Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Dieta przy chorej wątrobie  

  RSS

camila
świeżaczek
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 1
17/02/2011 5:25 pm  

Witam! Chciałabym zapytać o dietę przy chorej wątrobie. Przeczytałam w necie, że trzeba spożywać białe pieczywo, nie razowe (to straszne), nie jeść zarodków pszennych, jeść dużo białka i wiele innych dziwnych porad. Nadmiar białka nie jest przecież korzystny dla organizmu, szczególnie przy osteoporozie.Może ktoś się orientuje jak taka dieta powinna być skomponowana. Dodam, że chodzi o starszą osobę, która przyjmuje sporo leków. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam!

camila


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
17/02/2011 7:45 pm  

Rzeczywiście przy chorej wątrobie zaleca się dużo białka, a mało tłuszczu, należy unikać smażonego, potraw ciężkostrawnych - grzybów, kapusty, grochu itp., warte polecenia są środki z ornityną, ostropestem i fosfolipidami (Essentiale Forte i odpowiedniki, są robione z soi).
Białko jest potrzebne, by komórki wątroby mogły się zregenerować.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
11/07/2014 3:56 am  

Nie wiedziałam gdzie zapytać o ostropest i pomyślałam, że ten temat jest chyba bardzo dobry.

Kupiłam taki niezmielony, całe ziarna i zastanawiam się czy po zmieleniu powinno się go zalewać (tak jak siemię lniane w celu unieszkodliwienia substancji cyjanogennych) wrzątkiem? Szukałam w Internecie na ten temat informacji, ale właściwie nic nie znalazłam, więc podejrzewam, że można jeść na surowo, ponieważ nie zawiera tychże substancji.
No, ale wolę się upewnić 😛 .

A, i czy warto mielić (czyli czy tak samo jak w przypadku lnu czy sezamu bez zmielenia jest w całości wydalany- wydaje mi się, że nie, ziarna są większe)?

Co do smaku, jak dla mnie średnio ciekawy, w porównaniu do lnu, zły, ale może się przecierpi wmieszany w niewielkiej ilości do różnych potraw (czytałam, że wystarczy 1 łyżeczka dziennie).

[edytowane 10/7/2014 od hipiska]

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
11/07/2014 4:08 am  

Ostropest się je na sucho. Przynajmniej ja nie słyszałem o zalewaniu, może można.
Co do mielenia, to nie jestem pewien, więc się powstrzymam.


OdpowiedzCytat
Admin
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 678
11/07/2014 4:51 am  

1 łyżeczka dziennie, a forma jak kto lubi: na sucho po zmieleniu (te ziarenka są twarde i trudne do gryzienia ale jeśli ktoś chce się zmierzyć to droga wolna;) lub pić po zalaniu wrzątkiem.

Wege Studio


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
11/07/2014 2:05 pm  

Jeść na surowo świeżo zmielony, 1 łyżeczkę dziennie. Można posypywać potrawy.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
aisikkka1
świeżaczek
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 2
29/08/2014 11:54 am  

Mogę Ci polecić Ostropest. Rewelacyjny na wątrobę. Najlepiej kupić ziarna i mielić na bieżąco w domu. Posypujesz nim potrawy. Wcześniej kupowałam na allegro ale mój sklep zielarski też to sprowadza. Poczytaj sobie: http://www.zielonatorebka.pl/ostropest-biuletyn.html
Moja mama robi z tego herbatki, ale ja wolę dosypywać do sałatki.


OdpowiedzCytat
  
Praca