Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Co myslisz o piciu mleka ?  

Strona 24 / 30 Wstecz Następny
  RSS

aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
22/01/2013 12:12 am  

Oldek jaki cel mają Twoje wywody? Próbujesz przekonać wegan, że picie mleka innych zwierząt jest cacy? Po co? To naprawi świat? Sprawi, że stanie się bogatszy?

Nie widzisz, że za tym procederem stoi ogrom cierpienia innych istot? Czy to nie wystarcza?

Co sprawia ból, nie jest dobre, nie jest właściwe, nie jest zdrowe i naturalne.

I tak... piszę "naturalne" z pełną świadomością tego słowa.


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
22/01/2013 12:55 am  

Aniss, tu nie było mowy o etyce, tylko o aspektach zdrowotnych i o sikorkach którym ich instynkt pozwolił pić mleko.

Co sprawia ból, nie jest dobre, nie jest właściwe, nie jest zdrowe i naturalne.

Polemizowałbym. Sprawianie bólu to jest to, w czym natura jest mistrzem. 😎

Co do naturalności picia mleka przez gatunek ludzki, przywołałbym np. Masajów. :red:

[edytowane 21/1/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Syluch94
początkujący
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 13
30/01/2013 1:17 pm  

Przez długi czas miałam okazję pić świeże mleko, mama dostawała od znajomej ze wsi, było przepyszne, ale to jeszcze zanim zaczęłam się interesować tematem wege. :rotfl: Tak było mniej więcej przez pół roku, później znowu zaczęliśmy kupować litrami mleko "ze sklepu", które prawdę mówiąc w smaku to nawet do pięt nie dorastało.

Teraz przerzuciłam się na mleko sojowe i jest moim zdaniem przepyszne, dużo osób w moim otoczeniu mi odradzało mówiąc, że jest ohydne, ale mi bardzo smakuje ; ). Choć z początku było trochę za słodkie. Raczej się nie zanosi, bym wróciła do "normalnego" mleka ; ).

Wstawaj! Życie to surfing, więc nie bój się fal.


OdpowiedzCytat
Oldek
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 201
17/02/2013 2:54 am  

Aniss a jaki cel mają twoje wpisy? Czy swoimi wpisami w tym temacie nie próbujesz zniechęcić ludzi do picia mleka? BO czy według ciebie tylko weganizm jest dobry a wegetarianizm już nie? Nie jest cacy? Czyżby był niezgodny z ahimsą. Bo ja akurat staram się żyć zgodnie z tą zasadą etyczną. Mam też nadzieję ze król Aśoka i Mahatma Gandhi nie pomylili się.
[url] http://www.ahimsamilk.org/2013/02/10/respect-the-cow-and-the-world-is-in-order/ [/url]

Nie chcę nikogo przekonywać, ale czuję wewnętrzny opór przeciwko twierdzeniom ze weganizm jest czymś bardziej doskonałym, czymś do czego człowiek powinien dążyć. Nie zgadzam się z tym. I buntuję się. Zresztą akurat tak jak pisał verufer

laktoowowegetarianizm jest lepszym rozwiazaniem.

Albowiem takie udomowione zwierzę jak krowa jest uzależnione od człowieka i miałoby trudności by samodzielnie wyżywić się w dzikiej przyrodzie, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, gdzie przez wiele miesięcy o pokarm roślinny jest bardzo trudno. Dla krów współżycie ze człowiekiem jest nieodzowne, a skoro tak to czemu obie strony nie miałyby na tym skorzystać. Człowiek zapewni zwierzętom wikt i opierunek w zamian za mleko. Zresztą i tak trzeba je doić. Symbioza jest tu jak najbardziej właściwym rozwiązaniem.

I nie zamierzam się kłócić. Pewnie wszyscy chcielibyśmy, aby ten nasz świat był inny. By był to lepszy i piękniejszy świat bez przemocy. I mimo to ze wokół się słyszy, że świata nie zmienimy, to gdzieś tam w głębi duszy coś się buntuje i dlatego też:

[i]Chciałoby się krzyczeć
Tak, aby wszyscy słyszeli
Porwać, zmusić, omotać
Lecz to nie ta broń,
Nie ten miecz,
Nie ten granat.
Powstrzymaj swój język.
Powstrzymaj swoją rękę.
Spróbuj kochać.
- Kasia Sosnowska [/i]

A co do sikorek to one żywią się głównie owadami i pajęczakami. W zimie dzięki temu, że posiadają mocne dzioby to mogą rozdziobywać nim łupiny nasion roślin oleistych. Ale jak się okazuje sikory, gdy grozi im głód swój silny dziób wykorzystują też w inny sposób. Przemieniają się one w drapieżne bezlitosne bestie. Atakują i zabijają inne ptaki. Najczęściej są to mniejsze od sikor mysikróliki, ale również inne małe wróblowate. Zaobserwowano jak atakują i zabijają ptaki, które zostały złowione w pułapki lub wpadły w sieci. Sikorki dobierały się do ich tłuszczu oraz mózgu. Nauczyły się też zabijać zimujące w stanie hibernacji nietoperze karliki malutkie. Polują lecąc powoli i systematycznie wzdłuż ścian jaskiń, nasłuchując dźwięków nietoperzy. A nietoperze gdy zaczynają wychodzić ze stanu hibernacji zaczynają hałasować po to by odstraszyć drapieżniki. I rzeczywiście odstraszają w ten sposób drapieżne ssaki - bo są dla nich informacją, że nietoperze już nie śpią i nie dadzą się podejść. Ale dla ptaków, które mogą rywalizować z nietoperzami w powietrzu, taki harmider nie działa odstraszająco. Wręcz przeciwnie, gdyż ów harmider pomaga sikorkom zlokalizować swe ofiary. Ptaki atakują na wpół przytomne zwierzęta, rozbijają im czaszkę dziobem i żywią się ich mózgiem Na przykład w naszym kraju znaleziono trzy nietoperze z następujących gatunków: mopek Barbastella barbastellus, brązowy gacek Plecotus auritus i nocek Myotis nattereri . Mopek był martwy, natomiast dwa pozostałe były bardzo ciężko ranne, ale żywe. Cała trójka miała rany na plecach (tam gdzie zimujące nietoperze mają warstwę tkanki tłuszczowej) a mopek miał częściowo wyżarty mózg. Jak tylko naukowcy zaczęli wywieszać sikorkom słoninkę, ptaki zaprzestały polowań.
Ale zabijają nie tylko z głodu. W konkurencji międzygatunkowej do miejsc gniazdowania bezlitośnie eliminują swych rywali. Swego czasu w wojnie o budki lęgowe śmierć poniosło kilkanaście muchołówek szarych.
[url] http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8245165.stm [/url]

No i biorąc pod uwagę to do czego się dobierają, a są to - tkanka tłuszczowa z atakowanych nietoperzy i ptaków, tłusta śmietanka oraz słonina doszedłem do wniosku, że sikory po prostu poszukują źródeł tłuszczu (zwłaszcza w okresie kiedy brakuje owadów) i wszystko co ów tłuszcz posiada wciągają do swojego jadłospisu.

Tak więc sikorki posiadają zdolność by dostosować się do wymagań środowiska w którym żyją i poprawienia sobie bytu w nim. A jeśli tak, to naturalne jest nie tylko to co wrodzone zgodnie z tym jak podaje słownik PWN, ale również i to co wrodzone nie jest. Bo to co wyuczone i nabyte z czasem staje się jakby drugą naturą. Później wszystkie swe cechy wrodzone z nabytymi włącznie przekazane zostanie potomstwu. Dlatego też gatunki nie są stałe i wiecznotrwałe. W całej bowiem naturze nie dostrzegamy nigdzie zastoju, lecz nieustanne dążenie do zmian. I nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy jakieś zachowania wynikają z właściwości czyjeś natury, bo i te ulegają ewolucyjnym zmianom. Zmianom ulega też dieta, czego najlepszym przykładem są zięby Darwina. To sprawia, że trudno uznać picie śmietanki przez sikorki za nienaturalne. Zwrócę jeszcze uwagę, że jak twierdził Herbert Schlossberg ''Zwierzęta nie postępują moralnie bądź niemoralnie; zachowują się wyłącznie naturalnie.'' Również sir John Eccles zauważa ''W bezmyślnym wszechświecie samej natury [...] nie ma sprawiedliwości czy miłosierdzia, wolności lub prawości. Istnieją tam tylko fakty, żaden zaś fakt sam w sobie nie potrzebuje ani nie wymaga uzasadnienia.''

największym bohaterem jest człowiek, który zamienia wroga w przyjaciela.


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
17/02/2013 4:02 am  

Albowiem takie udomowione zwierzę jak krowa jest uzależnione od człowieka i miałoby trudności by samodzielnie wyżywić się w dzikiej przyrodzie, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, gdzie przez wiele miesięcy o pokarm roślinny jest bardzo trudno. Dla krów współżycie ze człowiekiem jest nieodzowne, a skoro tak to czemu obie strony nie miałyby na tym skorzystać. Człowiek zapewni zwierzętom wikt i opierunek w zamian za mleko. Zresztą i tak trzeba je doić. Symbioza jest tu jak najbardziej właściwym rozwiązaniem.

Wow, ile mitów naraz.
Krowa jest wytworem człowieka, została celowo uczyniona przez niego zupełnie niesamodzielną i istnieje tylko dlatego, że człowiek celowo rozmnaża zwierzęta. Gdyby nie człowiek, krowy w ogóle by nie istniały, więc nie miałyby problemu z wyżywieniem się w naturze. Chyba nikt zdrowy na umyśle nie wierzy możliwość wypuszczenia z dnia na dzień 1,5 miliarda krów na wolność?
Człowiek jest krowom do życia niezbędny, bo celowo je od siebie uzależnił i ma z tego zysk. Opieka nad krową nie jest żadnym aktem łaski, dobroci, chęci współżycia, itp. To biznes.
Wikt i opierunek? Wszystko jest podporządkowane maksymalizacji produkcji. Gdyby poprawianie warunków życia zwierząt nie było opłacalne, nic by nie zmieniano. Jeśli krowa nie "odpłaca się" wystarczająco za tę "opiekę", jest kierowana do uboju. Co i tak jest tylko kwestią czasu dla wszystkich.
Poza tym, czy ktoś pytał kiedyś krowy, czy chcą się czymkolwiek z człowiekiem wymieniać? Współpracować z nim? Wszystko jest ustalone za nie z góry, od zapłodnienia po sposób przyrządzenia.
"I tak trzeba je doić" - ło'matko, klasyka. Od "dojenia" jest cielak. Najpierw wymusza się u krowy laktację, zapładniając ją corocznie, następnie zabiera cielaka, a potem "łaskawie" człowiek "pomaga" biednej krowie złagodzić ból, który sam jej wywołał. Żadna to łaska. I żadna moim zdaniem symbioza. Bardziej niewolnictwo.

Nie, nie mam na celu nikogo zniechęcać do picia mleka, też mam swoje za uszami. Niech sobie każdy robi co chce. Ale żeby podjąć decyzję, trzeba najpierw poznać, jak wygląda rzeczywistość. To, co napisałeś to naciąganie prawdy, maskowanie rzeczywistości ładnymi słowami, teoriami. Powtarzane do znudzenia, serio, już tyle razy się o tym pisało, mówiło...

Nie obchodzi mnie też ustalanie, czy lepszy jest weganizm czy wegetarianizm. Te dwa pojęcia w ogóle nie mają dla mnie w tym miejscu znaczenia. Nie obchodzi mnie ten partyjny spór, zdobywanie punktów dla którejś ideologii. Na pierwszym planie powinny pozostawać zwierzęta.

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
17/02/2013 1:07 pm  

xxl - wielkie dzięki, nie chciało mi się tego pisać, dzięki, że to zrobiłaś, zgadzam się w 100% 🙂

Na pierwszym planie powinny pozostawać zwierzęta.

A ja sobie zawsze wszystko przenoszę na grunt polityki i socjologii, wtedy lepiej rozumiem.
Niektórzy uważają, że pracownik powinien być wdzięczny pracodawcy, bo dzięki niemu ma pracę i może ciułać te marne grosze na jedzenie i spłacanie kredytu za mieszkanie. Mało kto zastanawia się, dlaczego on musi być mu wdzięczny, dlaczego mamy takie, a nie inne warunki i jak to wygląda z perspektywy makro. Nie twierdzę, że w naszym kraju wyzysk pracowników jest taki sam, jak wyzysk krów, ale mechanizm pozostaje ten sam:
Ja cię będę doił, a ty mi będziesz wdzięczny.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
17/02/2013 1:13 pm  

Ideały które przestawia Oldek mają miejsce w życiu, ale na farmach IKSCONU, i może jeszcze gdzieś w Indiach, natomiast do produkcji przemysłowej mają się nijak.

[edytowane 17/2/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
17/02/2013 1:59 pm  

[b] eRZet, xxl[/b] zgadzam się z Wami. Jak chodzi o krowy to są surowe i bolesne fakty i piszę to jako wegetarianka a nie weganka. Nie wiem po co na siłę miałabym się na siłę usprawiedliwiać na forum publicznym tak jak to robią tutaj co niektórzy wymyślający bajki, wierzący w jakieś mity. 🙄
Czego to człowiek nie wymyśli aby się usprawiedliwić przed samym sobą. Nawet wymyśli że czarne jest białe.
Nie ważne czy chodzi o chów intensywny czy ekstensywny niektóre rzeczy pozostaną bez zmian.

[edytowane 17/2/2013 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
17/02/2013 2:45 pm  

Czego to człowiek nie wymyśli aby się usprawiedliwić przed samym sobą. Nawet wymyśli że czarne jest białe.

Oj tak, sam znam to bardzo dobrze 😡
Staram się tylko nie wymyślać tak karkołomnych konstrukcji myślowych, bo sam bym w nie nie uwierzył 😀

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497

OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
02/03/2013 11:14 am  

[url] http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wykryto-pasze-skazona-rakotworcza-substancja,1,5434182,wiadom [/url]
i pij sobie tu mleko...

[i] Szukana strona nie istnieje lub została przeniesiona do nowej wersji serwisu wiadomosci.onet.pl[/i]


OdpowiedzCytat
elis99
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 219
02/03/2013 11:02 pm  

Nie lubie i nie potrzebuje mleka

I'm so sick of fights I hate them .. Come on let me hold you touch you feel you


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497
02/03/2013 11:53 pm  

z oneta miałam tę wiadomość nie wiem czemu nagle nie istnieje 🙂

tu z innej str [url] http://www.wnp.pl/informacje/niemcy-wykryto-pasze-skazona-rakotworcza-substancja,191661_1_0_0.html [/url]


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
03/03/2013 12:40 am  

z oneta miałam tę wiadomość nie wiem czemu nagle nie istnieje 🙂

tu z innej str [url] http://www.wnp.pl/informacje/niemcy-wykryto-pasze-skazona-rakotworcza-substancja,191661_1_0_0.html [/url]

łeee, rakotwórcze substancje, to my wchłaniamy na potęgę ze wszystkich stron... 😀

[edytowane 2/3/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497
03/03/2013 1:25 am  

no tak, ale akurat natknęłam się na mleko 😉


OdpowiedzCytat
Strona 24 / 30 Wstecz Następny
  
Praca