Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Krwiodawstwo  

Strona 5 / 6 Wstecz Następny
  RSS

Dyzio
stały bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 615
29/06/2009 4:03 am  

Mam takie pytanie. Czy po oddaniu krwi zostaje Wam, tam gdzie była zawiązana opaska uciskowa na przedramieniu, siniak z lekkimi wybroczynami ? 😮


OdpowiedzCytat
Aleksandran
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 101
18/07/2009 6:00 pm  

Wczoraj, po półrocznym oczekiwaniu, wybrałam się na oddawanie krwi. Wyniki mam rewelacyjne, bo ostatnio zaczęłam się lepiej odżywiać, jem dużo nasion amarantusa i takie tam. No i nadeszla moja kolej. Spędziłam 15 minut na leżance z igłą w lewej ręce (pielęgniarka zapewniała, że będzie to trwało 5-6 minut, góra 12). Ręka od opaski uciskowej całkowicie mi zsiniała i było mi strasznie słabo (widziałam wszystko w zwolnionym tempie). Pielęgniarka strwierdziła, że popękały mi żyły, więc spróbuje na drugiej ręce (tam gdzie pobierali mi krew do wcześniejszych badań). No i spróbowała i znowu klapa! Udało się ze mnie wyciągnąć jedynie 200 ml, ze względu na kruche żyły. Powiedziano mi, że raczej nie bede mogła oddawać krwi, ale moge spróbować za jakiś rok czy dwa. A to jak wyglądają moje ręce po zdjęciu opatrunków to istna katastrofa.

Czerpię nieopisaną radość z czerpania radości z życia 🙂


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
19/07/2009 4:31 pm  

No i waga jest też ważna, poniżej 50 kg raczej nie powinni pobierać.

No to ja się nie nadaje 🙁

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
czapla_666
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 230
20/07/2009 2:28 am  

nie wiem, czy to juz bylo, ale na Woodstocku mozna krew oddawac:) I u mnie w miasteczku w srode tez:D Za pol roku tez bede mogla oddawac krew i mam zamiar to zrobic

Usmiechaj sie, kiedy tylko mozesz. To najlepsze lekarstwo na wszystko:)


OdpowiedzCytat
czarocha
forumowicz
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 24
13/08/2009 8:23 pm  

Witajcie ja także oddaje krew - staram się jak najczęściej. O wegetarianizm się nie pytają- nie ma to znaczenia jaka dieta ważne by wyniki były ok. Zawsze gdy po oddaniu krwi wołają na śniadanko ( chleb z grzaną kiełbasą) odmawiam mówiąc że jestem wegetarianką. Panie się czasem dziwią że nie jedząc 10 lat mięsa można mieć dobre wyniki, a jednak:) Jeśli chodzi o oddawanie krwi w autobusach tam na pewno przestrzegają higieny- muszą.
Oddaje w krew w Iławie (warm-mazur). Dają herbatkę/ kawkę po oddaniu śnaidanie i 8 czekolad i batonika ostatnio jeszcze fajne długopisiki. No i się ma zwolnienie na ten dzień w pracy:)
Z wagą dziwi mnie to że moja siostra jest niska ma 162 dm wzrostu jest szczupła waży poniżej 50kg i ją odrzucili- bezsens bo waga jest proporcjnalna do wzrostu...


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
13/08/2009 9:35 pm  

Ale osoba poniżej 50 kg nie może oddawać pełnej ilości krwi (450?), bo to będzie zbyt duży % jej krwi, stąd to ograniczenie.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Scansenmuseum
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 107
27/08/2009 12:54 am  

A ja mam jutro oddanie krwi.Boję się,gdyż także miałam problemy z żelazem .
Ostatnio przykładam jeszcze większą wagę do odżywiania,ale czy wystarczającą.:(
Boję się,zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam i polecam stronę RCKiK w Katowicach (na stronce jest rozkład jazdy autobusu ;
czyli gdzie i kiedy oddać krew).


OdpowiedzCytat
czarocha
forumowicz
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 24
06/09/2009 3:11 pm  

Hej i co udało ci się oddać krew??
Ja zamierzam iść w piątek:) Trzymajcie wiec kciuki:)


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
07/09/2009 12:46 am  

Ech, w zeszłym tygodniu poszperałam i wyczytałam, jako osoba w trakcie odczulania nie mogę oddawać krwi.

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
MuayThai89
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 488
25/11/2009 11:07 pm  

no, dzisiaj bylem na oddaniu krwi i przez moja niedowage sie zastanawiali chwile, ale i tak pobraliu :)...a moj wegetarianiz wywolal u pielegniarek spore zainteresowanie i podziw ze takie dobre badania wyszly, ze sportowiec...jedna z nich (tez wegetarianka) byla zdziwiona, a raczej zadowolona ze mlody czlowiek jest wege a do tego chlopak...
a co do atrybutu regenerujacego to dostalem 8czekolad mlecznych, batonika(to dalem siostrze i znajomym) i energi drinka...

http://www.gajusz.org.pl/jedenprocent


OdpowiedzCytat
aleksandra_
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 12
11/12/2009 4:33 pm  

Poszłam dziś oddać krew. Nareszcie! Tylko czekałam do osiemnastki, żeby móc to zrobić a tu wielkie rozczarowanie 🙁 niska hemoglobina. Było mi naprawdę bardzo przykro. Tak mnie to zbiło z tropu, że nie miałam odwagi powiedzieć pielęgniarce, że nie jem mięsa. Po prostu nie chciałam słuchać "dobrych rad" (tym bardziej, że wcześniej usłyszałam "bo niektórzy to wydziwiają z jedzeniem" a propos wegetarianizmu). Przeczytałam temat na forum i zobaczyłam, że nie tylko ja miałam z tym problem. Po początkowym przygnębieniu wrócił mi humor. Zaraz idę do sklepu zaopatrzyć się w herbatę pokrzywową, orzechy, morele itp. Dziękuję Wam 🙂

No... to było moje pierwsze małe zwątpienie w słuszność mojego sposobu odżywiania się.


OdpowiedzCytat
Maq
 Maq
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 109
04/06/2010 8:52 pm  

We Wrocławskim RCKiK jest takie trochę dziwne pytanie:
"Czy jesteś na diecie wegetariańskiej bądź odchudzającej? Czy nadużywasz alkoholu?" Coś w ten deseń.
Trochę dziwnie to brzmi że w jednym pytaniu praktycznie na równi postawili wegetarianizm z nadużywaniem alkoholu.
Jednak nigdy żaden lekarz nie miał z powodu mojego wegetarianizmu obiekcji odnośnie oddawania krwi. Raz tylko jeden lekarz zasugerował aby następnym razem zaznaczyć "wegetariańskiej" żeby było od razu wiadomo, bo wcześniej jak lekarze widzieli że zaznaczałem przy tym pytaniu TAK pytali się tylko czy jestem wegetarianinem po czym potwierdzałem i na tym był koniec rozmowy na ten temat. A od kiedy zaznaczam w ankiecie wyraźnie że jestem wegetarianinem, żaden nawet nie wspomniał nic na temat mojej diety.
Tak też było dzisiaj ;p, w sumie to już 12 raz (10x krew pełna i 2x płytki krwi), od początku jako wege ;] Tylko raz mnie zdyskwalifikowali z powodu słabych wyników krwi i raz z powodu wysokiego ciśnienia, a staram się oddawać regularnie (co 2-3 miesiące, przed ostatnio byłem miesiąc temu, ale po płytkach jest 4 tygodniowa karencja ;p).

Nie wiem kto układa te pytania, ale lekarzy z tego co widzę bardziej interesują wyniki morfologii niż mój wegetarianizm.

Mam już na koncie w sumie 5,5litra, zostało mi jeszcze 500ml do odznaki ZDHK, niestety prędko jej nie dostanę, ponieważ w końcu muszę na dniach umówić się na zabieg chirurgicznego usuwania zęba (ósemka) za co dostanę bana na pół roku :/

[edytowane 4/6/2010 przez Maq]


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
24/09/2010 4:55 pm  

no wlasnie, a ja tak sie zastanawiam... oddawalem krew co kilka miechow i wegetarianizm nigdy nie byl zadnym problemem. a teraz przrzucam sie na wegan i tak sie zastanawiam...
czy po oddaniu krwi trzeba czegos jesc wiecej? bo do tej pory zawsze zjadalem wszystkie 8 czekolad, wkrecajac sobie, ze to pomoze odrobic "straty" (a i tak wiadomo, ze chodzilo glownie o to, ze uwielbiam czekolade 😛 ).
on ale teraz takich czekolad nie jem wiec... powinno sie je jakos zastapic?

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Felodrema
rozmówca
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 74
10/10/2010 4:24 am  

Ja też chciałam oddać krew na Woodstocku, ale waga nie taka i nie minęło pół roku od zrobienia tattoo, nie ma przebacz. Moją siostrę cofnęli w ostatniej chwili. Waży trochę więcej niż 50, ale nie dali się przekonać.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
29/10/2010 2:27 pm  

a o tym slyszeliscie?

200 tys. litrów osocza od polskich krwiodawców może się przeterminować, bo w magazynach nie ma już miejsca. Tymczasem właśnie zaczęła się kampania zachęcająca do oddawania krwi - informuje "Gazeta Wyborcza".
Pełnej krwi nikt już nie używa. Jej część, w postaci uzyskanego osocza, dostają szpitale, a nadwyżki zostają przerabiane na drogie leki krwiopochodne.

Osocze musi być przetrzymywane w temperaturze poniżej -25 st. C. Potrzebne są więc mroźnie. Ale mroźnie 21 regionalnych centrów są pełne, tak jak te firmy Fast Way Transmed w Warszawie, jedynej, która poza centrami krwiodawstwa ma do tego uprawnienia.

no bo wiadomo o handlu krwia, o tym ze czesto jestesmy po prostu oszukiwani. a teraz jeszcze to. wiec ja sie pytam: czy jest sens?

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Strona 5 / 6 Wstecz Następny
  
Praca