Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Żelazo w tabletkach  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

Kakusia2012
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 44
04/05/2010 10:53 pm  

Da sie sumplementowac (?) żelazo?
Tak jak witamine B12 czy magnez?
Rodzice chcą mi zbadać krew. Jak bedzie cos nie porządku, to bedę musiała zrezygnowac z wegetarianizmu 🙁
Wiem że zelazo znajduje sie w szpinaku, suszonych owocach itp.
Ale zalezy mi na tym żeby na tych wynikach był dobry poziom żelaza, a robić badania będę juz nie długo 🙁
A i jeszcze jedno. Jak szybko wzrasta żelazo?
Chodzi mi o to czy np. gdybym miała mały poziom zelaza, a potem przez dajmy na to 2 tyg. bym jadła duzo jedzenia w którym jest zelazo to by mi zdążyło wzrosnąć? Czy na to potrzeba więcej czasu?
Mam nadzieję że zrozumiecie cos z tych moich wypocin xD


OdpowiedzCytat
Szczurunia
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 386
04/05/2010 11:10 pm  

Po pierwsze - nie przechodzi się na wegetarianizm po to, żeby cały czas coś suplementować. W prawidłowo skomponowanej diecie nie będzie żadnych niedoborów. Są? To znaczy, że trzeba zmienić coś w diecie a nie łykać tabletki!

Po drugie - żelazo z suplementów jest o wiele gorzej przyswajalne niż z naturalnych źródeł.
Poprawa poziomu żelaza będzie widoczna moim zdaniem po miesiącu do trzech (czas życia czerwonej krwinki z tego co pamiętam to 3 miesiące właśnie), jeśli zaczniesz się prawidłowo odżywiać (plus suplementacja jeśli masz anemię).

I jeszcze jedno - jedzenie produktów bogatych w żelazo to jedno, a odpowiednie komponowanie posiłków to drugie, poszukaj na tym forum informacji na pewno znajdziesz ich sporo.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
04/05/2010 11:58 pm  

Nie powinno się brać żelaza w tabletkach bez badań, które by potwierdzały jego niedobór. Na moim blogu (w podpisie) znajdziesz artykuł o źródłach żelaza, może się przyda.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
05/05/2010 1:55 am  

Kakusia jak tak bardzo boisz się o żelazo to zacznij pić herbatkę z pokrzywy. Po zaparzeniu jak będzie już LETNIA dodaj trochę soku z świeżo wyciśniętej cytryny.

Moja droga pamiętaj aby dobrze bilansować dietę wtedy nie będziesz mieć problemów. Generalnie to podpisuję się pod tym co naskrobały dziewczyny.


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
05/05/2010 11:35 am  

oprócz pokrzywy polecam posypywanie jedzenia natką pietruszki- takie 2 małe rzeczy, a mogą dużo pomóc;) Jeśli lubisz to pij sok z buraków- to stary przedwojenny babciny sposób na anemię. Tylko jeśli sama wyciskasz sok to nie pij od razu, odczekaj 1-2 godz, (sok pity bezpośrednio może powodować mdłości).
Nie wiem jak szybko widać efekty w wynikach po urozmaiceniu/wzbogaceniu diety w produkty z dużą ilością żelaza.


OdpowiedzCytat
Kakusia2012
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 44
05/05/2010 8:13 pm  

Dzięki za odp. 🙂
naczytałam sie troche o żelazie, ale czasem w jednym artykule pisze tak w innym inaczej. Np. w jednym było napisane że orzechy sa bogate w żelazo, a w innym że właśnie spowalniają przyswajanie żelaza 😮


OdpowiedzCytat
Szczurunia
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 386
05/05/2010 10:45 pm  

Pierwszy raz słyszę, żeby orzechy spowalniały przyswajanie żelaza. Moim zdaniem możesz je jeść bez obaw, nie zaszkodzą, a na pewno pomogą. Tylko uważaj z ilością, bo to dosyć kaloryczne przysmaki 🙂

Co do żelaza - ja piję herbatkę z pokrzywy i zjadam do niej jabłko (pokrzywa z sokiem z cytryny jakoś mi się nie komponuje), staram się raz dziennie zjeść garść kiełków, często jadam buraczki i piję sok z buraka (ten taki hortexowy, więc mieszany z jabłkowym). Na kanapki sypię natkę pietruszki. Póki co nie miałam niedoborów żelaza, ale latem czeka mnie badanie krwi więc zobaczymy.
Nie martw się na zapas, bycie zdrowym wegetarianinem nie jest wcale takie trudne 🙂


OdpowiedzCytat
mika24
forumowicz
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 42
07/05/2010 12:55 pm  

Czytałam gdzieś, że szpinak nie jest najlepszym źródłem żelaza. Zawiera szczawiany, które uniemożliwiają przyswajanie.
PS. Z własnego doświadczenia wiem, że warto robić badania. Powodzenia 🙂


OdpowiedzCytat
kazik84
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 161
12/07/2012 3:28 am  

Ja właśnie zrobiłam badanie krwi i wyszło, że mam anemię 🙁 Już wcześniej miałam ten problem, brałam żelazo w tabletkach, pomogło, a teraz znowu. Mam urozmaiconą dietę. Robiłam również badanie na przyswajanie żelaza i wyszło dobrze. Zastanawiam się, czy ten problem może mieć inne przyczyny, nie wynikające z diety. Moja babcia, która je mięso, od lat ma anemię.

Obecnie mam tak niski poziom żelaza, że lekarz zalecił mi przyjmować je w tabletkach dwa razy dziennie 🙁 Dostałam też skierowanie na badanie anty - tGT. Czy ktoś miał takie badanie?

Przy okazji, wreszcie trafiłam na gastrologa, który nie jest negatywnie nastawiony do mojej diety. Wcześniej zawsze słyszałam nieprzyjemne komentarze.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
12/07/2012 1:38 pm  

Niski poziom żelaza może wynikać też z niedoczynności tarczycy. Albo z niewielkich krwawień w przewodzie pokarmowym, lub też, u kobiet, z obfitych miesiączek...

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
kazik84
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 161
12/07/2012 11:41 pm  

Ostatnia przyczyna odpada. Z tarczycą chyba też problemów nie mam. Jakieś półtora roku temu miałam badania z tym związane. Mimo tak dużej anemii czuję się dobrze, nie mam problemów ze zmęczeniem itp.


OdpowiedzCytat
Katinka
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 264
09/08/2012 2:22 am  

Ja też polecam natkę pietruszki. Ja robię z niej pesto, obficie posypuje nią surówki, dodaje tam gdzie akurat mi pasuje.
Jesli ktoś nie lubi jej smaku to polecam szejki owocowe. Dojrzałe bananay + natka i powstaje słodki szejk :red:

Co do suplementów, to ostatnio trafiłam w aptece na żelki (bez żelatyny, 100% pochodzenie roślinne) z żelazem. w składzie obok niego była też b12, wit C i kwas foliowy. Próbowałam - smakują jak cukierki, więc fajna opcja dla kogoś kto nie lubi tabletek, a lubi słodycze 😉


OdpowiedzCytat
kazik84
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 161
01/09/2012 3:26 am  

Co do suplementów, to ostatnio trafiłam w aptece na żelki (bez żelatyny, 100% pochodzenie roślinne) z żelazem. w składzie obok niego była też b12, wit C i kwas foliowy. Próbowałam - smakują jak cukierki, więc fajna opcja dla kogoś kto nie lubi tabletek, a lubi słodycze 😉

Możesz podać nazwę?


OdpowiedzCytat
Sima
 Sima
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 566
15/09/2012 11:27 pm  

Z tego co wiem żelaza nie wolno przyjmować bez zaleceń lekarza(przynajmniej nie powinno się)
Polecam natkę pietruszki,lampkę czerwonego wytrawnego wina, i zupki z soczewicy bądz też inne warzywa strączkowe.Jeśli ktoś ma skłonności do występowania anemii powinien łączyć w pokarmach wit C i żelazo wtedy i to drugie jest lepiej wchłaniane.
Nie jest to bzdurą bo sama na sobie robilam test pomimo tego ze nigdy anemii nie miałam, po jakimś czasie zrobiłam z ciekawości poziom żelaza i okazło sie że mam go wstyd powiedzieć powyżej normy,lekarka zbladła potem chwila ciszy ja pytam coś nie tak?Jak Pani to zrobiła czy Pani przyjmowała jakieś suplementy żelaza?A ja na to zupełnie nic Pani doktor.... jestem wegetarianką 😀 Więc w mojej osiedlowej przychodni zdrowia obaliłam wszech obecnie jeszcze krążący mit że wegetarianie to anemiczne stwory 😉

[edytowane 4/10/2012 od SIMA]

http://www.youtube.com/watch?v=lHdLRrUocOA&feature=player_embedded


OdpowiedzCytat
Katinka
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 264
15/09/2012 11:53 pm  

Możesz podać nazwę?

Yomi, wyglądają tak: http://imgx.doz.pl/image/preparaty_zdjecie/145514

[edytowane 15/9/2012 przez Katinka]


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca