Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

judaiz a wegetarianizm   

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

sokół
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 395
14/02/2013 4:16 pm  

Witam, orientowaliście się może jak wygląda podejście żydów do spożywania mięsa ? Ich kaszrut ( zasady koszerności ) oraz siedem praw Noego mimo iż są dalekie od całkowitego wegetarianizmu , mają na uwadze w jakimś stopniu ochronę zwierząt oraz minimalizowanie ich cierpienia . Na pewno w grupach ortodoksyjnych nie uważa się iż męczeniae zwierzaków dla rozrywki , czy testowanie na nich naszych kosmetyków ( bez których większośc ludzi nie może wyjśc z domu ) jest czymś dobrym. Mimo iż propaguję inna religie , taki8e zwyczaje przypadaja do gustu , dla mnie jest jeden Bóg i życie bez krzywdzenia innych. Nie chce stawia ich na piedestale bo i tak mięso spożywają i nie będę pisał o ich eksterminacji Palestyny itp . ale sam idea ma w sobie dużo z człowieczeństwa .....daje do myślenia , zwłaszcza wzgledem zachodniego ateistycznego i kosumpcyjnego stylu życia ...........wpiszcie w neta a dużo mozna sie dowiedzieć


OdpowiedzCytat
Szczurunia
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 386
14/02/2013 8:20 pm  

Na youtubie można znaleźc filmy jak wygląda koszerna rzeźnia i jeśli to jest humanitarne to ja jestem z archiwum x...

Religia i poszanowanie życia zwierząt przeważnie nie idą ze sobą w parze, niestety.


OdpowiedzCytat
Sima
 Sima
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 566
14/02/2013 10:26 pm  

Zgadzam się z przedmówczynią, każda religia jest daleka od poszanowania zwierząt, z tym że jedna bardziej a inna mniej 🙁

http://www.youtube.com/watch?v=lHdLRrUocOA&feature=player_embedded


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
14/02/2013 11:26 pm  

Jesteś uprzedzona po prostu.


OdpowiedzCytat
tru
 tru
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 872
15/02/2013 12:16 am  

W dodatku antysemitka 😉


OdpowiedzCytat
Szczurunia
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 386
15/02/2013 1:00 am  

I do tego feminazistka i ekoterrorystka 🙂 przynajmniej jeśli o mnie chodzi:)


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
15/02/2013 10:35 am  

Przecież w judaizmie stosuje się ubój rytualny 😮 który jest skrajną formą znęcania się nad zwierzętami. To wszystko może i jest pięknie opisane ale w praktyce zwierze kona bardzo długo w okropnych męczarniach. Zwierzę nie umiera od jednego cięcia!
Ale spoko my wszyscy jesteśmy uprzedzeni 😮
Chyba jedyną religią/systemem filozoficznym (?) który ma szacunek dla zwierząt jest dżinizm.


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
15/02/2013 11:21 am  

Bellis pominęłaś cały wachlarz religii hinduistycznych, buddyzm, a i odmiany Islamu i Chrześcijaństwa. Bardzo nieładnie z Twojej strony... :thumbdown: :diablo:
Ponadto, można również w zakazie spożywania krwi dopatrywać się zalecenia stosowania diety jarskiej, które przekłamano tak, aby móc spożywać mięso.

[edytowane 15/2/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
15/02/2013 11:26 am  

Napisałam tylko o takim nurcie w którym całościowo (!) nie ma w ogóle mowy o jedzeniu mięsa więc nic nieładnego nie zrobiłam 😛 żaden z tych które wymieniłeś nie jest w 100% czysty chyba, że rozbije się je na poszczególne odmiany i będzie analizować z osobna.


OdpowiedzCytat
sokół
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 395
15/02/2013 4:36 pm  

trochę źle zostałem zrozumiany , chciałem zwrócic tylko uwagę na doktryny i reguły juaizmu jako religi która ( z wyjątkiem buddyzmu ) zwraca jakąkolwiek uwagę na prawa zwierząt , wyraźnie zaznaczając że nie jest to wegetarianizm ........a to jest robione w tym celu przez ludzi tej wiary to już inna sprawa, tak się składa że chrześcijański dekalog zawiera same dobre prawdy , z tym że nie jest przestrzegany , ale nie można powiedziec że skoro mój sąsiad zdradza żonę ale chodzi do kościoła to cała religia katolicka jest zła , ja poruszałem temat doktryny judaizmu , pod żadnym pozorem nie mozna tłumaczyc swojego zachowania religia , kulturą państwa , systemem społeczny , jak jesteś dobrym czówiekiem to jesteś proste , jak nie to odpowiadasz za swoje czyny


OdpowiedzCytat
n.i.x
stały bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 570
15/02/2013 7:50 pm  

Adwentyści Dnia Siódmego są wegetarianami 🙂

omnia vincit amor!!


OdpowiedzCytat
Szczurunia
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 386
16/02/2013 3:52 pm  

U Adwentystów to też kwestia osobistego wyboru.


OdpowiedzCytat
Oldek
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 201
17/02/2013 4:35 am  

Judaizm jest pro-wege a pseudo-chrześcijański katolicyzm pro-wege nie jest.

I nie ma czegoś takiego jak chrześcijański dekalog (chyba, że chodzi tu o tę katolicką fałszywkę), albowiem Dekalog jest tylko jeden, ten który, został Mojżeszowi nadany na górze Synaj. Został on dany Izraelczykom i to oni posiadają prawa autorskie, tym bardziej, że Bóg publikował najpierw w hebrajskim. Zresztą Prawo Boga jak i Jego charakter są niezmienne.

największym bohaterem jest człowiek, który zamienia wroga w przyjaciela.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
17/02/2013 1:00 pm  

Oldek, ty jak coś powiesz...

A tak swoją drogą to Dekalog był wielokrotnie zmieniany przez wszystkich i wiele rzeczy pozostało zmienionych. Z drugiej strony, chrześcijańskie podejście zawarte w dwóch przykazaniach streszcza wszystko, co najważniejsze.

Nadal uważam, że wegetarianizm bardzo łatwo jest przyjąć na gruncie katolicyzmu.
Z judaizmem chyba jednak byłoby trudniej.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
17/02/2013 1:05 pm  

Z judaizmem chyba jednak byłoby trudniej.

A czemu?

[edytowane 17/2/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca