Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

(nie)poprawność językowa 🙂  

Strona 5 / 6 Wstecz Następny
misza
forumowicz

Wczoraj byłam w szoku ja nawet fajny chłopak zaczął mówić to myślałam że wychował się na wsi jednak po pewnym czasie wyszło że wychował się w mieście a skąd to słownictwo to nie wiem nie chodził na język polski do szkoły?

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 11:09 am
StellaArtois
weteran forum

Nie wiem co ma do poprawnego mówienia mieszkanie na wsi ;p Twoja interpunkcja kuleje, to z pewnością znaczy, że też mieszkasz na wsi? 😉

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 2:14 pm
eRZet
weteran forum

😀
Jeszcze składnia i stylistyka leżą xD

Wiele "ludzi ze wsi" mówi bardziej poprawnie niż np. Warszawiacy.

A wyrażenia gwarowe to oczywiście nie błędy!

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 2:18 pm
StellaArtois
weteran forum

To zależy, drogi Rz 🙂
U mnie w regionie mówi się "ido", "pójdo", "zrobio". Wśród przyjaciół, dla beki (albo i czasem nie dla beki ;)), zdarza mi się również tak mówić, ale w sytuacji zawodowej lub naukowej w życiu bym tak nie powiedziała, bo wtedy to już byłby błąd 🙂
Czasem bywa tez tak, że osoba postronna nie rozumie o co chodzi osobie używającej swojego narzecza. Np. buszując po allegro przez długi czas nie miałam pojęcia co to są "naramki" ;D Jednak na ogólnopolskiej platformie sprzedaży online sprzedający powinien napisać "ramiączka" i to przede wszystkim dla swojego dobra ;D

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 2:24 pm
Bellis_perennis
Famed Member

Tylko, że czasami człowiek nawet sobie nie zdaje sprawy z tego, że mówi gwarą.
Przeprowadziłam się do Wawy i tutaj wszyscy śmieją się z mojego "zakluczania" drzwi a ja biedna nie wiem o co im chodzi 😉 a "idę zakluczyć uliczkę" to już chyba jest szczyt 😉

[edytowane 11/1/2013 przez Bellis_perennis]

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 3:10 pm
StellaArtois
weteran forum

Hihi, Bellis, ja miałam w pokoju współlokatorkę z Poznania i jak kiedyś zapytała mnie wychodząc z domu: "Zakluczyć Cię?", turlałam się ze śmiechu 😀 Potem już przywykłam 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 3:15 pm
Bellis_perennis
Famed Member

Niedobry Sagamore ciągle mi to robi, nie wiem dlaczego nie przestaje go to bawić 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 3:20 pm
StellaArtois
weteran forum

Jeszcze mnie bawiło jak mówiła po powrocie do domu, kiedy miala coś pilnego do zrobienia "Już, tylko się rozpłaszczę" 😀 W sumie to oszczędność czasu - zamiast mówić zamknę na klucz, albo zdejmę płaszcz - zakluczę, rozpłaszczę 😀 Ach, Ci Poznaniacy, tacy zawsze oszczędni 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 3:22 pm
VikVeg
bywalec

Gwary w wielu rejonach Europy sa uzywane i to na rowni z jezykiem urzedowym. Tak wiec obcokrajowcom wcale nie jest latwo dogadywac sie z tubylcam i nawet jesli znamy ich jezyk, to gwary juz nie do konca.

W sumie nikt sie nie smieje, jak ktos inny mowi w swoim narzeczu, najwyzej rozmowa potrwa troche dluzej ze wzgledu na wszechobecne "Co?" 😀

Polecam moj ulubiony

Funny Scene from Hot Fuzz

http://www.youtube.com/watch?v=yfSnaY1Wp_U&feature=share

Ogladalem kilka razy i za kazdem mnie bawi :rotfl:

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 4:41 pm
StellaArtois
weteran forum

Funkcjonować równorzędnie z językiem urzędowym mogą co najwyżej dialekty, gwary nigdy 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 5:05 pm
VikVeg
bywalec

Bo mi sie o dialekty rozchodzilo pszepani :rotfl:

Daleki jestem o spierania sie co gwara jest a co dialektem, zostawmy to jezykoznawcom. My szarzy uzytkownicy jezykow nie mamy tego typu problemow 😉

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 8:56 pm
StellaArtois
weteran forum

Tam zaraz problemy ;p To nie problemy tylko ciekawe fakty o świecie ;p A różnicę między dialektem a gwarą można sobie sprawdzić na wikipedii chociażby, bo zostało to już dokładnie zbadane 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 11/01/2013 9:51 pm
tru
 tru
stały bywalec

Musiałem przeczytać to kilka razy, żeby "ale o co cho"... nigdy bym nie wpadł na pomysł, że "zakluczyć" to może być lokalne słowo 8| Przecież normalnie tak się zawsze mówi...

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/01/2013 12:56 pm

Ja też bym na to nie wpadła. Zwłaszcza że w Gdańsku, z którego pochodzę, też się tak normalnie mówi, więc poznańskie to to chyba nie jest ...

Pewnie powiesz -to okropne- zrzucisz winę na innych, potem zaśniesz spokojnie

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/01/2013 3:05 pm
StellaArtois
weteran forum

Znam wiele osób z Gdańska i Pomorza i wszystkie mówią "zamknąć na klucz" 🙂 Dotąd myślałam, że to charakterystyczne dla Poznania, tak jak "jo" dla Pomorza 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/01/2013 3:52 pm
Strona 5 / 6 Wstecz Następny
  
Praca