Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

(nie)poprawność językowa 🙂  

Strona 4 / 6 Wstecz Następny
cienkun
rada starszych

"Jo" to całe pomorze mówi. Pozostałość po Krzyżakach... 😉

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21/04/2011 1:11 am
bułek
forumowy expert

@eRzet:

-I wiadro wody przynieś, jo?
-Jo.

Nie wierzę, że murarze rozmawiali tak bez przecinków rozpoczynających się na "k" ;).
Co do "jo" to moja znajoma spod Wąbrzeźna tak nawala stale i już się przywzwyczaiłem, aczkolwiek bardzo mnie to śmieszy ;).

Smakowite przepisy wegańskie

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21/04/2011 2:12 am
StellaArtois
weteran forum

Bułek, że niby jak robole to muszą kląć? ;]

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21/04/2011 3:09 pm
Bellis_perennis
Famed Member

A ja mam takie głupie pytanie 😉 czy ateista ma prawo napisać bóg zamiast Bóg. Skoro nie wierzy to z jakiej racji ma pisać z dużej? Czy to jest błąd?

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21/04/2011 5:21 pm
JAGA
 JAGA
forumowy expert

A to u mnie mówią dla odmiany "ja" 😉 Strasznie mnie to denerwuje 😛

Mnie również denerwuje. Co chwilę "ja", "kaj" i "gada" (choć niestety ja po 5 latach na Śląsku też coraz częściej mówię "gadać" zamiast "mówić") i brak odmiany przez przypadki ("kaj ty być? w doma? ja? " 😉 )

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21/04/2011 7:00 pm
cienkun
rada starszych

A ja mam takie głupie pytanie 😉 czy ateista ma prawo napisać bóg zamiast Bóg. Skoro nie wierzy to z jakiej racji ma pisać z dużej? Czy to jest błąd?

Jeżeli chodzi o jakiegokolwiek boga to jest to zwykły rzeczownik i pisany jest z małej.
Natomiast chrzescijański bóg nazywa się "Bóg" i jeżeli chodzi o taki kontekst, to jako nazwa własna pisane jest z wielkiej litery. Bez różnicy na wyznanie piszącego.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21/04/2011 7:18 pm
Lily
 Lily
Famed Member

[b]Jaga [/b] , to mnie rozwaliło kiedyś zdanie: "Mo tam bal" - myślałam, że chodzi o bal drewna :rotfl: Chodziło oczywiście o piłkę 😉

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 22/04/2011 12:25 am
Felodrema
rozmówca

Ja lubię jak ktoś mówi "jo", a Toruniu mówi się jeszcze "bujaczka" na huśtawkę 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 18/05/2011 2:16 am
Margott
forumowicz

Ekhm.... 🙄

[img] [/img]

To było mocne. 🙂

Na innym forum pewna wybitna jednostka napisała do mnie w wiadomości, którą trzymam po dziś dzień, coś takiego: "a tak wg to ja tesz zdaje polski rozszerzony". Na tym samym forum mniej więcej 3 lata temu: "chcę pójść do klasy [u]ch[/u]umanistycznej". Wbiło mi się to ostatnie w pamięć, bo wtedy niemalże konto mi zblokowano za publiczne mówienie o błędach. 🙂

Do listy zebranych tu językowych alergenów dopisuję wyrazy niefleksyjne, takie jak kakao ("nie ma kakała" się kłania), podlaskie odmiany ("poproszę chleb[u]a[/u]") i podolsztyńskie "bez płot" i "przez butów".

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 18/05/2011 6:56 pm
Lily
 Lily
Famed Member

To już chyba było, ale "bynajmniej" zamiast "przynajmniej" dziś mi się rzuciło w oczy na forum 😉

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 18/05/2011 8:44 pm
waris
bywalec

chyba za ten błąd to będę musiała do częstochowy na kolanach się wybrać:P

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 18/05/2011 9:27 pm
StellaArtois
weteran forum

Ostatnio zauważyłam nową modę. Nie wiecie, dlaczego teraz zwykło się mówić: "powiedziałem kolegą", "obiecałem kino córką" zamiast normalnie i po polsku: "powiedziałem kolegom", "obiecałem kino córkom"? Podobnie rzecz ma się z zaimkiem "ów", którego wszyscy z uporem maniaka używają, lecz nikt nie odmienia przez przypadki: "ów zabawka", zamiast "owa zabawka", "ów przyjaciele" zamiast "owi przyjaciele".

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 31/12/2012 3:10 pm
Szczurunia
bywalec

Ja zauważam ostatnio, że ludzie coraz częściej mają problem z poprawnym używaniem przypadków. Nie chodzi tutaj o jakieś "trudniejsze" wyrazy typu "tę" i "tą", ale nawet o samą rekcję czasownika. Ostatnio widziałam: "to nie powinni zakazać"; takich kwiatów na różnych portalach (i nie tylko) jest pełno.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 02/01/2013 12:53 am
Lily
 Lily
Famed Member

Albo zamiast "ów" - "owy" 😀
Najbardziej mnie zadziwia, gdy takie proste błędy robią osoby, wydawałoby się, inteligentne i wykształcone. Czytam sobie np. tekst pewnego pana, ma on sporą wiedzę i pisze ciekawie, a po każdym podmiocie stawia przecinek... I wychodzi np. "Hipnoza, jest wykorzystywana w psychologii klinicznej"...

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 02/01/2013 1:17 am
Mango
rozmówca

W gwarze wielkopolskiej jest wiele słów, które powszechnie uważa się za niepoprawne.
Ale to gawra, a ona chyba rządzi się swoimi prawami?

Kilka wybranych:
- łobiad
- Na szage (na skos po polsku;-))
- czorny (brudny)
- wszysko (bez "t"- to się pojawia wszędzie)

"Zostawcie świat trochę lepszym, niż go zastaliście"

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 09/01/2013 9:33 pm
Strona 4 / 6 Wstecz Następny
  
Praca