Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Wszystko czego trzeba na początek  

  RSS

Mutare
świeżaczek
Dołączył: 7 lat  temu
Posty: 1
10/03/2017 4:22 pm  

Hej,
Jakiś tydzień temu wreszcie zdecydowałam się przejść na wegnizm. Z przyczyn czysto moralnych. Jestem w tym temacie dosyć zielona, ale zdaję sobie sprawę, że dieta pozbawiona produktów pochodzenia zwierzęcego jest jednak niekompletna. Ludzie wyewoluowali jako stworzenia wszystkożerne i ludzki organizm jest przystosowany do takiego właśnie sposobu odżywiania się czy tego chcemy czy nie.
Dlatego zwracam się do was z pytaniem, czego brakuje w diecie ppzbawionej mięsa i innych produktów zwierzęcych i w jaki sposób to uzupełnić? Tak chodzi o suplementy/tabletki itp, nie ma co się oszukiwać, niektórych rzeczy nie da się zastąpić.
Z góry dziękuję za opowiedzi i przepraszam za ogólny ton tego pytania, chciałam być jak najbardziej konkretna aby uniknąć nieporozumień 🙂

[edytowane 10/3/2017 od Mutare]


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
10/03/2017 8:45 pm  

Moim zdaniem to nie jest dobry punkt wyjścia.
Dieta wegańska jest jak najbardziej kompletna, jeśli tylko człowiek odżywia się z głową, tzn. różnorodnie.

http://www.vrg.org/nutrition/2009_ADA_position_paper.pdf

Mięso nie zawiera żadnych wspaniałych substancji, które pomagają ci cieszyć się dobrym zdrowiem.
Podobnie jest z mlekiem.

Zwracaj uwagę na kolorowe produkty: zielone, czerwone, żółte itd.
Jedz więcej warzyw niż owoców, w miarę możliwości ciemne pieczywo, brązowy ryż i makaron razowy, kasze.
Ważne są orzechy, rośliny strączkowe (lepsza soczewica i cieciorka niż soja), świeżo wyciskane soki, mocnozmineralizowana woda.

Warto zwrócić uwagę na witaminę D w okresie zimowym (w zasadzie wszyscy powinni suplementować) i B12 - jej suplementacja jest nieodzowna w przypadku wegan, choć jeśli dotąd jadłaś mięso, jajka i mleko, to pewnie masz jej zapasy na jeszcze kilka lat.

Jeśli bardzo się przejmujesz, to zrób sobie badania krwi (najlepiej trochę bardziej rozbudowane niż morfologia) i potem porównaj - zobaczysz, czy coś jest nie tak.
Ale nie przejmowałbym się za bardzo, ja przez ostatnie parę lat nie odżywiałem się najlepiej, a wszystkie wyniki mam w normie.

W razie czego pytaj o szczegóły! 😉

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
10/03/2017 10:15 pm  

Witam Mutare

Ze swej strony polecam mojego chomika, można ściągnąć książki i poczytać również o witarianizmie.
www.chomikuj.pl/jedrus1a

Pozdro.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
:yltype:


OdpowiedzCytat
Domelka
świeżaczek
Dołączył: 7 lat  temu
Posty: 4
12/04/2017 12:21 pm  

A stosujecie w przypadku diety wegetariańskiej, czy wegańskiej jakieś odżywki lub suplementy? Sporo czytałam o tym i wydaje mi się, że warto jakoś wesprzeć organizm, szczególnie że w przypadku tych dwóch diet, rezygnuje się z całkiem istotnych posiłków każdego dnia.

Edytowany:7 lat  temu

OdpowiedzCytat
Wegetarianie.pl
początkujący
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 12
12/04/2017 1:18 pm  

A stosujecie w przypadku diety wegetariańskiej, czy wegańskiej jakieś odżywki lub suplementy?  

Tak jak napisał eRZet powyżej: wit. D oraz B12 - to jedyna potrzebna suplementacja i zdaniem współczesnej dietetyki nie dotyczy ona wyłącznie odmian diet wegetariańskich ale również osób na diecie tradycyjnej.

w przypadku tych dwóch diet, rezygnuje się z całkiem istotnych posiłków każdego dnia.

Wychodzisz z błędnego założenia. Z niczego się nie rezygnuje. Jak wskazuje choćby stanowisko ADA (Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego), właściwie zbilansowana dieta wegetariańska (w tym wegańska) jest zdrowa i  odpowiednia na każdym etapie życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania, jak również dla sportowców.


Admin polubić
OdpowiedzCytat
ewinka
początkujący
Dołączył: 8 lat  temu
Posty: 13
21/11/2017 8:48 am  

Podziwiam tych ludzi którzy w dorosłym życiu próbują zmienić jadłospis. Nie wyobrażam sobie abym mogła zrezygnować z produktów które do tej pory jadłam Wielki szacunek dla Was.


OdpowiedzCytat
  
Praca