Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Gwary  

Strona 1 / 3 Następny
Asia
 Asia
bywalec

No właśnie macie swoją gwarę?? Tak mnie naszło do napisania tego tematu po obejrzeniu w tv programu o Kaszubach.Sama jestem z Kaszub ale tak na co dzień to raczej nie uzywam mojego(kalecznego)kaszubskiego hihihi:)A jak macie to może napiszcie swoje ulubione,fajnie brzmiące odpowiedniki w jęz polskim
U mnie np. radiski to rzodkiewki, albo jo tzn tak albo łyzeczka to tiilefelka(to sie oczywiście pisze innaczej:))Piszcie swoje wypasione słówka 😀 😀 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/07/2006 9:22 pm
Maze
 Maze
stały bywalec

Podobno tylko w Łodzi bilet miesięczny to migawka, ale nie wiem. U nas zawsze tak sie mówi.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/07/2006 9:50 pm
Zarathos
bywalec

EDIT - nie ten temat co chcialem 🙂

[edytowane 12/7/2006 od Zarathos]

"Jastrambij. Que babatum intus cruce, ornatum in campo celestino,et in galea accipitrem defert." - Jan Długosz, kronikarz i sekretarz biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/07/2006 10:38 pm
Asia
 Asia
bywalec

ooo przypomniało mi się jeszcze coś...
wamburk - wiadro
urżnąc - uciąć
widle gnojne - widły
chojne - choinki
bulwy- ziemniaki
bialka - dziewczyna
chłopek - chłopak
łełać - wołać
bana - pociąg
klara - słońce
Jak mi sie coś jeszcze przypomni to napszę:)
PS. Migawka też jest fajna 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 12:40 am
Krusto
bywalec

Migawka to się chyba wszędzie tak nazywa..

Kiedyś jeżdziłem ze ślązakami na trasie koncertowej i podłapałem kilka słów-- hasiok to śmietnik, albo takie zdanie " w andryju na byfyju stoi szolka tyju"(pisze jak się wymawia) a oznacza to "w przedpokoju na szafce stoi szklanka herbaty" 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 1:59 am
figlerek
forumowicz

Ja pochodze ze Śląska,ale z moją gwarą jest nie najlepiej(wstyd się przyznać).Często zdarza mi się,że kiedy rozmawiam ze znajomymi to nie do końca jestem ich w stanie zrozumieć.A zdanie,Które napisał Krusto zawsze służyło mi do przekonywania ludzi,że mieszkam na Śląsku bo dla mieszkańców innych okolic Polski brzmi to dość egzotycznie 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 2:09 am
Asia
 Asia
bywalec

Wiesz figlerek ja nawet rozumiem jak ktoś mówi do mnie po Kaszubsku ale sama to nie za bardzo umiem(nawet jak bym chciała to zwyczaj mówienia w tym języku zanika i nie jest popierany,ja np.kiedys na matematyce powiedziałam do faci "jo" bo się tam coś mnie pytała no to jej odpowiedziałam:) a ona na to dała mi wykład że tak nie powinno się mówić:/)

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 2:58 am
Lily
 Lily
Famed Member

Ja nie pochodzę co prawda z Cieszyna, ale tu też ludzie mówią gwarą. Np. oko z knefla to oko z guzika 😉

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 3:01 am
TeaTime
początkujący

Ja podobnie jak figlerek mieszkam na śląsku, ale szczerze mówiąc to nie umiem w nim chyba nawet powiedzieć jednego pełnego zdania ;p U mnie w rodzinie nikt nigdy nie mówił po śląsku (nawet szczerze powiem, że nie przepadam za tą gwarą). Wydaje mi się ze gwary pomału zanikają ;pp

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 4:50 am
SoulFly
bywalec

z tego co mi wiadomo to ludzie smieja sie z krakusów [a szczegolnie warszawka] z tego naszego "idże", "chodże", "wejże" 😀 szczerze mowiac mi nigdy to nie przeszkadzało dopoki ktos mi tego nie wytknął 😛
ale nie wiem czy mozna to zakwalifikowac do gwary 😉

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 11:52 am
Lily
 Lily
Famed Member

No a panie w tv mówią "szejść" zamiast "sześć", to nie jest śmieszne?
Jeszcze zostaje "pole" i "dwór" (oba jak się dobrze zastanowić - bez sensu). Albo np. tu na Ślasku Cieszyńskim na ciasto mówi się kołacz (albo kołocz), a u mnie , w Małopolsce "placek". Tu placek może być z ziemniaków.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 1:34 pm
Asia
 Asia
bywalec

. Wydaje mi się ze gwary pomału zanikają ;pp

No niestety muszę się z tym zgodzić:( a szkoda bo to takie fajne, taka odmienność w języku:)

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 7:47 pm
Aga16
rozmówca

Ja mieszkam w Gdyni i nie przychodzi mi do głowy żadne słowo, które my byśmy używali, a inni nie (chyba, że o czymś nie wiem). Tylko jak jeżdze np do znajomych w środku Polski, w okolicach Poznania, to oni mówią na ludzi-wiara a jak chcą powiedzieć, że ktoś jest u góry, to mówią, że ktoś jest na góre 🙂 a z kolei nie wiedzieli, co to znaczy, że z czegoś jest beka....ale może już to do nich przywędrowało 😀

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 8:36 pm
Asia
 Asia
bywalec

Hmm... wiara to u nas też tak się mówi na ludzi , to raczej bardziej język potoczny:) a ja mam jeszcze coś fajnego"Fejn dziewcza"- ładna dziewczyna,

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/07/2006 11:08 pm
Lily
 Lily
Famed Member

a tu się mówi "kopnąć do piłki", "żona od brata", "bułka do mnie"

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/07/2006 2:26 am
Strona 1 / 3 Następny
  
Praca