Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Garść pytań od młodych użytkowników  

  RSS

Admin
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 678
19/09/2012 1:57 am  

Skorzystam z obecności Pani Dietetyk na naszym forum w ramach akcj [url=XForum-forumdisplay-fid-36.html]Tydzień z dietetykiem[/url] i pozwolę sobie wkleić kilka pytań, które napłynęły do nas od początkujących wegetarian i młodych wiekiem osób. Będę wdzięczny za profesjonalną ich analizę. Proszę także użytkowników o wyrozumiałość wobec autorów poniższych pytań 🙂

1)
Od ok.2 miesięcy jestem wege. Mam 15 lat. Jak przestałam jesc mięso stwierdziłam że nie muszę jakoś specjalnie uzupełniać braki np biała które są w mięsie. Problem jest taki że ostatni okres miałam 5.05 (na wege przeszłam w polowie/pod koniec kwietnia, mój okres pojawia się co ok30 dni i był intensywny). I chyba zanikł mi okres. Ostatni był jak pisalam 5 maja. Ostatnio (5-8.06 i 14-19.06) wyjeżdżałam a gdy wyjeżdżam nie dostaje okresu w nowych miejscach. Boję się że zanikl mi okres. Czy jak zacznę (niestety) jeść ryby np.1 raz w tyg. to odzyskam okres ? Co mogę zrobić by tak się stało ? Proszę o rady i pomoc.

2)
Hej... mam 14 lat i jestem już około miesiąc wegetarianką.. Uzupełniam swoją dietę jajkami, roślinami strączkowymi itp. itd. Jednak moja siostra (starsza o 9 lat) rozmawiała z tatą i doszła do wniosku, że nie mam jeszcze okresu a przez tą moją dietę mogę dostać nawet w wieku 18lat... Różnie bywa..ale jeśli będę się dobrze odżywiać to nie powinno mi to grozić... w mojej rodzinie nikt nie jest wegetarianinem.. Co mam zrobić? Moja siostra i tata mają zamiar wybić mi z głowy dietę wegetariańską... Jak mam im wytłumaczyć, że to zdrowa dieta i żeby dali mi spokój..?

3)
Nie jem mięsa ok. tygodnia i mam pytania: Po 1: W większości tekstów dotyczących diety wege mozna sie spotkać ze zdaniem ze jest dobra m.in. dlatego ze traci sie wagę, natomiast ja chciałbym przytyć lub przynajmniej być pewnym że nie strace obecnej wagi (mam 17 lat i waze 70 kg na 182 cm). W związku z tym co mam jeść w miejscu mięsa. Po 2 ważniejsze: od kiedy nie jem mięsa czuje się trochę osłabiony, tzn samopoczucie jest lepsze ale miewam uczucie tak jakby braku energii czy nawet lekkie zawroty głowy. Teraz jest juz lepiej ale na początku nie "podobało" mi się to, chciałem nawet powrócić do jedzenia mięsa lecz wygrały przekonania 🙂

4)
Czy przejście na wegetarianizm może ujemnie wpłynąć na wyniki sportowe? Głównie chodzi mi o sporty wytrzymałościowe, ponieważ je trenuję dosyć intensywnie i zastanawiam się czy znajdują się w diecie wegetariańskiej wystarczające ilości odpowiednich składników pokarmowych dla pokrycia dosyć dużych wydatków energetycznych. Tzn orientuję się co do zaopatrywania się w węglowodany, ale nie wiem jak to jest z białkami? Boję się, że przy intensywnym treningu nie będę w stanie dostarczyć ich odpowiedniej ilości co może skutkować anemią lub innymi schorzeniami.

5)
mam takie jedno pytanko chce zacząc uprawiac sport ,jakiego rodzaju produkty wegetarianskie najczesciej nalezy jesc zeby szybko przybrac na masie ,ogólnie najczesciej jem kasze .czy są jakies odzywki dla wegetarian .pracuje fizycznie i mam stałą wage 60 kilogramów przy wzroscie 164

Wege Studio


OdpowiedzCytat
Dietetyk_VivaLaVita.pl
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 25
24/09/2012 12:27 am  

1)
Od ok.2 miesięcy jestem wege. Mam 15 lat. Jak przestałam jesc mięso stwierdziłam że nie muszę jakoś specjalnie uzupełniać braki np biała które są w mięsie. Problem jest taki że ostatni okres miałam 5.05 (na wege przeszłam w polowie/pod koniec kwietnia, mój okres pojawia się co ok30 dni i był intensywny). I chyba zanikł mi okres. Ostatni był jak pisalam 5 maja. Ostatnio (5-8.06 i 14-19.06) wyjeżdżałam a gdy wyjeżdżam nie dostaje okresu w nowych miejscach. Boję się że zanikl mi okres. Czy jak zacznę (niestety) jeść ryby np.1 raz w tyg. to odzyskam okres ? Co mogę zrobić by tak się stało ? Proszę o rady i pomoc.

ODP:
Witam serdecznie, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do ginekologa, aby stwierdził faktyczną przyczynę zaniku lub nieregularności misiaczki. Najczęstszą przyczyną takich problemów jest zbyt niska masa ciała oraz niedożywienie, ale może to być także związek z zaburzeniami hormonalnymi. Musisz jak najszybciej skonsultować się z dietetykiem, aby przeanalizował Twoją dietę. Najprawdopodobniej nie uzupełniasz prawidłowo składników. Nie denerwuj się jednak, w tak młodym wieku stres lub wyjazdy mogą wpływać na zmiany regularności cyklu. Najważniejsze, żeby sprawdzić przyczynę.

2)
Hej... mam 14 lat i jestem już około miesiąc wegetarianką.. Uzupełniam swoją dietę jajkami, roślinami strączkowymi itp. itd. Jednak moja siostra (starsza o 9 lat) rozmawiała z tatą i doszła do wniosku, że nie mam jeszcze okresu a przez tą moją dietę mogę dostać nawet w wieku 18lat... Różnie bywa..ale jeśli będę się dobrze odżywiać to nie powinno mi to grozić... w mojej rodzinie nikt nie jest wegetarianinem.. Co mam zrobić? Moja siostra i tata mają zamiar wybić mi z głowy dietę wegetariańską... Jak mam im wytłumaczyć, że to zdrowa dieta i żeby dali mi spokój..?

ODP:
Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska nie powoduje opóźnienia pojawienia się miesiączki. Proszę uspokoić rodziców, tłumacząc, ze taka sytuacja występuje jedynie w przypadku niedożywienia, zbyt niskiej masy ciała i zaburzeń hormonalnych. Im szybciej będziesz poszerzać wiedzę z zakresu diety wegetariańskiej i dietetyki tym bezpieczniejsza będzie Twoja dieta. Razem z rodziną czytajcie artykuły na jej temat i eksperymentujcie w kuchni. Dieta roślinna wpłynie pozytywnie również na stan zdrowia Twoje rodziny. Wszystkie wątpliwości konsultuj z dietetykiem i lekarzem. Zapobiegnie to niedoborom i pogorszeniu stanu zdrowia.

3)
Nie jem mięsa ok. tygodnia i mam pytania: Po 1: W większości tekstów dotyczących diety wege mozna sie spotkać ze zdaniem ze jest dobra m.in. dlatego ze traci sie wagę, natomiast ja chciałbym przytyć lub przynajmniej być pewnym że nie strace obecnej wagi (mam 17 lat i waze 70 kg na 182 cm). W związku z tym co mam jeść w miejscu mięsa. Po 2 ważniejsze: od kiedy nie jem mięsa czuje się trochę osłabiony, tzn samopoczucie jest lepsze ale miewam uczucie tak jakby braku energii czy nawet lekkie zawroty głowy. Teraz jest juz lepiej ale na początku nie "podobało" mi się to, chciałem nawet powrócić do jedzenia mięsa lecz wygrały przekonania 🙂

ODP:
Dieta wegetariańska i wegańska to nie diety odchudzające. Jeśli spożywa się odpowiednią ilość kalorii, masa ciała nie będzie spadać. Spożywaj duże ilości węglowodanów złożonych znajdujących się w kaszach, makaronach pełnoziarnistych, brązowym ryżu oraz pieczywie pełnoziarnistym. Jeśli spożywasz nabiał, produkty powinny występować w diecie codziennie. Jaja także powinny występować w diecie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Mięso zastępuj potrawami z nasionami roślin strączkowych jak fasolka po bretońsku, gulasz z soczewicą, kotlety sojowe, cieciorka zapiekana z warzywami, kotlety jajeczne/warzywne itp. Spożywaj 5 posiłków dziennie, a na przekąski jedz orzechy i suszone owoce. Dodadzą Ci energii. Młodzi wegetarianie skarżą się na brak energii ponieważ dostarczają za mało energii w swojej diecie. Codziennie dostarczaj także zdrowych tłuszczów w postaci oliwy z oliwek, oleju lnianego i rzepakowego.

4)
Czy przejście na wegetarianizm może ujemnie wpłynąć na wyniki sportowe? Głównie chodzi mi o sporty wytrzymałościowe, ponieważ je trenuję dosyć intensywnie i zastanawiam się czy znajdują się w diecie wegetariańskiej wystarczające ilości odpowiednich składników pokarmowych dla pokrycia dosyć dużych wydatków energetycznych. Tzn orientuję się co do zaopatrywania się w węglowodany, ale nie wiem jak to jest z białkami? Boję się, że przy intensywnym treningu nie będę w stanie dostarczyć ich odpowiedniej ilości co może skutkować anemią lub innymi schorzeniami.

ODP:
Białko nie ma wpływu na anemię. Dieta wegetariańska dobrze zbilansowana może wręcz poprawić wyniki sportowe. Ostatnio dużo słyszy się o grupie wegetariańskich i wegańskich maratończyków oraz bodybuilderów.

Zadbaj o odpowiednią ilość i czas spożywania węglowodanów, a białko uzupełniaj nabiałem, jajkami oraz nasionami roślin strączkowych. Spożywaj także awokado np. smarując nim kanapki lub dodając do sałatek oraz soczewicę. Twoja dieta powinna być syta i bogata w różnorodne produkty. 6 posiłków dziennie zapewni dobrą kondycję i wytrzymałość.

5)
mam takie jedno pytanko chce zacząc uprawiac sport ,jakiego rodzaju produkty wegetarianskie najczesciej nalezy jesc zeby szybko przybrac na masie ,ogólnie najczesciej jem kasze .czy są jakies odzywki dla wegetarian .pracuje fizycznie i mam stałą wage 60 kilogramów przy wzroscie 164

ODP:
Oczywiście istnieją suplementy i odzywki nie zawierające produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak polecam uzupełniać dietę naturalnie. Spożywaj awokado, orzechy, nasiona, soczewicę, banany, tahini, oleje i oliwy tłoczone na zimno, olej lniany. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana kalorycznie i pod względem składników odżywczych. Spożywaj 5-6 posiłków dziennie. Koktajle z owoców lub warzyw miksowane z olejem śliwkowym, lnianym lub rzepakowym świetnie uzupełniają dietę. Zaopatrz się w mały blender zawierający dzbanek, w którym przygotujesz musy, koktajle i zupy kremy świetnie sprawujące się zamiast odżywek (kosztuje ok. 60,00zł).

Pozdrawiam serdecznie,
Dietetyk
Katarzyna Fizia

[edytowane 23/9/2012 przez Dietetyk_VivaLaVita.pl]

Dietetyk_VivaLaVita.pl


OdpowiedzCytat
  
Praca