Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

smarowidło wegańskie  

Strona 1 / 3 Następny
  RSS

bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
21/02/2010 3:58 pm  

Witajcie 🙂
Od ok. tygodnia nie spożywam już przetworów mlecznych (btw. lepiej się czuje 🙂 ). Jajka zawsze jadłem rzadko, w tym tygodniu wcale. Masła niczym nie zastępuje, jem "na sucho". Szukałem odpowiedzi na ten temat, ale jakoś nie znalazłem.

Pytanie do wegan: Jakie macie doświadczenie w przygotowywaniu smarowideł wegańskich?

Ja znam avocado, również w postaci guacamole, które od czasu do czasu stosuje. Bez smarowidła kanapki są bardzo dobre, ale chodzi mi bardziej o urozmaicenie, bo w końcu może sie znudzić ;).

[edytowane 21/2/2010 przez bułek]

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
21/02/2010 4:01 pm  

Nie jestem weganką, ale lubię chleb posmarowany koncentratem pomidorowym ( 30 % ). Polecam 🙂

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
21/02/2010 4:06 pm  

No, ja też nie uważam się za weganina ;). Smarujesz cienko czy grubo? Zawsze koncentrat mnie odstraszał bo w dużych ilościach jest niedobry. Dzięki za odpowiedź :).

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
21/02/2010 4:09 pm  

Dobra jest oliwa z oliwek. Ostatnio stosuje tez olej z pestek winogron. Moze tez byc olej lniany itp smieszne tluszcze roslinne.


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
21/02/2010 4:28 pm  

Smaruję grubo, ale nie jem takich kanapek zbyt często , muszę mieć na nie ochotę 😉 Na ten koncentrat można położyć np.tofu - wg.mnie bardzo dobrze się komponuje.
Można też jeść samodzielnie i posypać ziarnami, orzechami - też dobre 😉

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
Srebrna
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 569
21/02/2010 4:57 pm  

Najprostszy w świecie substytut masła - pasta słonecznikowa 😉
Mielimy w blenderze/młynku łuskany słonecznik, dodajemy olej (jak lubisz, ja polecam olej lniany, przy okazji dzienna porcja kwasów omega), nieco wody - dla konsystencji (zawsze robię to na oko, wystarczy wpaść w rytm i konsystencja zaczyna wychodzi odpowiednia za każdym razem). Można sobie urozmaicić, dodać zmielonego sezamu czy siemienia lnianego (jeśli np. użyjesz oleju innego rodzaju). Gdzieś spotkałam się także z wersją pasty słonecznikowej na słodko (podprażony słonecznik + miód, ewentualnie słód). Kiedyś również jadałam kanapki "na sucho", ale szybko straciłam na nie apetyt; teraz nie wyobrażam sobie, żeby pod warstwą świeżych warzyw zabrakło mi tego banalnego smarowidła.

Zawsze można też smarować kanapki tofu sałatkowym (osobiście nie toleruję twardego, a sałatkowe ma na ogół świetną konsystencję; no i smak). Można też szarpnąć się na nieco bardziej czasochłonne smarowidło typu pasta z soczewicy (również niezła pod warzywka wszelkiego rodzaju). A jeszcze przecież tyle opcji warzywnych! Pasta brokułowa - cud miód! Gotujemy brokuły, miksujemy w blenderze, dodajemy nieco oleju/oliwy, ulubione przyprawy (albo bez przypraw, zawsze można przyprawić potem kanapkę) - i gotowe ;).

Stop suchym kanapkom! 😉


OdpowiedzCytat
greene
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 337
21/02/2010 4:57 pm  

Ja bardzo lubię paprykarz warzywny. Z primaviki jest taki z kaszą jaglaną. ale nie każdemu odpowiada jego smak, toteż zawsze samemu można zrobić


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
21/02/2010 5:11 pm  

Parę pomysłów, choć większość już tu padła:
http://www.wegetarianie.pl/XForum-viewthread-tid-4562.html

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
mathilda
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 115
21/02/2010 11:14 pm  

soczewica + gotowana marchewka + ogórek konserwowy + odrobina świeżego imbiru lub gałgantu chińskiego

groszek z puszki + czosnek

ciecierzyca + czosnek + łyżka sezamu

orzechy włoskie, oczywiście zblendowane na masełko

ugotowana papryka czerwona + surowa cebulka

brokuły ugotowane + surowa cebulka + odrobina sambal oelek

tofu + ogórek konserwowy + surowa cebulka (lub tofu + ogórek surowy + koperek)

szpinak + cebulka + marchewka + cykoria + pieprz kajeński (uduszone na patelni przed miksowaniem)

soczewica + pieczarki + ocet balsamiczny (pieczarki udusić w occie przed mieleniem z soczewicą)

co_kto_lubi + co_kto_chce 😀 - pierwsze z brzegu, które już robiłam i które przyszły mi teraz do głowy 😉 Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej pomysłowości i upodobań smakowych 🙂 Możliwości są ogromne!

Jestem. Tworzę. Czasem długo siedzę w nocy. Czasem noc długo siedzi we mnie.


OdpowiedzCytat
lisek
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 83
22/02/2010 3:12 pm  

"Masło" orzechowe, tahini, humus, rozmaite oleje...

[url=http://wydaje.pl/e/magia-owocow]ZOBACZ :)[/url]


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
24/02/2010 2:03 am  

Już chciałem napisać "dzięki dziewczyny" , ale rodzynek się wkradł ;). W takim razie "zwyczajne" dzięki.
Mathildo masz wspaniałe pomysły. Ja jednak wykreśle czosnek i cebulę (chyba że będzą podsmażone), bo niezbyt lubie te warzywa surowe.

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
mathilda
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 115
24/02/2010 2:36 am  

Dzięki 🙂

Ta surowa cebulka i czosnek, to w ilościach raczej niewielkich, jako przyprawa dodająca ostrości - podsmażenie zmieni smak pasty, no ale skoro nie lubisz, to nie lubisz 😉

Jestem. Tworzę. Czasem długo siedzę w nocy. Czasem noc długo siedzi we mnie.


OdpowiedzCytat
rubia
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1077
24/02/2010 2:40 pm  

Ostatnio rozsmakowałam się w paście Ajvar z Podravki- mniam! 🙂 Osobiście wolę łagodną, ale ostra też jest niezła. Słoik całkiem spory więc można zawartość wykorzystać też do innych dań. Acha, jeśli producent mówi prawdę, to w składzie nie ma żadnych E!!

[edytowane 24/2/2010 przez rubia]


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
24/02/2010 2:45 pm  

Spróbuje jak znajde w szopie ;).

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
Vequel
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 91
03/03/2010 10:51 pm  

Ja najbardziej lubię z adżiką albo z salsą 😉

a polecam takie połączenie-

miód (jeśli spożywasz) + liście bazyli + orzechy(nerkowca, migdały, jakiekolwiek)

Pyyycha ;>


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 3 Następny
  
Praca