Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Co mysli katolik o wegetarianizmie i ochronie zwierzat ?  

Strona 7 / 23 Wstecz Następny
  RSS

haku
 haku
rozmówca
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 56
04/12/2008 8:42 pm  

lol ja też jestem katolikiem,czyli wierzę w Boga lecz do kościoała nie chodzę.
Ma się rozumieć,że mówisz o zwierzętach które zabijają zwierzęta?
No niestety taki posrany ten świat..

Wiesz sys ,jest takie powiedzenie,'Gdyby ściany rzezni były ze szkła,nikt nie jadł by mięsa"

eh... pięknie powiedzenie gdyby tylko było prawdziwe.... 🙁

może i w dużym mieście rzeczywiście część ludzi by z mięsa zrezygnowała, ale na wsi...
... za wiele już się w moim życiu naoglądałem 🙁


OdpowiedzCytat
Natasha
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 513
04/12/2008 8:57 pm  

Wiesz sys ,jest takie powiedzenie,'Gdyby ściany rzezni były ze szkła,nikt nie jadł by mięsa"

gdyby ściany rzeźni były ze szkła to ludzie przyzwyczailiby się do widoku cierpiących zwierząt i byłoby jeszcze gorzej bo z reguły jesteśmy nastawieni obojętnie do czegoś, do czego się przyzwyczailiśmy.

Naszym celem musi być wyzwolenie się... poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury. Albert Einstein

http://delicious.blog.pl/ - zapraszam na mojego bloga kulinarnego 😀 wiem że trochę mało ale założy


OdpowiedzCytat
Kociaczek
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 168
05/12/2008 12:54 am  

Kociaczek - no i widzisz! Ja korzystam z tej wolnej woli i dobrze mi z tym 😉 . Jak mnie po śmierci będą sądzić (wątpie) i zarzucą mi, że nie byłem wege, to im powiem, że tego nie żałuje.

Ensifer - no i widzę 😉 Jaki człowiek, takie powody do dumy 😉


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
07/12/2008 4:55 pm  

Czytam, czytam, czytam wypowiedzi Wasze i ludzi z forum katolickiego. Jestem nieco zażenowana wypowiedziami katolików. Niestety takie zachowanie jest częste nie tylko dla wyznawców tej ale też innych religii czy również ateistów. Tak się składa, że znam wielu fantastycznych prawdziwie wierzących katolików. Czasem im zazdroszczę takiej wiary. Ja się gdzieś zagubiłam między tymi wszystkimi wyznaniami.

Kiedyś mój kolega wegetarianin powiedział: "to, że ktoś jest wege nie znaczy, że jest dobrym człowiekiem i to, że ktoś zjada mięso nie znaczy że jest zły" Jest w tym dużo prawdy. Niektórych trzeba oświecić, zdjąć klapki z oczu. Niektórzy nigdy nie przestaną jeść mięsa ale może być tak że robią wiele dobrego dla innych. Mogą się udzielać jako wolontariusze w hospicjum albo pracować na rzecz ochrony przyrody. To wszystko jest bardzo skomplikowane.

Filip!!! Nie zmieniaj się i rób to co robisz dalej 😀 Jestem pełna podziwu.

[edytowane 7/12/2008 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Inessa
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 26
04/01/2009 7:27 pm  

Hmm... ja akurat jestem wegetarianką, ale też katoliczką w dodatku praktykującą :). Jestem wierząca, przynajmniej za taką się uważam, jednak rzeczywiście traktowanie zwierząt przez sporą część katolików jest straszne. Kiedyś zdobyłam się na taką odwagę 😉 i powiedziałam przy pewnej okazji księdzu, że jestem wegetarianką i oznajmiłam co na ten temat sądzę. Niestety, powiedział, że niekoniecznie mam rację, gdyż religia katolicka nie zabrania jedzenia mięsa, ale uważa że dobrze, że są ludzie o takim pokojowym - wegetariańskim nastawieniu. Katolicy i ogólnie ludzie, tłumaczą sobie, że fakt, iż oni nie będą jeść mięsa nic nie zmieni, bo zwierzęta były i są zabijane, więc wegetarianizm nie ma sensu. Ja się z tym nie zgadzam, a wręcz kłócę się często z osobami podającymi się za prawdziwych i miłujących, jednak przyzwalających na zabijanie zwierząt. Sama jako katoliczka, uważam, że skoro jestem wierząca i mam szanować swoich bliźnich, tzn. że mam ich szanować bez wyjątku, a przykazanie:"Nie zabijaj" ma dla mnie większe znaczenie, oznacza nie tylko dosłowne nie zabijanie ludzi, ale też nie krzywdzenie wszystkich istot co za tym idzie również zwierząt.

Inessa


OdpowiedzCytat
sasek
świeżaczek
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 3
14/01/2009 8:04 pm  

Co do KK : Rozmawiałem z dobrze zorientowanym księdzem, i 10 Przykazań, zostało przekazane w języku hebrajskim, gdzie normalne "Nie zabijaj" ma na znaczeniu ludzi, a więc z "czystym" sumieniem katolicy mogą jeść mięso.


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
15/01/2009 1:20 am  

[quote Sasek] a więc z "czystym" sumieniem katolicy mogą jeść mięso.

To brzmi ciekawie a zarazem zalatuje hipokryzją.

Jeden z postów z innego forum (Taffit napisał):
http://www.forumveg.webd.pl/topics6/3943.htm#61769
Biorąc pod uwagę czas powstania dekalogu, historię, kulturę i religię Izraelitów, przykazanie "nie zabijaj" odnosiło się w tamtych czasach tylko i wyłącznie do ludzi. I jest wiele przesłanek przemawiających za stwierdzeniem, że wtedy odnosiło się tylko do Żydów. Tzw. poganie już byli z "ochrony" tego przykazania wykluczeni.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:

[edytowane 15/1/2009 przez Jędruś]


OdpowiedzCytat
Likwidator
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 263
15/01/2009 4:00 pm  

Poweim tyle. Jestem katolikiem, i nie jestem wegetarianem. bo mam tu taki własny tekst:
zwierzęta w dziczy są zabijane z 10x okrucieństwem, przed śmiercią mają:
- łamane karki
- wydłubywane oczy
- łamane nogi
- odrywane ogony
- jedzone na żywca
- wszystko naraz

To nie do końca tak, drapieżnik żeby zjeść swoją ofiarę musi ją najpierw uśmiercić (unieruchomić) co zazwyczaj robią tak szybko jak to tylko możliwe. W naturze zwierzęta nie są trzymane [i wręcz sztucznie utrzymywane przy życiu] w ciasnych brudnych boksach tylko po to aby skończyć swoje życie dla ludzkiej próżności,
W dziczy każde zwierzę ma szanse na Życie, prawdziwe ŻYCIE

I co? Zwierzętom też każecie być wegeterianami.

naprawdę jesteś taki tępy czy tylko takiego udajesz? "zwierzęta w dziczy" żyją dla samych siebie [dla swojego gatunku, etc]

Rozumiem, że nie mają wyboru, ale ja kocham mięso

nekrozoofil? :oo: :casstet:

20 years from now you'll be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
15/01/2009 5:57 pm  

Zawsze mnie ciekawiło skąd u ludzi uważających się za istoty wysoce moralne porównywanie się do drapieżników walczących o przetrwanie swojego gatunku. Porównanie człowieka wszystkożercy do wyspecjalizowanego drapieżnika może jedynie budzić uśmiech na twarzy.


OdpowiedzCytat
rzymianin
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 190
30/03/2011 1:49 am  

Odświeżając temat powiem, że ci wszyscy katolicy którzy próbują usprawiedliwiać swoje sumienie żyją po prostu w zakłamaniu i wyjętymi z kontekstu cytatami z Biblii próbują usprawiedliwiać swoję prawo do zabijania zwierząt.Pamiętam doskonale, że w Księdzie Rodzaju Bóg dał ludziom jako pożywienie "roślinność i drzewa wydające owoce" - o żadnym mięsie nie ma mowy! Niektórzy na opak interpretują cytat, że Bóg dał panowanie ludziom na wszystkimi innymi stworzeniami- dał, owszem, ale nie pozwolenie na zabijanie - zwięrzęta miały być przyjaciółmi człowieka.W mojej opinii 5 przykazanie całkowicie wyjaśnia sprawę.5 Nie zabijaj. Nie ma żadnego przypisu że odnosi się to tylko do ludzi, a z wyłączeniem krów,świń czy komarów! Uważam że każdy chrześcijanin powinien być wegetarianinem.Nie napiszę że ci co jedzą mięso to nie chrześcijanie, bo zaraz zostanę nieźle zjechany, ale radzę im dobrze się zastanowić nad 5 przykazaniem i Ks.Rodzaju.Skoro mogą pościć w Wielki Post przez 40 dni, to po co przez resztę dni w roku zajadać się mięsem? Lepiej pościć bezlimitowo 🙂 Nie rozumiem tylko czemu Bóg, który przecież jest dobry, pozwolił ludziom po potopie jeść zwięrzęta? Na początku zakazał a potem pozwolił?! Nie wiem tylko do kogo mieć pretensję do Boga czy tego kretyna co to napisał?Ale w każdym razie uważam,że ludzkość powinna się wzorować na początkach, na ludziach z Raju,którym za pokarm wystarczała roślinność.

To tyle co uważam w kwestii wegetarianizmu a chrześcijaństwa.Tych kretynów z fora dla katolików to nie będe komentował, bo nie dopuszczają do siebie głosu sumienia bo zburzyłoby to ich cały światopogląd.Na koniec prosiłbym o wyrozumiałość z racji tego że na tym forum jest sporo ateistów.Ja co prawda jestem katolikiem ale wierzę też trochę po swojemu tzn. nie uznaję wszystkiego co popiera kościół.Czyli: np. jedzenia mięsa 🙂 , dawania na tacę, czy łapówek księdzom pod przykrywką "co łaska".Wierzę też że zwierzęta mają duszę i mogą iść do nieba, za co większość katolików pewnie by mnie zlinczowała.No, ale oprócz tych "detali" mówię tu jako pełnoprawny katolik 🙂


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
30/03/2011 2:35 am  

Ja jako katolik (choć unurzany w grzechu 😛 ) powiem tylko tak:

" bo nic nie powiedziałem, ani nie nakazałem waszym przodkom, gdy wyprowadzałem ich z Egiptu, co do ofiar całopalnych i krwawych"

" przestańcie składania czczych ofiar. Nienawidzę waszych świąt nowiu i obchodów. Stały mi się ciężarem, sprzykrzyło mi się je znosić. Ręce wasze pełne są krwi"

[edytowane 30/3/2011 od eRZet]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
MuayThai89
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 488
30/03/2011 3:21 am  

ja niedawno znalazłem coś takiego:
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000734771535#!/photo.php?fbid=199588986742259&set=a.102913913076434.6789.100000734771535&theater

pozwoliłem sobie umieścic na swoim profilu 😉

http://www.gajusz.org.pl/jedenprocent


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
30/03/2011 3:53 am  

Powiedz, że to żart?


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
30/03/2011 3:58 am  

To dosyć stare, ale raczej fakt: [url] http://www.zb.eco.pl/zb/58/zwierza.htm [/url] - 4. artykuł od dołu.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
30/03/2011 3:59 am  

No ale co to, bo niektórzy są antyfejsbukowi i nie mogą się zalogować, żeby zobaczyć 🙁

EDIT: Ale katechizmy są różne, ja np. miałem taki, że żeby przejść questa z 10. przykazaniami trzeba było mieć faszyzujące poglądy 😛

[edytowane 29/3/2011 od eRZet]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Strona 7 / 23 Wstecz Następny
  
Praca