Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Kormorany zzeraja zyski- artykul z expressu bydgoskiego  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

tcioflove
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 89
04/07/2008 11:03 pm  

Właściciel łowiska specjalnego z Lisiego Ogona, mimo, że teren ten położony jest w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, dostał zezwolenie na odstrzał kormoranów i czapli siwej.

- Pracuję po 20 godzin dziennie, żeby utrzymać rodzinę. Mój roczny obrót to około 100 tysięcy złotych, a kormorany, czaple, do spółki z wydrami, powodują straty rzędu 50 tysięcy złotych - mówi Krzysztof Kliś, właściciel hodowoli. - Na razie strzelam amunicją hukową, ale to płoszy ptaki tylko na kilka godzin.

Krzysztof Kliś wystąpił z wnioskiem o odstrzał 17 czapli i 15 kormoranów. Sejmik województwa zgodził się na 10 czapli i 5 kormoranów.
Co prawda Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami sugerowało, że zamiast zabijać ptaki, należałoby zająć się ich jajami i gniazdami, w ten sposób redukując ich obecność, ale ...

- One się u mnie przecież nie lęgną. Kormoran przylatuje, wiosną to nawet i 60 ptaków naraz, znad Zalewu Koronowskiego, czapla z kolei - tej naliczyłem 67 sztuk - gniazduje pod Szubinem - mówi Krzysztof Kliś.

Straty są potężne. - Co miesiąc to kilka tysięcy złotych. Czapla zjada nawet pół kilograma ryb dziennie, ja do wyliczenia przyjąłem, że tylko 300 gramów - mówi Krzysztof Kliś. - Tylko u nas są takie problemy, w innych województwach właściciele mają wolną ręke, tym bardziej, że ustawa mówi jasno - ptaki nie podlegają ochronie na terenie stawów rybnych uznanych za obręby hodowlane.

- Mam przed sobą pismo z okolic Jeziora Charzykowskiego. Wojewoda pomorski wydał zgodę na odstrzał redukcyjny 50 sztuk kormorana czarnego po 15 sierpnia - przyznaje Sylwester Domek, prezes Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. - Zajmie się tym myśliwy zrzeszony w PZŁ.

Problem w tym, że łowisko specjalne to nie staw rybny. - Ale i tak właściciel ma prawo do złożenia wniosku, bowiem przepisy mówią, że w wypadku, kiedy na jakimś terenie zwierzyna rozmnoży się tak bardzo, że zagraża działalności, życiu lub zdrowiu ludzi, właściciele położonych na tym obszarze gospodarstw występują z wnioskiem o odstrzał redukcyjny zwierząt. Nie było podstaw prawnych, aby ten wniosek odrzucić - tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik marszałka.

A może przenieść ptaki do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku? - Jest to na pewno jakiś pomysł, ale to też są pieniądze. Musielibyśmy dostosować woliery, znaleźć pieniądze na przeniesienie i utrzymanie ptaków. Poza tym zarówno czaple jak i kormorany u siebie już mamy - zauważa Józef Rogacki, prezes LPKiW.

i dalszy ciag z innej strony:

Wystarczyłoby rozszerzyć listę gatunków, za których szkody odpowiada skarb państwa, żeby pogodzić wrogów śmiertelnych - hodowców ryb i ptaki, które się rybami żywią.

- Wcale nie musiałbym zabijać kormoranów czy czapli. Spokojnie u mnie łowią na przykład orły, czy białe czaple, na stawach mam też łabędzie - tłumaczy Krzysztof Kliś, właściciel łowiska specjalnego w Lisim Ogonie.

W zupełnie innej sytuacji są hodowcy owiec, na przykład, z województwa podkarpackiego. Co prawda szkodzą im polujące wilki, które też są na liście gatunków chronionych, ale znajdują się również na liście gatunków, za których szkody odpowiada wojewoda wypłacając odszkodowania. - Nikt więc do wilków nie strzela - stwierdza Krzysztof Kliś.

Niestety, za straty ponoszone przez czaple i kormorany, nikt pieniędzy hodowcom nie zwróci. Nie ma się więc co dziwić, że jedynym rozsądnym dla nich rozwiązaniem, jest odstrzał zwierząt, mimo że znajdują się pod ochroną. - A tak, mógłbym wynająć powiedzmy dwóch strażników, którzy płoszyliby ptaki - uważa właściciel.

Niedawno Związek Producentów Ryb w Polsce opublikował raport, z którego wynika, że z powodu żerowania kormoranów i czapli na stawach, producenci tracą ponad 100 milionów złotych rocznie. Nastroju nie poprawiają im utrudnienia w dostępie do broni, jakie wprowadziła ustawa z 1999 roku. Także rozwój populacji kormoranów (jest 20 razy większa niż jeszcze 30 lat temu), i czapli siwej (jeszcze kilka lat temu była gatunkiem łownym) powoduje, że straty te będą co roku wyższe.(BOB,PAP)

Ptaki w liczbach

* 20 000 – tyle par liczy populacja kormorana w Polsce
* 2 000 ton – tyle ryb zjadają kormorany w stawach
* 700 ton – tyle ryb wyławiają ze stawów czaple
* 70 milionów złotych – takiej wartości karmę wyjadają ptaki rybom

co o tym myslicie? mnie to strasznie wkurzylo jak przeczytalam. bo jakos bezdomnych nie morduje sie bo jest ich duzo a tez dostaja darmowe posilki. a np. czesc z tych bezdomnych to jakies zule , ktorych byloby stac na jedzenie gdyby zrezygnowali z wina. ale oni jakos strat nie robia. nie mowie ze tych bezdomnych tez trzeba wystrzelac ale skoro na nich jakos znajduja sie pieniadze to niech na te ptaki tez sie znajda.


OdpowiedzCytat
leslie
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 415
05/07/2008 12:28 am  

zgadzam się z toba, ale dla takich pojebanych ludzi licza sie pieniadze a nie zycie :/

zrobmy sobie polowanie na rybaków xD


OdpowiedzCytat
daffnia
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 353
05/07/2008 1:08 am  

słyszałam, że niektóre gatunki zwierząt wyrządzają ogromne straty, niszczą hodowle i uprawy. żal mi tych ludzi. jeśli taki facet haruje jak wół, a zwierzęta tak mu to wszystko psują (akurat tez w artykule traci 50 tys rocznie-kupę pieniędzy!!) to głęboko mu współczuję. i i tak podziwiam, bo ma nawet zdrowe podejście, chciałby inaczej rozwiązać ten problem.

uważam, że organizacje pracujące na rzecz zwierząt powinny się takimi problemami zajmować i tworzyć programy ochrony zwierząt naturalne we współpracy z urzędami gmin itp.

niestety w Polsce ciągle brakuje pieniędzy (na bezdomnych też!- tcioflove) ale można by wyciągnąć jakieś pieniądze z unii na takie cele. ale to przede wszystkim powinno być zadaniem organizacji pozarządowych

Najlepsze Rzeczy W Życiu Są Za Darmo 🙂


OdpowiedzCytat
nova.nike
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 173
05/07/2008 3:30 pm  

Mnie zawsze wkurzają takie teksty, że to szkodniki, że trzeba się ich pozbyć, tylko że zwierzęta były tam pierwsze. To jest ich naturalne środowisko, w którym żyją, a my w nie włazimy buciorami. To tych rybaków powinno się stamtąd powyganiać a nie ptaki!

supergirl;)


OdpowiedzCytat
Deleted
forumowy expert
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1011
05/07/2008 4:05 pm  

Bardzo dobry pomysł, ale kto im da pieniądze? Ty, ja, a może wszyscy razem z podatków? Ten facet i tak ma bardzo zdrowe podejście do tych zwierząt, jak już ktoś zauważył - nie biega ze strzelbą i nie strzela do wszystkiego, co się rusza.

=


OdpowiedzCytat
daffnia
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 353
05/07/2008 7:02 pm  

tylko że zwierzęta były tam pierwsze. To jest ich naturalne środowisko, w którym żyją, a my w nie włazimy buciorami. To tych rybaków powinno się stamtąd powyganiać a nie ptaki!

hehe no niezupełnie. widzisz te ptaki tam przyleciały, bo człowiek założył tam stawy. akurat w tej sytuacji pierwszy był tam człowiek 😉

z tym podejściem powinniśmy się wszyscy wynieść z tej planety, bo zwierzęta były tu pierwsze 😮 może popełnijmy jakieś zbiorowe samobójstwo i zostawmy planetę zwierzętom? 😮 😮 właściwie każdy kto postanawia przejść na wegetarianizm powinien po prostu palnąć sobie w łeb, bo nie jest w stanie żyć nie szkodząc w żaden sposób naszym braciom....

[edytowane 5/7/2008 przez daffnia]

Najlepsze Rzeczy W Życiu Są Za Darmo 🙂


OdpowiedzCytat
Aga-Ta
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 66
05/07/2008 9:03 pm  

daffnia - miło, że czasem sie odezwie jakiś głos rozsądku.;)

Jest wiele problemów trudnych do rozwiązania, głównie z powodu braku kasy..w każdym razie, na kazdym kroku potrzebne sa obustronne kompromisy a nie tylko postawy antagonistyczne.

Mysli biegną zbyt szybko, zeby je zatrzymywac..;]


OdpowiedzCytat
leslie
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 415
06/07/2008 5:29 am  

gdyby ludzkosc była wege to nie byloby takiego problemu :\\


OdpowiedzCytat
Deleted
forumowy expert
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1011
06/07/2008 2:10 pm  

Nawet gdyby tak było, to nie oznaczało by to końca różnego rodzaju problemów.

=


OdpowiedzCytat
leslie
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 415
06/07/2008 3:17 pm  

z rybami tak, bo by ich nie lowiono, jak juz to z ptakami na polach itp. ale rpzeciez jakby przestano wycinac nadal lasy i zatruwac wszytsko ptaki mialyby wystarczajaco pozywienia w naturalnym srodowniku nie na farmach


OdpowiedzCytat
Deleted
forumowy expert
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1011
06/07/2008 3:19 pm  

Przestano by wycinać lasy? 😮 A co z książkami, pieniędzmi, domami etc.?

=


OdpowiedzCytat
leslie
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 415
06/07/2008 3:29 pm  

no do tego sa sztuczne lasy, ale i tak lepiej gdyby wymyslili cos innego do tych potrzeb


OdpowiedzCytat
Koniara
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 563
07/07/2008 1:22 am  

no do tego sa sztuczne lasy, ale i tak lepiej gdyby wymyslili cos innego do tych potrzeb

Domy z plastiku na przykład? Bo jak nie z drewna to z czego?
Wyobrażasz sobie ile by się to potem rozkładało... Już lepiej żeby wycinali drzewa na których miejscu posadzi się nowe niż jeszcze bardziej niszczyli ziemie. Tak mi się wydaje...
A zresztą i tak wątpie że wszyscy kiedyś będą wege, a jeśli już to mnie już na tym świecie nie będzie. Bo zanim ludzie dojdą do tego że tym co robią sami sobie szkodzą to już będzie z późno.
Pzdr

Czy wykonując wyrok na mordercy nie popadamy w błąd, jak dziecko, co bije krzesło, o które się uderzyło?


OdpowiedzCytat
nova.nike
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 173
07/07/2008 1:52 am  

Cała przyroda jest naturalnym środowiskiem zwierząt. Obojętnie czy zasadzone lasy, czy sztuczne stawy, to wszystko jest domem zwierząt i wg mnie nie wolno ich z tego domu wyganiać. Zwłaszcza nie oferując nic w zamian. Bo nie sądzę żeby te stawy powstały w wyniku wyburzenia domów, raczej zajęto tereny które były zamieszkiwane przez zwierzęta.
Niestety nie sądzę żeby wszyscy ludzie mogli być wege, to przyjemna myśl, ale to tylko niestety utopia, ale każdy powienien mieć szacunek do przyrody i zwierząt, np. nie zabijając ptaków, saren, dzików i innych stworzeń którym zabrano 'dom' i które są po prostu głodne.

supergirl;)


OdpowiedzCytat
leslie
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 415
07/07/2008 4:31 pm  

Koniara no co ty nie mam na myśli plastiku, chodzi mi o to, że mogliby wymyśleć coś zupelnie nowego.
Gdyby chcieli to by im się udało, ale oczywiście lepiej pójść na łatwiznę i niszczyć zamiast tworzyć

[edytowane 7/7/2008 przez leslie]


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca