Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Co mysli katolik o wegetarianizmie i ochronie zwierzat ?  

Strona 19 / 23 Wstecz Następny
  RSS

n.i.x
stały bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 570
19/03/2013 6:46 pm  

[url= http://info.wiara.pl/doc/1491011.Inauguracyjna-homilia-papieza-pelny-tekst]Inauguracyjna homilia Papieża Franciszka[/url], sporo w niej na temat środowiska, stworzenia. Jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem.

[i]"Jednakże powołanie strzeżenia nie dotyczy wyłącznie nas chrześcijan, ma wymiar przekraczający, ogólnoludzki, dotyczący wszystkich. Chodzi o opiekę nad całą rzeczywistością stworzoną, pięknem stworzenia, jak nam to mówi Księga Rodzaju i jak to nam ukazał św. Franciszek z Asyżu: to poszanowanie każdego Bożego stworzenia oraz środowiska, w którym żyjemy." [/i]

[i]"Chciałbym prosić wszystkich tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej, wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli: bądźmy 'opiekunami' stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska. Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu!"[/i]

[edytowane 19/3/2013 przez Bellis_perennis]

fajnie

omnia vincit amor!!


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
19/03/2013 7:57 pm  

Czyżby 3 z kolei wielki papież?
Edit. A wie ktoś może na cześć jakiego Franciszka przybrał imię?

[edytowane 19/3/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
19/03/2013 8:19 pm  

Tego z Asyżu, na 100%.


OdpowiedzCytat
ssaper
świeżaczek
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 3
22/03/2013 9:51 pm  

hmm, z tego co pamiętam było coś takiego jak : nie zabijaj ...

ssaper


OdpowiedzCytat
Vegmara
forumowicz
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 36
27/03/2013 10:38 pm  

hmm, z tego co pamiętam było coś takiego jak : nie zabijaj ...

Dokladnie. Ja jestem katoliczką (choć juz nie taką jak te mohery, bo jak słucham tych katolików to aż czasmi chce zostać ateistką) i jak jakiś katolik się mnie pyta ''Dlaczego'' to ja mu mówię ''A znasz 5 przykazanie?'' i się buzia mu zamyka, albo wciąż gada, że to się odnosi TYLKO do ludzi, a gdzie tam to jest napisane? Jakby odnosiło się do ludzi to by było ,,Nie zabijaj ludzi'', a tak nie jest.
Ja jak zobaczyłam jakie w poście Filipa zostały zamieszczone komentarze to mi aż oczy wynazły na wierzch. I kolejne chwalenie się swoimi niezwykłymi kłami i przekonywanie że lwa nie da się przekonać do zjedzenia marchewki więc nas tymbardziej. Wiecie naprawdę nie rozumiem ludzi którzy ponadto uważają się za WYKSZTAŁCONYCH a co ma lew do człowieka? Błagam. Lew pobiega niezbędne mu do zycia składniki z mięsa i nie należy mu w żaden sposób tego zabraniać, głodzić czy kamić ''marchewką''. Koleżanka mi powiedziała dzisiaj, że ona nie jest królikiem by się roslinkami tylko odzywiać. Trochę sie na niej zawiodłam. To proszę niech ci co chwala się jakie mają KŁY pojada na wieś jeśli nie mieszkają, wezmą na ręce kurę i odgryzą jej tymi kłami głowę. Jeśli odgryzą to im uwieżę dopiero, że są drapieżnikami. Powodzenia im życzę. Trochę brutalne, ale inaczej do nich dotrzeć chyba się nie da.

[edytowane 27/3/2013 przez Vegmara]


OdpowiedzCytat
Oldek
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 201
30/03/2013 1:37 am  

Vegmaro tak się składa, że 5 przykazanie Dekalogu, które brzmi ''Czcij ojca i matkę'' raczej odnosi się tylko do ludzi. No chyba ze jesteś jakimś dzikim dzieckiem, które zostało wykarmione przez wilczycę lub ewentualnie przez lwicę, to wtedy faktycznie możesz być innego zdania.

A gdzie jest napisane, że [b] 6 przykazanie [/b] również odnosi się TYLKO do ludzi? Ano w Torze. A to dlatego, że czasownik użyty w przykazaniu Tory to "ratsah", które powinno być przetłumaczone jako ''morderstwo'' i odnosi się tylko do odebrania ludzkiego życia. Słowo, które jest takim uogólnieniem i na ogół odnosi się do odbierania życia wszystkim istotom , czyli jest odpowiednikiem naszego ''zabić'' jest wyrażone za pomocą innego czasownika hebrajskiego "harag".
Ponieważ szóste przykazanie jest tak często błędnie tłumaczone, to dwaj wybitni żydowscy komentatorzy, rabin Samuel ben Meir (Rashbam) i rabin Józef Bekhor-Shor, wyjaśnili bez wszelkich wątpliwości, że hebrajski tekst odnosi się tylko do bezprawnego zabijania. Obaj uczeni podkreślali też różnice między hebrajskimi słowami ''zabić'' i ''zamordować''.
Tak więc [b] 6 przykazanie [/b] nie odnosi się do zwierząt.

A jeśli chodzi o chwalenie się swoimi niezwykłymi kłami, to warto porozmawiać na temat uzębienia pandy wielkiej i jej diety.

największym bohaterem jest człowiek, który zamienia wroga w przyjaciela.


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
30/03/2013 1:47 am  

"I kolejne chwalenie się swoimi niezwykłymi kłami i przekonywanie że lwa nie da się przekonać do zjedzenia marchewki więc nas tymbardziej."

Nawet nie wiadomo czy ktoś próbował. Gdyby go poczęstować z ręki to połknie z ręką ;). W niewoli czy by nie zjadł? Kto wie. Są na to jakieś badania, dowody? Ewentualnie przysłać do policyjnych mediatorów, Świadków Jehowy, przedstawicieli handlowych, akwizytorów Providenta, duchownych różnych wyznań, polityków, psychologów. To są osoby zawodowo przekonywujace ludzi to lwa przekonają. Celowo w liczbie mnogiej, bo jeden może nie wystarczyć ;).

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
StellaArtois
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 2007
30/03/2013 3:38 am  

przekonywujace

[grammar nazi mode on] przekonujace lub przekonywające [grammar nazi mode off]


OdpowiedzCytat
misza
forumowicz
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 43
05/04/2013 2:44 pm  

Ja uciekłam z katolickiego forum właśnie z powodu ostrej dyskusji na temat wegetarianizmu i niemożliwości dogadania sie bo bylam traktowana jak odmieniec bez jakiekolwiek tolerancji..
Teraz nie zaglądam na żadne takie forum bo jest tam więcej agresji i niezdrowych emocji niz na każdym innym.
Wiem ze katolicy bywają nieczuli co do zwierząt, ale inni ludzie także.
Bardzo mnie smuci wrzucanie wszystkich do jednego wora.

Na forach katolickich w ogóle czasem znajdują się dziwni ludzie. Wiedzący wszystko najlepiej.


OdpowiedzCytat
Vegmara
forumowicz
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 36
05/04/2013 4:08 pm  

Vegmaro tak się składa, że 5 przykazanie Dekalogu, które brzmi ''Czcij ojca i matkę'' raczej odnosi się tylko do ludzi. No chyba ze jesteś jakimś dzikim dzieckiem, które zostało wykarmione przez wilczycę lub ewentualnie przez lwicę, to wtedy faktycznie możesz być innego zdania.

Tak się składa, że 6 przykazanie nie odnosi się do zwierząt, bo brzmi ''nie cudzołóż'' no chyba, że ktoś ma niepokolei w głowie. Znam 10 przykazań, więc wiem co piszę. Tak się składa, że katolicka ''wersja'' dekalogu składa się z 10 przykazań, które brzmią tak:
1.Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
2.Nie będziesz brał imienia Boga swego nadaremno.
3.Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4.Czcij ojca swego i matkę swoją.
[b]5.Nie zabijaj.[/b]
6.Nie cudzołóż.
7.Nie kradnij.
8.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9.Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10.Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Nie jestem wykarmiona przez lwicę, ani inne zwierzę, a że chodzę do kościoła to wiem jakie są przykazania i jakie są poszczególne i po kolei.

[edytowane 5/4/2013 przez Vegmara]


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
05/04/2013 8:34 pm  

To nie jest 10 przykazań. To jest 9 przykazań, z których ostatnie zostało rozbite za dwa.
Katechizm oszukuje!!


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
05/04/2013 10:12 pm  

Vegmara jeśli zainteresuje Cie to, o czym pisze cienkun - otwórz Biblię na księdze Wyjscia i przeczytaj rozdział 20.


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497
06/04/2013 1:14 am  

Katechizm oszukuje!!

opanuj się
skoro umiesz liczyć i ostatnie zostało rozbite na dwa jak to ująłeś to chyba jest dziesięć, czyż nie? 😉


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
06/04/2013 2:17 am  

Katechizm oszukuje!!

opanuj się
skoro umiesz liczyć i ostatnie zostało rozbite na dwa jak to ująłeś to chyba jest dziesięć, czyż nie? 😉

A jeśli wyrzucę z powyższej, katolickiej wersji dekalogu, piąte przykazanie, a czwarte rozbiję na dwa tworząc:
4. czcij ojca swego
5. i matkę swoją

to będzie w porządku? Bo dokładnie taki sam mechanizm został dokonany w KK.

Pierwotny dekalog ma następującą postać:

1. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
2. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył
3. Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy
4. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.
5. Czcij ojca twego i matkę twoją
6. Nie będziesz zabijał.
7. Nie będziesz cudzołożył.
8. Nie będziesz kradł.
9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
10. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

Biblia, ks. Wyjscia 20

Polecam odłożyć katechizmy i otworzyć Biblię.. przeanalizować Stary Testament i poznać" boga" do którego się modlicie.


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497
06/04/2013 2:35 am  

1. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
2. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył

to się mieści w słowach 1. przykazania.

Polecam odłożyć katechizmy i otworzyć Biblię.. przeanalizować Stary Testament i poznać" boga" do którego się modlicie.

i daruj sobie takie rady, ok? najwidoczniej nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz...
najpierw sama przeanalizuj i udzielaj lekcji.


OdpowiedzCytat
Strona 19 / 23 Wstecz Następny
  
Praca