Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Kamień nazębny  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
17/11/2012 1:08 am  

Na początku września miałem usuwany kamień nazębny. Zauważyłem że znów jest co nieco. Jakim cudem tak szybko się pojawił? 😮 Od czego to?

[edytowane 16/11/2012 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
AnnaBarbara
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 82
17/11/2012 2:49 pm  

Nieprawidłowe oczyszczanie zębów.

Jakiej szczoteczki używasz? Jakiej techniki szczotkowania? Czy używasz nici dentystycznej? Innych przyrządów do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych (szczoteczek międzyzębowych, wykałaczek, irygatora)? Płuczesz jamę ustną płukankami?


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
18/11/2012 12:18 am  

Szczoteczki normalnej miękkiej i nici dentystycznej też. Płukanki niet. Bez przesady jak mawiał ktoś tam. 😉
Jakiej techniki?? 😮
To są jakieś techniki?

Przedtem mi się tak szybko kamień nie budował.


OdpowiedzCytat
alternative
stały bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 535
18/11/2012 4:18 am  

to chyba chodzi o szczotkowanie góra-dół lub na boki. to moze jednak płukanki?

poczatki 🙂


OdpowiedzCytat
AnnaBarbara
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 82
18/11/2012 5:09 am  

Źle to ujęłam 😉 Są techniki, mają nawet bardzo mądre nazwy, ale bez przesady. Generalnie zęby powinno szczotkować się tak, że ustawia się szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąsła i "wymiatać" osad (tutaj [url] http://www.dentysta.eu/dla-pacjenta/424-jak-szczotkowac-zeby-opisy-i-animacje-metod-szczotkowania[/url] <-- animacje i opisy).

Szczoteczka powinna być średnia, nie miękka, która jest polecana w zaawansowanych chorobach przyzębia. Jeżeli używasz nici, i robisz to poprawnie (czyli oczyszczasz jedną szczelinę, dochodzisz do szczytu brodawki międzyzębowej, wchodzisz i oczyszczasz szczelinę po drugiej stronie i wracasz do szczytu brodawki, a następnie wyciągasz nić kierując ją w stronę powierzchni żującej) to wszystko powinno być w porządku - kamień nie powinien pojawiać się tak szybko.
Czy to na pewno kamień a nie osad lub płytka? Kamień jest twardy i biały i nie da się go usunąć z zębów domowymi sposobami, natomiast płytka jest miękka i łatwo odchodzi od zębów. Osad to brązowe przebarwienie, powstające w wyniku kumulacji barwników, można go usunąć przez polerowanie powierzchni zębów (część ludzi myli osad z kamieniem, może ty również?)
Polecam do sprawdzenia poprawności oczyszczania zębów tabletki lub roztwory np. z chlorheksydyną, są dostępne w aptekach. Zwykle polecane dla dzieci, ale wg mnie warto po nie sięgnąć od czasu do czasu, żeby skontrolować swoje mycie zębów 😉

Poszłabym tą drogą, bo to najbardziej prawdopodobne, tym bardziej że z wiekiem kamień osadza się coraz szybciej i jest go coraz więcej.


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
18/11/2012 11:03 am  

Białe i twarde, na wewnętrznej stronie przednich dolnych zębów, w pobliżu dziąseł bardziej.
Używam miękkiej szczoteczki, bo mam wrażliwe dziąsła. Używam tez pasty zielony Elmex, bo po niej nie mam nadwrażliwosci zębów. Za jakieś 2 mce będę u dentystki to się dowiem od czego to. Albo i się nie dowiem...
Ja już kombinowałem że za dużo wapnia w pokarmie, albo za bogatą w żelazo wodę mamy 🙂


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
18/11/2012 12:12 pm  

Białe i twarde, na wewnętrznej stronie przednich dolnych zębów, w pobliżu dziąseł bardziej.
Używam miękkiej szczoteczki, bo mam wrażliwe dziąsła. Używam tez pasty zielony Elmex, bo po niej nie mam nadwrażliwosci zębów. Za jakieś 2 mce będę u dentystki to się dowiem od czego to. Albo i się nie dowiem...
Ja już kombinowałem że za dużo wapnia w pokarmie, albo za bogatą w żelazo wodę mamy 🙂

Mam dokładnie tak samo. Wewnętrzna część dolnych zębów.. Ogólnie zęby mam zdrowe, nie mam skłonności do próchnicy, tylko ten paskudny kamień.. Jak się dowiesz czegoś na ten temat to daj znać na forum, bo też jestem ciekawa co Ci dentystka na to powie. 😛


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
18/11/2012 10:03 pm  

Moim skromnym zdaniem są to predyspozycje osobnicze + złe czyszczenia - sama używam miękkiej szczoteczki i rzadko nici, bo się rozrywa na plombach i potem mam problem z wyciągnięciem, a kamienia nie mam, za to tż ciągle hoduje nowy kamień na dolnych zębach z przodu, narasta od razu po usuwaniu, a szczoteczek używa różnych, nie tylko miękkich. Wodę mamy tę samą.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
AnnaBarbara
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 82
19/11/2012 12:33 am  

Lily, masz oczywiście rację. Zwrócę tylko uwagę, że jeśli nić rozrywa ci się na wypełnieniach (plombach) to oznacza, że masz nawisy, czyli źle zrobione wypełnienie, co może być przyczyną rozwijania się próchnicy i chorób przyzębia.
Wydaje mi się, że to szybkie narastanie kamienia ma związek ze składem lub niedoborem śliny - podpytam jutro na zajęciach dokładniej, bo coś mi w głowie świta ale sprawdzałam różne mądre książki i punktowali jedynie niewłaściwą higienę. Chociaż może mieć też związek z miękką szczoteczką, nie doczyszcza ona tak dobrze jak średnia (ale nie twarda, tej nie używamy nigdy!).

I kamień powinien osadzać się właśnie na językowej powierzchni przednich zębów żuchwy i policzkowej zębów trzonowych - czyli tam, gdzie są ujścia ślinianek. Byłoby niepokojące, gdyby osadzał się wszędzie indziej a nie tam właśnie 😉


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
19/11/2012 12:36 am  

Wydaje mi się że zaczął mi się tak intensywnie osadzać równocześnie z tym, jak zacząłem na noc pić miętę z szyszkami chmielu, ale może to przypadek.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
19/11/2012 12:37 am  

Lily, masz oczywiście rację. Zwrócę tylko uwagę, że jeśli nić rozrywa ci się na wypełnieniach (plombach) to oznacza, że masz nawisy, czyli źle zrobione wypełnienie, co może być przyczyną rozwijania się próchnicy i chorób przyzębia.

No trudno, następną fazą jest już wymiana plomb na nowe ząbki, a 8 czy 9 dentysty na kowala 😉 Tak więc dzięki za oświecenie, ale na nic mi się raczej nie przyda ta wiedza...

A propos składu śliny Wikipedia pisze tak:

kamień nazębny – zmniejszenie kwasowości śliny (zmiana odczynu na bardziej zasadowy) skutkuje zwiększonym odkładaniem się tzw. kamienia nazębnego (głównym jego składnikiem jest fosforan wapnia), gdyż w takim środowisku rozpuszczalne pierwszo- i drugorzędowe fosforany przechodzą w nierozpuszczalny trzeciorzędowy ortofosforan i odkładają się w obecnej płytce nazębnej; również zwiększone stężenie jonów Ca2+ w ślinie predysponuje do tworzenia się kamienia nazębnego

[edytowane 18/11/2012 przez Lily]

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
AnnaBarbara
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 82
19/11/2012 12:42 am  

Ha, na nic podręczniki jak jest wikipedia 😀 Nie wpadłam na to, żeby poszukać tego w skarbnicy wiedzy, ale właśnie to mi się gdzieś po mojej pustej łepetynie odbijało 🙂 Tak czy siak, dopytam się jeszcze prowadzących, może powiedzą coś ciekawego.

Zawsze można wypełnienie wymienić na nowe 🙂


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
19/11/2012 10:09 pm  

Czyli właściwie co należy zrobić żeby zmniejszyć zasadowość śliny? Jakieś zmiany w diecie? Jakoś nie wydaje mi się żeby mój sposób odżywiania był bardzo alkalizujący [jeśli to od tego zależy]. Jakie są przyczyny zmniejszenia kwasowości śliny?


OdpowiedzCytat
Gabryella
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 9
23/11/2012 3:01 pm  

ja w internecie wyczytałam, że można płukać sobie buzię octem jabłkowym (1 łyżeczka octu jabłkowego na pół szklanki ciepłej wody czy jakoś tak to było), a później myjesz zęby i po czasie kamień schodzi. Typowo problemów z kamieniem nie mam więc nie wiem czy działa, robiłam to kiedyś zapobiegawczo, więc nie wiem czy faktycznie działa


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
09/05/2013 2:02 am  

Dzisiaj byłem wreszcie u dentysty i się zapytałem. Odpowiedziano mi, że metoda z octem jabłkowym może powodować wycieranie się szkliwa i nie jest polecana.
W istocie miałem kamień nazębny dzisiaj usuwany. To podobno normalne że raz w roku usuwa się kamień. Trochę mnie to zdziwiło, ale ja tam się nie znam...
Miałem też od razu wypiaskowane zęby i nałożony fluor. Zobaczymy jak długo tym razem wytrzymają zanim się kamień odłoży. Samo piaskowanie, dziwaczne uczucie. Pełno "piasku" w ustach, a nawet w nosie i uszach 😀 ale gładsze są, trzeba przyznać.


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca