Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

ONZ wzywa świat do przyjęcia diety wegańskiej  

  RSS

MassMurder
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 348
04/06/2010 4:52 am  

Ogólnoświatowa tendencja zmiany diety na wegańską jest konieczna w celu ocalenia świata od głodu, braków paliwowych i najgorszych skutków zmian klimatu – twierdzi wczorajszy raport ONZ.
Populacja ludzi na świecie sięgnie 9.1 mld w roku 2050, a zamiłowanie Zachodu do diety bogatej w mięso i produkty mleczne, nie jest ekologicznie zrównoważone - mówi raport międzynarodowej komisji ws. zarządzania odnawialnymi źródłami Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP):

"Skutki rolnictwa znacznie wzrosną ze względu na coraz wyższą konsumpcję produktów zwierzęcych w wyniku rosnącej populacji. W odróżnieniu od paliw kopalnych, trudno jest znaleźć alternatywne źródło: ludzie muszą jeść. Znacząca redukcja skutków będzie możliwa tylko wraz ze znaczną ogólnoświatową zmianą diety na dietę pozbawioną produktów zwierzęcych."

Profesor Edgar Hertwich, główny autor raportu, powiedział: "Produkty pochodzenia zwierzęcego powodują więcej szkód niż [produkcja] surowców budowlanych, takich jak piasek czy cement, tworzyw sztucznych i metali. Biomasa i uprawy paszy dla zwierząt są tak samo szkodliwe, jak [spalanie] paliw kopalnych."

Komisja złożona z ekspertów, oceniła produkty, zasoby, działalność gospodarczą i transport pod kątem ich szkodliwości dla środowiska. Rolnictwo zostało postawione na równi z zużywaniem paliw kopalnych, ponieważ gałęzie te rozwijają się bardzo szybko, wraz ze wzrostem gospodarczym.

Ernst von Weizsacker, ekspert ds. środowiska, który współprzewodniczył komisji, powiedział: "Wzrost zamożności powoduje zmianę diety na bogatą w mięso i przetwory mleczne – obecnie dla zwierząt hodowlanych przeznacza się większość plonów, a także dużo słodkiej wody, duże ilości nawozów i pestycydów."

Energia i rolnictwo muszą zostać "odłączone" od wzrostu gospodarczego, ponieważ niszczenie środowiska wzrasta o około 80% przy podwojeniu dochodów – podaje raport.

Achim Steiner, podsekretarz i dyrektor wykonawczy UNEP, powiedział: "Oddzielenie wzrostu gospodarczego od degradacji środowiska naturalnego jest #1 wyzwaniem dla rządów na świecie stojącym w obliczu rosnącej liczby ludzi, coraz wyższych dochodów, wzrostu konsumpcji i ciągłych prób eliminacji ubóstwa.”

Komisja, która brała pod uwagę liczne badania, w tym Millenium Ecosystem Assessment, cytuje następujące presje na środowisko jako priorytety dla rządów na całym świecie: zmiany klimatyczne, zmiany siedlisk, zbyteczne zużycie azotu i fosforu w nawozach, nadmierna eksploatacja łowisk, lasów i innych zasobów, gatunki inwazyjne, niezdatna do picia woda i brak urządzeń sanitarnych, zagrożenie ołowiem, zanieczyszczenie powietrza w miastach i szkodliwy pył w powietrzu.

Rolnictwo, zwłaszcza produkcja mięsa i przetworów mlecznych, zużywa 70% światowego zużycia słodkiej wody, wykorzystuje 38% całkowitego wykorzystania gruntów i „produkuje” 19% światowej emisji gazów cieplarnianych - mówi raport, który został opublikowany w przeddzień ONZ-ego Dnia Ochrony Środowiska.

Prof. Hertwich, który jest również dyrektorem Programu ekologii przemysłowej na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii, powiedział, że kraje rozwijające się, w których głównie nastąpi wzrost populacji - nie powinny powtarzać wzorców świata zachodniego, opartych na zwiększonej konsumpcji: "Kraje rozwijające się nie powinny naśladować naszego modelu. Do nas należy stworzenie technologii, powiedzmy, produkcji energii ze źródeł odnawialnych lub metod nawadniania.”

http://weganizm.blox.pl/html

made in CYRK ZALEWSKI http://www.youtube.com/watch?v=7LIcLdYv8rg


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
04/06/2010 5:20 am  

Świetna wiadomość. Obawiam się jednak że świat ma to gdzieś, co jest smutne.

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
Amvaradel
rozmówca
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 99
04/06/2010 2:58 pm  

Wow, niesamowite. To jeszcze mocniejsze niż słynny raport FAO Livestock's long shadow. Nic tylko rozpowszechniać, może powoli przekonamy więcej osób.

http://ekoprzewodnik.pl/


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
04/06/2010 3:57 pm  

Toteż rozpowszechniam ale ile to da.... 😮 tyle co zwykle 😉


OdpowiedzCytat
Likwidator
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 263
04/06/2010 6:38 pm  

Dobra wiadomość - zwiększa się świadomość, szkoda tylko że z ONZ już prawie nikt się nie liczy

20 years from now you'll be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.


OdpowiedzCytat
waszakicia
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 606
04/06/2010 7:32 pm  

Super, tylko co z tego... ludzie są na to zbyt uprzedzeni, zbyt boją się "nie jedzenia" miesa :/
niestety... niektórych też to śmieszy, chociaż w gruncie rzeczy sami są smieszni... niestety


OdpowiedzCytat
Mokosz13
rozmówca
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 79
04/06/2010 8:16 pm  

To zwróci uwagę na weganizm i wegetarianizm...tyle, że ONZ w polityce międzynarodowej z tego co się orientuje nie liczy się zbytnio. Niby wszyscy do niej należą i w ogóle, ale czy ktoś się nią przejmuje?
Tak, więć sądze, że to naprawde dobra wiadomośc, która jednak nic nie zmieni...niestety! 🙁


OdpowiedzCytat
adamrozew
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 524
05/06/2010 12:54 pm  

Istotne, ale zaraz lobby "miesne" przygotuje kontrraport i tak sobie beda dyskutowac...


OdpowiedzCytat
sunny
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 23
06/06/2010 2:28 pm  

Świetnie! Szkoda tylko, że rok temu tego nie stwierdzili jak pisałam i przedstawiałam pracę m.in. o ONZ. Może pomogłoby to uświadomić ludzi z mojego roku. Ale nic straconego, może uda mi się jeszcze o tym napomknąć ;).

[img]http://img.userbars.pl/39/7678.jpg[/img]


OdpowiedzCytat
PanikowaNevcia_xD
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 381
07/06/2010 9:28 pm  

Jestem za zamknięciem McDonalda!! xDD
I KFC też!!! xDD

Ale tak na poważnie... Mimo tego, że ONZ teraz nie znaczy zbyt wiele w polityce międzynarodowej, mam nadzieję, że choć trochę ludzi zwróci na to uwagę.

„Te no naka ni wa ai subeki hito sae mo, Hanabanashiku chitte. Te no naki ni wa ikita imi kizande mo, Munashiki hana to shiru...”


OdpowiedzCytat
lisek
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 83
07/06/2010 10:53 pm  

A więc wklejajmy tę informacje we wszystkie możliwe miejsca w necie. Piszmy o tym raporcie ONZ, ma forach, na stronach, w mejlach, w ulotkach. Jeżeli my (wege) tego nie zrobimy, to lobby mięsożerców wyciszy sprawę.
Informujmy, kogo możemy, że ONZ wzywa ludzkość do rezygnacji z jedzenia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Od nas zależy bardzo dużo, więcej niż myślimy.
Ja już mocno rozpowszechniam tę informację i nie przejmuje się, że większość adminów uznaje ja za spam 🙂

[url=http://wydaje.pl/e/magia-owocow]ZOBACZ :)[/url]


OdpowiedzCytat
Amvaradel
rozmówca
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 99
11/06/2010 2:26 pm  

Ja już wrzuciłam to na swój blog. Przypomniałam też o poprzednim raporcie FAO. [url= http://ekoprzewodnik.pl/blog/2010/06/11/ONZ_zaleca_weganizm/]ONZ zaleca weganizm [/url]
Można linkować 😉

http://ekoprzewodnik.pl/


OdpowiedzCytat
  
Praca