Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Witamina B12  

Strona 10 / 26 Wstecz Następny
  RSS

Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
22/02/2008 1:12 am  

Zamiast czekać zainwestuj 20 zł w opakowanie B12 i sprawdź, czy mrowienie zniknie.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
22/02/2008 12:51 pm  

OK! Dzięki Lily. Tak zrobię. 🙂

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
xwegex
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 13
19/03/2008 8:46 am  

hmmm chyba odwieczny problem brać suplement czy nie.
Myślę że dieta wegańska jest sama w sobie bardzo zdrowa (chodzi mi tu o umiejętne odżywianie), lecz dla kogoś, kto się nie czuje dość pewnie niech zażywa tabletki hmmm.
Z jednej strony jestem negatywnie nastawiony na "chemizacje w ograniźmie",
ale z drugiej strony dla kogoś może to być niezbędne. Od ok 3 miesięcy czytam o b12 i się zastanawiam czy owa witaminka może być dostępna naturanie w roślinkach, obawiam się że nie. Na wielu stronkach opisane jest że b12 znajdziemy w glonach a na wiki że badania wykazały że jednak nie. Przeczytałem również że możemy znaleźć ją w ogórkach kiszonych co wydało mi się to trochę dziwaczne. Na tym forum ktoś tam wspomniał że w soczku "LEON" hortexa można znaleźć wit b12. Zadzwonie do tej firmy i dowiem się (mam nadzieje) skąd pozyskują ową witaminę

Vegan Straight Edge!


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
19/03/2008 1:46 pm  

Przecież to wszystko już zostało omówione - witaminę B12 wytwarzają bakterie i w ten sposób ten suplement jest pozyskiwany. Gdyby nie to, że zawartość kobaltu w glebie jest bardzo niska, ze względu na jej obecne wyjałowienie, moglibyśmy pozyskiwać tę witaminę jedząc brudne warzywa prosto z pola. Witamina B12 w ogórkach, grzybach czy glonach być może jest, ale taka jej forma, której nie może nasz organizm spożytkować.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
xwegex
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 13
20/03/2008 2:57 am  

ahh no sorka pużniej się oczytałem (wybacz ^^)

Vegan Straight Edge!


OdpowiedzCytat
ashley_XD
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 69
23/07/2008 7:45 pm  

Wiejka, ja też miałam kiedyś skurcze łydek w nocy. Okazało się, że przyczyną tego był stres. Zaczęłam łykac MGB magnez i przeszło:)


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
08/08/2008 2:07 am  

Moje rodzeństwo mięsożerne ma białe plamki na paznokciach jak im pomóc ?
To chyba świadczy o niedoborze b12 ,a może żelaza bo już sama nie wiem?

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
08/08/2008 2:54 am  

Raczej cynk. Wpisz "plamki" w szukajce.

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
Filomena
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 115
20/12/2008 12:32 am  

Stanisławie, dobrze że na pisałeś o tym mrowieniu!!! Miałam niedawno podobne objawy (jestem weganką z krótkim stażem) b12 kupiłam od razu po zmianie diety i...i kompletnie o niej zapomniałam. Mrowienia skóry głowy nie mogłam powiązać zupełnie z niczym! Aż przeczytałam Twoją wypowiedź. Jem już ja codziennie 😀


OdpowiedzCytat
Dyzio
stały bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 615
20/02/2009 3:38 pm  

Mam nadzieję, że nie będziecie mieć mi za złe jak wkleję to, co znalazłem o witaminie B12 na jednej ze stron:
< [i]Niedobór i nadmiar

Najbardziej znanym skutkiem niedoboru witaminy B12 jest oczywiście niedokrwistość. Wynika nie tylko z niedostatecznego dostarczania tej witaminy w pożywieniu, ale - jak już wspomnieliśmy - jednocześnie z zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, który nie wytwarza odpowiedniej ilości kwasu żołądkowego umożliwiającego wchłanianie witaminy B12. Poza tym - ze względu na jej rolę w komórkach szpiku kostnego produkujących krew - brak tej witaminy powoduje zahamowanie dojrzewania komórek i wytwarzanie czerwonych krwinek, co również powoduje anemię, a nawet przyczynia się do zmniejszenia liczby krwinek białych i płytek krwi. Powstające komórki nabierają charakterystycznego wyglądu i kształtu i zarówno one, jak i ich jądra stają się olbrzymie (stąd nazwa: "anemia megaloblastyczna" pochodząca od greckiego słowa "megas", czyli "wielki").

Skóra chorych ma odcień żółtawobrązowy (przypominający mleczną kawę), występują u nich częste biegunki i trudności w zachowaniu równowagi.

Niedobór witaminy B12 przyczynia się także do powstania zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Obserwuje się długotrwałe stany rozdrażnienia, irytację, lęki, depresje, zmęczenie, drętwienie rąk i nóg, trudności z chodzeniem, jąkanie się. Brak tej witaminy towarzyszy ciężkim schorzeniom neurologicznym, takim jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Nie wiadomo jeszcze, jakie są przyczyny tych chorób, ale stwierdzono, że obnażenie komórek nerwowych pozbawionych otoczki mielinowej, w której wytwarzaniu bierze udział witamina B12, powoduje bezwład umysłowy i fizyczny, drętwienie, mrowienie, utratę pamięci, dezorientację, zmiany w tkance nerwowej, postępującą demencję. Dlatego też stosowane w terapii dawki witaminy B12 mogą złagodzić przebieg tych - na razie nieuleczalnych - schorzeń.

Ponieważ objawy niedoboru witaminy B12 oraz zaburzeń układu nerwowego w cukrzycy są podobne, przypuszcza się, że jej brak może być związany z neuropatią cukrzycową.

Gdy w organizmie zabraknie witaminy B12, możemy również zaobserwować stany zapalne ust, niemiły zapach ciała i dolegliwości miesiączkowe.

Toksyczność witaminy B12 jest mała i nie jest ona szkodliwa nawet w dużych dawkach. Zaobserwowano wprawdzie objawy uczulenia podczas zażywania preparatów z tą witaminą, a nawet szok anafilaktyczny, ale prawdopodobnie reakcje te były spowodowane śladami zanieczyszczeń preparatów witaminowych B12, a nie oddziaływaniem witaminy. [/i]


OdpowiedzCytat
Iskamika
świeżaczek
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 1
21/02/2009 11:47 pm  

Ja nie jestem weganką tylko wegetarianką ale ostatnio na pluszu który piję sprawdzałam czy nie ma witaminy B12. Właśnie jest i jest tam również napisane, że w jednej tabletce znajduje się 100% realizacji dziennego zalecanego spożycia B12. 🙂


OdpowiedzCytat
Katinka
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 264
15/03/2009 4:44 pm  

Kurcze, troche mnie wystraszyło to co napisaliście. Wegetarianką jestem od wielu lat, a od niedawna staram się być na diecie wegańskiej i zaobserwowałam u siebie objawy niedoboru b12, o ktorych tu napisaliscie (dretwienie i mrowienie wyst. u mnie coraz częściej), jutro polecę do apteki, zapytam o to jeszcze farmaceutę i myśle, że zakupię tą witaminę.

edit: w moim przypadku okazało się, że przyczyną mrowienia musi być coś innego, ponieważ od dawna biorę tab. na włosy, w których jest duża dawka b12 i nie mam jej niedoboru.

[edytowane 1/4/2009 przez Katinka]


OdpowiedzCytat
arreglo
świeżaczek
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 2
25/03/2009 2:03 am  

a mi niestety beztroski weganizm wyszedl bokiem.. objawy takie: spisz 10h a czujesz się jak na kacu po 4h w wyrku, permanentne przemeczenie po prostu zupelny zlew. no ale co sie dziwic, nie suplementowałem witaminy. morfologia krwi wyszla jeszcze ok (czyuli czerwone krwinki w porządku) ale już z poziomem b12 nie zmiescilem się w normie. po rozmowie z p.hematolog dostalem zlecenie 10 zastrzyków, każdy po 1000ug (nie, nie boli, ale mowią, że to zalezy od intencji;) co tu dużo mówić, zmartwilem się bo od niedoborów b12 do uszkodzenia ukł nerwowego niedaleka droga. więc jestem już po trzech. nie wiem czy to efekt placebo czy po prostu organizm potrzebował tego składnika bo czuje się znacznie lepiej. po calej 'kuracji' ponowne badania no i dam znać jak w moim przypadku spiszą się zastrzyki. 10 i ani jednego wiecej, chyba postawie na wegewiteb12


OdpowiedzCytat
Nikee
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 23
01/04/2009 3:59 am  

wegetarianie raczej nie powinni miec problemu z witaminą b12 dostarczaną w nabiale, choc ja nawet jako wegetarianka (teraz wegan) suplementowałam ją.


OdpowiedzCytat
Katinka
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 264
12/04/2009 7:25 pm  

Wiem, ze wśród was są osoby znające sie na suplementacji :red:
Od około miesiąca biorę tabletki Vitapil (wzmacniają włosy) i zastanawia mnie jak ich skład ma sie do wegetariańskiej diety :
cholina 125mg
kwas pantotenowy 100mg(jest to aż 1666% dziennego zapotrzebowania)
proteiny sojowe 100mg
inozytol 50mg
niacyna 35mg(194%dziennego zapotrzebowania)
PABA 30mg
cynk 15mg(100%)
żelazo 15mg
drożdże 5mg
mangan 5mg
miedź 2000 ug
kwas foliowy 400ug (200% dziennego zapotrzebowania)
jod 150ug (100% dziennego zapotrzebowania)
wit b12 6ug (600% dziennego zapotrzebowania)

Słyszałam od kilku osób, że tabletki widocznie wzmacniają włosy, nawet osoby mające duże problemy z wypadaniem włosów były bardzo zadowolone, ale te wszystkie osoby jedzą mięso, więc zastanawiam się czy te tabletki są dobre dla mnie. (jakis czas temu pogorszył mi się stan włosów, na początku zarówno jeżeli chodzi o łamliwość i rozdwajanie końcówek, jak i wypadanie, później jakos samo sie to unormowało, ale nadal nie jest na tyle dobrze, na ile być powinno 😉 )


OdpowiedzCytat
Strona 10 / 26 Wstecz Następny
  
Praca