Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Witamina B12  

Strona 2 / 2 Wstecz
  RSS

cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
02/04/2012 12:30 pm  

" (...) W istocie pierwotnym źródłem witaminy B12 są dobrotliwe bakterie, które ją wytwarzają w przewodzie pokarmowym wszystkich zwierząt roslinożernych, z człowiekiem włącznie. Bakterie te ulegają jednak zniszczeniu przez bakterie gnilne, co od razu hamuje proces syntezy witaminy B12. Procesy gnilne w ludzkim przewodzie pokarmowym powstają zas głównie jako skutek trawienia gotowanego białka zwierzęcego, chociaż powodują je również błędy żywieniowe: m.in. nadmiar skrobi, zwyczaj jadania razem takich pokarmów, z których każdy wymaga odrębnych procesów trawiennych, przejadanie się bezmięsnymi pokarmami białkowymi, chemiczne srodki spożywcze oraz lekarstwa. Zaobserwowano, że dieta wysokobiałkowa wzmaga zapotrzebowanie na witaminę B12 i że ta jej ilość, która wystarcza przy niewielkim spożyciu białka, przy dużym staje się niedostateczna. Inne badania dowiodły wrażliwości witaminy B12 na wysoką temperaturę i wykazały, że normalne gotowanie niszczy ją w stopniu sięgającym 89%. Dlatego złośliwa anemia występuje najczęściej u tych osób, które traktują gotowane mięso jako podstawowe źródło witaminy B12. Natomiast obecność jej stwierdzono w przewodzie pokarmowym ludzi, dla których podstawowym źródłem białka jest soja, a także u niektórych ścisłych jaroszów, co potwierdza, że witamina B12 jest syntetyzowana przez bakterie jelitowe. (...)"

Maria Grodecka, "Wszystko o wegetarianizmie, Zmierzch swiadomosci łowcy"

[edytowane 2/4/2012 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
02/04/2012 1:39 pm  

Grodecka jako źródło jest niestety przestarzała. Nic tam nie znajdziesz o analogach B12, bo to dość nowe odkrycia. Za to o ile pamiętam, uważa twaróg za świetne źródło (!) żelaza.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Ulka
 Ulka
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 252
03/04/2012 6:16 pm  

Chętnie się przyłączę do wypowiedzi Cienkuna-otóż nasi bliscy krewniacy :szympansy i goryle muszą strawić ciężkostrawne powłoczki roślin i włókna roślinne .Do strawienia tych włókien potrzebna jest fermentacja bakteryjna dostarczająca wit B12 .Gdyby nasze jelita nie były zdegenerowane gotowaną żywmościa,białkiem zwierzecym powinnismy tę zdolnośc zachować.Być może gdyby od urodzenia pilnować czystych jelit ,surowej diety zdolność ta byłaby zachowana


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
03/04/2012 6:31 pm  

Strasznie mętne są te "odkrycia".

Weganie B12 muszą przyjmować i koniec.
Wegetarianie niekoniecznie, bo najczęściej spożywają więcej przetworów mlecznych (chociaż powinni zbadać sobie jej poziom).

[url] http://healthland.time.com/2011/09/26/low-vitamin-b12-linked-to-smaller-brains-and-cognitive-decline/ [/url]

[url] http://www.veganhealth.org/articles/everyvegan [/url]

[url] http://www.veganhealth.org/articles/vitaminb12 [/url]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
03/04/2012 7:22 pm  

Erzet, ja bym nie był taki pewien czy weganie muszą. Nie mówię nikomu że nie ma tego robić, ale po prostu nie jestem o tym przekonany.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
03/04/2012 9:35 pm  

Jak ktoś nie jest w ciąży i chce na sobie eksperymentować to proszę bardzo, na dzieciach bym nie radziła... Zresztą niedobory B12 przecież nie są wcale takie rzadkie. Zastrzyki z B12 są dość popularne i to wcale nie wśród wegetarian.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
kemikal_girl
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 18
24/04/2012 10:17 pm  

mam duże niedobory b12. na rynku jest trochę preparatów z tą witaminą i mam dylemat. pod jaką formą przyjmować? - najlepsza wchłanialność?

-cyjanokobalamina, metylkobalamina, adenozylokobalamina czy hydroksykobalamina ?

p.s
gdzieś słyszałam, że niedobory b12 mogą się wiązać w nadmierną fermentacją jelitową? jak temu zaradzić? są jakieś specyfiki sprawdzone przez was dostępne w aptekach/sklepach zielarskich? problem wzdęć u mnie to apogeum ostatnio..


OdpowiedzCytat
Daiana
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 148
24/04/2012 10:26 pm  

Przy dużych niedoborach to do lekarza po zastrzyki bo suplementacja teraz już chyba niewiele pomoże.

[edytowane 24/4/2012 od Daiana]


OdpowiedzCytat
kemikal_girl
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 18
24/04/2012 11:50 pm  

dzisiaj już jestem po ostatniej serii zastrzyków, jednak pielęgniarka zaradziła suplementację. czy ktoś doradzi?

z lekarzem mam problem- bo przyjazny wegetarianom to niezbyt jest.


OdpowiedzCytat
Daiana
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 148
25/04/2012 2:56 am  

Ja kupuję b12 firmy Naturell bodajże, opakowanie kosztuje ok 20zł. Biorę 2 razy dziennie po połowie tabletki - żeby się dobrze wchłonęło, bo wiadomo jak z tym jest w przypadku tej witaminy.

polecam Ci przeczytanie postów [b]Jędrusia[/b], w których podaje lepszy (choć troszkę bardziej pracochłonny) sposób na dobrą suplementację 🙂

Ja pobieram B12 w roztworze.
Mały słoiczek w którym zaznaczasz poziom 100 mL (wlać 2 kieliszki (50-tki) wody) i zaznaczyć poziom, naklejając kawałek plastra, mazakiem itp.)
Do słoiczka wrzucasz tabletkę z B12 (100 mikrogramów) zalewasz przegotowaną, schłodzoną wodą do 70-80 ml poziomu. Wstawiasz do lodówki na noc lub na dzień jak ci pasuje. Następnie na sitku przez szmatkę odcedzasz, spryskujesz szmatkę ręcznym spryskiwaczem. Dopełniasz słoiczek do poziomu 100 mL. Wtedy wiesz, że 1 mL zawiera 1 mikrogram B12. 1 łyżka stołowa zawiera przeciętnie 3 mL.
Jednorazowe wchłanianie B12 jest bardzo małe z pierwszych 5 mikrogramów wchłania się 2,5 mikrograma, dzienna dawka jest ok. 3-5 mikrogramów (zależy od osoby).
Aby jednorazowo dostarczyć 3 mikrogramów trzeba aż 100 mikrogramów (tak, tak, powyżej 2,5 mikrograma wchnialność B12 gwałtownie spada) Zobacz rozdział 32 Jak były formułowane zalecenia (opracowania o B12) link poniżej:
http://www.surawka.republika.pl/WITAMINA%20B12.htm

Wystarczy pobierać 2 razy na dzień po 5 mikrogramów np. rano i wieczorem dwie łyżki stołowe roztwory B12 jaki poprzednio opisałem (limit to przenośnik B12 zwany IF (intrinsic faktor) a nie B12 jako taka, ten przenośnik regeneruje się po 5-6 godzinach, dopiero po tym czasie jest w stanie przyjąć następną porcję B12) To jest opisane w rozdziale 10-tym na ww. linku.

Dlaczego lepszy roztwór:
Tabletka zawiera np. 100 mikrogramów B12
1 mikrogram to jedna milionowa grama (1/1000000)
Tabletka waży ok. 0,5 grama.
Poprzez zrobienie roztworu i odcedzenie pozbywasz się wszelkiego rodzaju bezużytecznych dodatków tabletkowych.
Drugi czynnik to po prostu jest taniej 1 tabletka 100 mcg B12 wystarcza jednej osobie na tydzień, to są wtedy groszowe sprawy. Natomiast 1 tabletka z 1000 mcg B12 wystarcza jednej osobie na 2 miesiące, a 4 osobom na 2 tygodnie (dla rodzinki porączniejsza jest B12, 1000 mcg).

Przy pobieraniu 2 razy po 2 łyżki stołowe ww. roztworu, w moim przypadku poziomy B12 są powyżej 380 pg/mL osocza
Norma: 350-450 pg/mL osocza
Poniżej: 170 pg/mL niedobory
Powyżej 600 pg/mL wskazuje na dietę zbyt bogatą w białko lub inny powód pobieranie dożylnie witaminy B12 (niektóre osoby muszą to robić np. cierpiące na anemię złośliwą). Sportowcy też biorą, ale biorąc dożylnie B12 nie wolno przekraczać 1000 pg/mL ponieważ wtedy wydolność fizyczna organizmu zmiejsza się.

Teraz widzisz ten sekret B12. Ja biorę B12 dla bezpieczeństwa, wtedy nie zastanawiam się czy mi wystarczy czy nie. Nie ma problemu.

tu cały wątek:
[url] http://wegetarianie.pl/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&fid=6&tid=926&page=2&orderdate= [/url]

[edytowane 24/4/2012 od Daiana]


OdpowiedzCytat
kemikal_girl
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 18
25/04/2012 1:15 pm  

podoba mi się ten roztwór. mam jeszcze jeden problem.

zamierzam kupić naturell, ale na stronie internetowej:
http://allegro.pl/naturell-witamina-b12-100tab-i2275382391.html

piszę 100mcg, a w opisie 10 µg. myślałam, że to jakaś konwersja, ale µg to ponoć tyle co mcg. Tak więc żeby wykonać roztwór jędrusia musze 10 takich tabletek ?!


OdpowiedzCytat
Daiana
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 148
25/04/2012 7:25 pm  

Sprawdzę później na ulotce co napisali to sam znać 😉 ale jestem niemal pewna, że wystarczy 1 tabletka do wykonania roztworu 😛

[edytowane 25/4/2012 od Daiana]


OdpowiedzCytat
kemikal_girl
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 18
25/04/2012 7:41 pm  

kupiłam, jedna tabletka ma 10 mikrogramów. od jakiegoś czasu wprowadzili zmiany- bo wcześniej miała 1000 mikrogramów. wobec tego jedna tabletka na dzień- 2 razy po pół wystarczy. chyba nie ma sensu robić roztworu skoro i tak całą tabletkę spożyję w ciągu dnia, a dobrze się wchłania także poprzez ssanie pod językiem. czy się mylę?

czy jeżeli mam niedobory, to zwiększyć początkowo dawkę dzienną? czy może po dłuższym czasie 10mikrogramów dziennie uzupełni braki?


OdpowiedzCytat
Daiana
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 148
25/04/2012 8:14 pm  

Nie ma sensu chyba zwiększać dawki bo wchłanialność jest słaba - po 2,5 gwałtownie spada (jak napisał Jędruś) i trzeba odczekać ok 6h, z zażyciem kolejnej. Myślę, że normalna suplementacja będzie ok, ja nie wiem do końca jak to się ma z dziennym zapotrzebowaniem, tzn czy można je przekraczać nawet w okresie niedoborów? Może ktoś inny jeszcze się wypowie.


OdpowiedzCytat
Strona 2 / 2 Wstecz
  
Praca