Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

porfiria  

Strona 1 / 2 Następny
leslie
bywalec

Niezwykle rzadka genetyczna choroba krwi - porfiria sprawia, że człowiek upodabnia się do przerażającego wampira. Chorym na jej złośliwą odmianę niekiedy rosną długie siekacze. Na swiecie odnotowano zaledwie kilkaset przypadków zachorowań. Profesor David Dolphin uważa, że legendarny Drakula był ofiarą porfirii.

- To, że jestem chora, uświadomiłam sobie w wieku 17 lat. Pierwszym objawem był zabójczy, rozdzierający ból w brzuchu, jakby ktoś wbił we mnie tysiące noży - opisuje pierwszy atak tajemniczej choroby Desiree Lyon, przwodnicząca amerykańskiej Fundacji Walki z Porfirią. Przez 15 lat była pod ścisłym nadzorem lekarzy. Od czasu do czasu objawy były szczególnie brutalne: najpierw koszmarne bóle brzucha i mięśni, następnie osłabienie i kłopoty z oddychaniem. Zalecane leki tylko pogarszały sytuację. W trakcie leczenia niejednokrotnie występowały halucynacje, na pewien czas dziewczyna straciła zdolność mówienia. Trupio blada twarz utwierdzała lekarzy w przekonaniu, że dni kobiety są policzone.
Nazwa choroby (znanej też jako "choroba wampirów") pochodzi od greckiego "porphyros" - czerwonopurpurowy i odnosi się do czerwonawej subst. obecnej we krwi i moczu chorych. Za "zabójcę" uważana jest porfiryna, organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za przyłączanie żelaza w czerwonych ciałkach krwi. U chorych na porfirię obserwuje się zaburzenia metabolizmu związane z nadprodukcją i gromadzeniem porfiryny w organizmie.
Objawy choroby pojawiają się gwałtownie i często są nietypowe. Niektórzy pacjenci skarżą się, że nie mogą znieść światła dziennego oraz że słońce pali im skórę. Innym rosną siekacze, na ciele pojawiają się różnego rodzaju plamy i krosty. Z tego powodu mogą mieć też poważne stany depresyjne, zwiększające potrzebę przebywania w samotności oraz strach przed wzrokiem ludzi.
Charakterystyczna dla chorych na porfirię anemi sprawia, że twarz staje się przerażająco blada. Stan śpiączki spowodowany atakami choroby może trwać nawet tydzień. Po przebudzeniu chory wygląda jakby faktycznie wyszedł z grobu! Niejednokrotnie tym, co może sprawić, by pacjent poczuł się lepiej jest transfuzja krwi. W niektórych pracach z XIXw., okresu, kiedy przeprowadzono pierwsze badania nad porfirią, lekarze potwierdzają, że poważnie chorzy próbowali pić krew z nadzieją na uśmierzenie bólu.
W niektórych przypadkach chory może wychodzić z domu wyłącznie nocą, aby nie narazić się na działanie promieni słonecznych. W jednej z prac naukowych dr Michael Moss, kierownik wydziału patologii na Uniwersytecie w Halifax w Kanadzie, przyznaje, że cierpiący na złośliwe odmiany porfirii wyglądem przypomiinają wampiry. - W skrajnych przypadkach ich zęby i kości nabierają właściwości fluorescencyjnych. Ponad to wielu z moich pacjentów miało odruch wymiotny na sam widok czosnku - podkreśla Moss.
Wampiry szybko stały się bohaterami książek i filmów. Przyczyniła się do tego powieść Brama Stokera "Dracula" oraz filmy Francisa Forda Coppoli pod tym samym tytułem czy "Wywiad z wampirem" ze scenariuszem Anne Rice. Tematem tym zainteresowali się również naukowcy. W 1982 r. prof. David Dolphin opublikował pracę, w której wykazał, że transylwański książę Dracula był faktycznie chory na porfirię. Podobnie zresztąm jak uważany za obłąkanego król Wielkiej Brytanii i Irlandii Jerzy III.

Wampiry XX wieku:

- 1916 - Bela Kiss, Węgry. Po tym, jak Kiss zginał w I wojnie światowej, sąsiedzi odkryli w jego domu 31 ciał. Każda z ofiar miała na szyi ślady ugryzień. Ciała pozbawione były krwi.

- 1947 - Elizabeth Short, Kalifornia. Kobieta została zamordowana, lekarze sądowi orzekli, ze wyssano z niej całą krew. Sprawcy nie złapano.

- 1969 - Stanisław Modzelewski, Polska. Skazany na śmierć za siedem morderstw i sześć usiłowań. W procesie zeznał, że lubi krew. Jedna z ofiar, która ocalała udając martwą,zeznała,że napastnik próbował pić jej krew.

-1977 - Richard Trenton Chase, Kalifornia. Seryjny morderca cierpiący na schizofrenię. Wydawało mu się, ze jego krew zmienia się w proszek, więc wypijał cudzą. Przed sądem zeznał, że pił krew zwierząt. Skazany na śmierć.

-1996 - Roderick Ferrel, Floryda. Uznawany za mentora "wampirzego" kultu, którego członkami są głównie ludzie młodzi. Skazany na śmierć, gdy odkryto, ze zamordował rodziców swojej dziewczyny.

dla mnie to okropna i obrzydliwa choroba ja na widk krwi prawie mdleję, i pewnie stad wzial sie mit o wampirach

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 10/09/2008 11:17 pm
Nantosvelta
forumowy expert

Wampiry kocham (książki, filmy, seriale i inne).
A tym ludziom po prostu trzeba pomóc w leczeniu.
Najgorzej pwewnie, że większoscz nich nawet nie jest świadomych swojej choroby.
Nie, no dobra. najgorsze jest otoczenie. Ludzie jak się czegoś boją, to się boją i tyle, nawet nie próbują zrozumieć 😡

ja to bym chyba chciała mieć porfirie, głównie dla bladej cery :rotfl: (no i kieł oczywiście 😛 )

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 10/09/2008 11:33 pm
leslie
bywalec

popęd do picia krwi? o nieee fuu

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 10/09/2008 11:54 pm
Nantosvelta
forumowy expert

Do swojej to ja mam :rotfl:
A cudzą sie brzydze, nie wiadomo jakie świństwo może się tam mieścić :casstet:

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 10/09/2008 11:58 pm
Stanisław
weteran forum

Poważnie ??? 😮
Jak się skaleczysz to wysysasz swoją krew ?

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:16 am
Nantosvelta
forumowy expert

A nikt z was tego nei robi? 😮

Ja zawsze :rotfl:

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:22 am
StellaArtois
weteran forum

ja wysysam jak się skaleczę-tak trzeba robic, żeby nie krwawiło-moja krew jest taka bardziej słodka, bo np krew mojego byłego była słona 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:28 am
Stanisław
weteran forum

No wiecie co ! 😮
Przypomniało mi się coś . Kiedyś widziałem w lato na plaży jak dwie dziewczyny z przyjemnością wyciskały sobie na zmianę pryszcze na plecach :scared:

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:45 am
Nantosvelta
forumowy expert

Fuj, Stanisławie :casstet:
Porównanie nie na miejscu :casstet:

Ale żeby tak na plaży? Ohyda :casstet:

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:48 am
StellaArtois
weteran forum

fuuuuuj! faktycznie nie na miejscu :casstet:

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:51 am
Stanisław
weteran forum

Sorki. Nie chcialem Was urazić. Po prostu jak przeczytałem, że wysysacie sobie krew to mi od razu na myśl przyszły te dziewczyny 🙄

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:53 am
StellaArtois
weteran forum

o ja cie, ale przecież krew jest czysta, to nie to samo co pryszcze-pryszcze to same brudy, nie rozumiem, brrrr, dobrze, że mi się to tak nie kojarzy 😮

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:55 am
Nantosvelta
forumowy expert

Fasilencja, też sie ciezę 😉
Biedny Stanisław...

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:56 am
Stanisław
weteran forum

Byłot o dla mnie zaskoczenie bo nie sądziłem, że dwie osoby mogą w ten sposób sprawiać sobie przyjemność :spryciarz:

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:58 am
StellaArtois
weteran forum

łomtko, nie to nie o to nie o to! nie o to chodzi!
to chodzi o zapobieżenie krwawieniu :rotfl:

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/09/2008 1:59 am
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca