki[/b]:
-płatki jęczmienne
-włoszczyzna (marchewka, seler, pietruszka)
-opcjonalnie cebula i czosnek
-przyprawy; ja daję sól, pieprz, kurkumę (dzięki temu mają miły dla oka, żółciótki kolor), [b]curry[/b], czerwoną paprykę, jakieś zioła (majeranek, oregano, co kto lubi), ewentualnie natka pietruszki
-bułka tarta do panierowania, może być też trochę sezamu
-olej do smażenia

[b]Przygotowanie[/b]:
-włoszczyznę w dużych kawałkach wrzucamy do ok. 4 szklanek gotującej się wody
-ugotowaną wyjmujemy
-do powstałego bulionu wrzucamy ok. 2 szklanki płatków, mieszamy; zostawiamy na chwilę w spokoju, płatki pochłoną płyn i zrobią się lepkie
-na grubej tarce ścieramy ugotowane warzywa z bulionu, dodajemy przyprawy, posiekaną cebulę, wyciśnięty czosnek, posiekaną natkę pietruszki, sól, pieprz; dokładnie wszystko mieszamy;
-jeśli mamy wrażenie, że masa jest za luźna - dosypujemy płatków, jeśli za gęsta - dolewamy wody;
-gotowe, powinniśmy mieć lepiącą się, aromatyczną masę, mi bardzo smakuje nawet na "surowo"
-toczymy kulki, spłaszczamy w dłoniach, obtaczamy w bułce wymieszanej z sezamem; tak uformowane kotleciki kładziemy na patelnię z rozgrzanym olejem, pieczemy na złoto z obu stron;
-gotowe kotleciki kładziemy na papierowym ręczniku aby odsączyć nadmiar tłuszczu;
-od razu po upieczeniu będą bardziej miękkie, jak ostygną staną się zwarte i elastyczne;

Smacznego! 😀

Aha, wersja dla osób w pośpiechu jest taka:
gotujemy w czajniku wrzątek, zalewamy płatki, a surowe warzywa ścieramy na tarce, mieszamy całość (+przyprawy), masa gotowa 🙂

Jeszcze raz życzę smacznego!

Aha, z podanej ilości wychodzi duuuużo kotlecików, więc jeśli ktoś nie jest takim kotlecikożercą jak ja, to musi zmniejszyć proporcje 😉

[edytowane 30/1/2009 od euridice]

animals are my friends and i don't eat my friends || GO VEGAN!


OdpowiedzCytat
velvet
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 257
31/01/2009 4:33 pm  

zupa ogórkowa

velvet


OdpowiedzCytat
rubia
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1077
31/01/2009 4:40 pm  

barszcz czerwony (taki wigilijny, na suszonych grzybach)+ drugie: ciemny ryż, brokuł z marchewką z curry i kotlety z boczniaków. wreszcie porządny, zasłużony obiad 😀


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
31/01/2009 9:38 pm  

zainspirował mnie przepis Euridice i był kotleciki, tyle tylko, że z płatków owsianych i z ciut innym warzywnym dodatkiem. A do tego buraczki ćwikłowe z jabłkiem i cebulą 😛


OdpowiedzCytat
Natasha
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 513
31/01/2009 10:27 pm  

ja dziś miałam quinoę z podsmażanym porem i gotowaną marchewką, a do tego sałatkę z rukoli 🙂

Naszym celem musi być wyzwolenie się... poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury. Albert Einstein

http://delicious.blog.pl/ - zapraszam na mojego bloga kulinarnego 😀 wiem że trochę mało ale założy


OdpowiedzCytat
Dyzio
stały bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 615
31/01/2009 11:18 pm  

Smaczny temat 😛 My dzisiaj zjedliśmy kaszę gryczną z brokułem i salatą lodową 😛


OdpowiedzCytat
marta030978
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 308
01/02/2009 12:01 pm  

Dziękuję Wszystkim za przepisy 🙂 skorzystam. Często robię kotlety z płatków owsianych z różnymi warzywami, albo z tofu. Nie robiłam jeszcze kotlecików z płatków jęczmienych. Wtedy zrobiłam po prostu kotlety z ziemniaków (nie dodaję już jajka) i do tego surówka z rzepy i surówka z ogorków kiszonych. Ostatnie dwa dni to obiad zjedzony w mieście. A dziś gotuję fasolę- bedzie po bretońsku. Natasho - jak robisz potrawy z quinoi? Mam ją w domu, ale nie mam pomysłu co z nią zrobić. Ostatnio po prostu ugotowałam do obiadu- zamiast ziemniaków.


OdpowiedzCytat
Angienatelka
początkujący
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 14
01/02/2009 11:07 pm  

Ja dzisiaj miałam gulasz meksykański z brązowym ryżem :). Gulasz to oczywiście kostki sojowe, czerwona i biała fasola, marchewka i cebula w pysznym meksykańskim wege sosiku z ryżykiem i do tego zestaw surówek (z marchewki, z czerwonej kapusty, z białej kapusty, papryki, kukurydzy i z selera) 🙂 mniam!

"Śpieszmy się kochać zwierzęta - tak szybko odchodzą."


OdpowiedzCytat
Wege-Aneta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1084
02/02/2009 12:48 pm  

nie wiedzialam co sobie zrobic na obiad i zrobilam orkisz, z kapusta biala, cebulka podsmazana i groszkiem zielonym calkiem smaczne to wyszlo.


OdpowiedzCytat
Angienatelka
początkujący
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 14
02/02/2009 5:16 pm  

U mnie dzisiaj bedzie kus kus BIO razowy z czerwona fasola i odrobina oliwy + miseczka warzyw na parze (brokuly, papryka, kalafior, marchewka) + szklanka soku wielowarzywnego bez cukru

"Śpieszmy się kochać zwierzęta - tak szybko odchodzą."


OdpowiedzCytat
JankeS
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 234
02/02/2009 5:33 pm  

Dziś - po wczorajszym obżarstwie kotlecikami z selera - był makaron z warzywami. Proste danie a zawsze smakuje 🙂


OdpowiedzCytat
marta030978
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 308
02/02/2009 7:13 pm  

dzis jakis taki wymyslony na szybko obiad-brukselka z cebulą i kukumą do tego kasza gryczana z czosnkiem, oliwą, gomasio i kefir


OdpowiedzCytat
Strona 101 / 280 Wstecz Następny
  
Praca