Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Suszone owoce  

  RSS

Scansenmuseum
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 107
04/02/2010 3:48 pm  

Dzień dobry ! Tak przeglądam te temaciki na forum i chyba nie było nic dokł.o tym jak się powinno suszyć owoce ..
A więc czy ktoś z Was to robi samemu ? A podejrzewam ,że znajdzie się takich wielu..
Jak lepiej,bo wiadomo że teraz zima i suszenie na słońcu odpada..
A więc na kaloryferach czy po prostu na talerzykach porozstawiać pokrojone w talarki owoce i czekać...Jeżeli tak to ile ok.muszę czekać na ich wysuszenie,by były mniej więcej takie w smaku jak te kupione sklepie ?
Pozdrawiam 🙂 I czy faktycznie te tzw. "chipsy bananowe " na wagę nie są suszone ale smażone na oleju kokosowym ? Czy takie też są ogólnie zdrowe ?
No kończę już pytać hehe 😎 Czekam na Wasze odpowiedzi..


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
04/02/2010 7:04 pm  

Można tez na suszarce do grzybów (elektrycznej).
Nie wiem ile czasu to zajmie, trzeba spróbować :).

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
04/02/2010 8:36 pm  

Suszarka elektryczna całkiem dobrze się sprawdza, choć ta, którą mamy ma bardzo płytkie segmenty i suszone produkty muszą być bardzo cienko pokrojone. Można też suszyć w piekarniku, stary i sprawdzony sposób na grzyby. Raz spróbowaliśmy z jabłkami - dosyć łatwo o przypalenia, no i wiadomo, jest potem trochę szorowania, ale w sumie grunt, że metoda przynosi oczekiwany efekt. Suszenia na kaloryferze bym nie ryzykowała, zwłaszcza na talerzykach. Podejrzewam, że prędzej otrzymałabyś pleśń niż przekąskę 😛 Owocom powinno być sucho i znacznie bardziej gorąco.

Co do chipsów - żaden palony, nasycony tłuszcz nie jest ogólnie zdrowy, niestety 😛 Ale w sprzedaży są też zwykłe suszone plastry bananów, niesmażone. Trzeba pamiętać, to dwa różne produkty, choć oba bardzo wysokokaloryczne.

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
04/02/2010 9:27 pm  

Moja babcia suszy jabłka właśnie na kaloryferze- z tego co pamiętam to pokrojone i położone na papierze. Tylko, że mój Dziadzio jak zapali w piecu to lepiej nie zbliżać się do kaloryfera, a dotknięcie grozi (nie przesadzam) poparzeniem. A jabłuszka są pyszne- zarówno te ze skórką, jak i bez. Zostawienie skórki jest wskazane jeśli gotujemy potem kompot z suszonych owoców (np na Wigilię)- skórka daje aromat.


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
05/02/2010 12:34 am  

Moja ciocia ma specjalną suszarkę do owoców i suszy w niej przeważnie jabłka. Tyle,że musi być określona odmiana ( ma je z własnego sadu ) . Są strasznie dobre.

[edytowane 4/2/2010 od hipiska]

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
Scansenmuseum
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 107
05/02/2010 1:47 am  

Hmm..dziękuję za odowiedzi na razie przełożyłam swoje bananowe -talarki na kawałek takiego papieru i tak sobie schhną na kaloryferze ,to samo jak widzę mi Jaga poradziła 🙂
Niestety nie posiadam żadnej suszarki elektrycznej,ale warto wiedzieć o jej istnieniu i o przykładowym zastosowaniu ...
Ciekawe ile będę musiała czekać na ich wysuszenie,no i już nie mogę doczekać się suszonych jabłek,które wykonam w nast.kolejności.
Taka mała rzecz,a cieszy tym bardziej ,że nie jedząc słodyczy fajnie sobie coś czasem pochrupać ,czyż nie?;p bez dodatku cukru,bo na takie bananowe talarki natrafiałam
niestety w supermarketach..
😉


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
05/02/2010 1:58 am  

Może na jakiś czas włóż do lekko nagrzanego piekarnika, chyba że masz kaloryfer bardzo gorący - bo mogą zgnić 😉

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
lamdre
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 34
09/02/2010 12:20 pm  

suszone owoce ze sklepu podobno są jeszcze potraktowane SO2 w celach konserwacji więc zaleca się dokładne płukanie...

Cokolwiek robisz lub marzysz, że możesz to zrobić - Zacznij tylko. W zdecydowaniu drzemie geniusz, siła i magia.


OdpowiedzCytat
lisek
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 83
09/02/2010 12:45 pm  

Można w piecyku.

[url=http://wydaje.pl/e/magia-owocow]ZOBACZ :)[/url]


OdpowiedzCytat
Scansenmuseum
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 107
09/02/2010 4:23 pm  

Melduję ,że pierwsza próba była nie udana..
ale być może dlatego,że nie dałam ich na pergaminie,ale na takim "papierze śniadaniowym";na grubej warstwie która i tak przykleiła się do owocków. :/
Bynajmniej na nast.raz wysuszę je na blasze w piekarniku (tak jak niekt.proponowali) ale bez kładzenia ich na żadnym papierze.
Co do CO2 to wiem,ale chyba faktycznie zacznę płukać suszone owoce bo pzrecież 1-2 min.m,nie nie zbawi przed spałaszowaniem szuszonek a zdrowie jest najważniejsze ...

😎


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
31/03/2013 6:10 pm  

Kupilam ostatnio suszone maliny. Wiem, ze mozna je zaparzac wrzatkiem
i pic w formie herbaty. Jak myslicie- czy mozna te zaparzone maliny zjadac, czy moze jesc je surowe?

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
  
Praca