Nie wiem czy wiecie ale od 1 stycznia wchodzi w życie znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt.
Tutaj [url= http://www.greyanimals.org/index.php?option=com_content&view=article&id=245%3Austawa-o-ochronie-zwierzt-zostaa-zmieniona&catid=28%3Azwierzta&Itemid=125&lang=pl]kilka słów od fundacji Grey Animals[/url].
Zastanawia mnie w jaki sposób będzie egzekwowany przepis o trzymaniu na łańcuchu nie dłużej niż 12 godzin. Obawiam się, że wystarczy deklaracja właściciela. Kolejny martwy przepis.
No będzie martwy, powinien być całkowity zakaż trzymania psa na łańcuchu ale nie wiadomo czy psy nie biegałyby wtedy bardziej samopas niż już biegają, ucierpiałyby sarny i inne dzikie zwierzęta, jak widać dla ludzi porządne opłotowanie i kojec to zbyt wiele do zrobienia. Poza tym nie ma organu który zajmowałby się zwierzętami więc ciężko będzie jeśli chodzi o egzekwowanie tego prawa. No cóż mamy krok na przód ale wciąż jest wiele do zrobienia.
[edytowane 30/12/2011 przez Bellis_perennis]
Tak czytam różne artykuły o tej ustawie i nie mogę znaleźć... ile czasu będzie musiało minąć między jednym trzymaniem psa przez 12 godzin a następnymi 12 godzinami? Są jakieś wytyczne co do tego? Jak nie to właściciel może trzymać psa przez 12 godzin na łańcuch, odpiąć go na 5 minut i przywiązać z powrotem, co było by bez sensu 🙁
Jak wiecie od 1 stycznia obowiązuje nowe prawo ochrony zwierząt, jutro ma być czytanie dotyczące obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej zajmującej się tym samym tematem. Czym się różni ta ustawa od świeżo zreformowanej? Obywatelska zajmuje się nie tylko pieskami i kotkami, może jest utopijna i wymaga dopracowania ale zajmuje się zwierzętami nieco szerzej a wychodzi na to, że może zostać całkowicie odrzucona. Info mam z stronki koalicji dla zwierząt, cytuję:
[i]12 stycznia Monika Nowicka, przedstawicielka Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zaprezentuje posłom projekt pod którym Komitet zebrał ponad 220 tysięcy podpisów i który został złożony w poprzedniej kadencji Sejmu. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że projekt zostanie odrzucony w głosowaniu przez Platformę Obywatelską. Sytuacja jest, co najmniej dwuznaczna gdyż dokładnie ten sam projekt tuż przed wyborami został skierowany do pracy w komisjach. Czy parlamentarzyści wyrzucą do kosza 220.000 podpisów?
Najważniejszymi celami nowej ustawy są: zmniejszenie ilości zwierząt bezdomnych, zminimalizowanie cierpień zwierząt hodowlanych i domowych oraz skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ustawy. Projekt proponuje dodatkową ochronę w stosunku do tej, która została wprowadzona nowelizacja poselską, która weszła w życie 1 stycznia tego roku. Nowelizacja nie rozwiązała wszystkich palących problemów – liczymy na to że propozycje zawarte w projekcie obywatelskim uzupełnione o kilka dodatkowych rozwiązań zostaną wprowadzone dzięki czemu Polska zbliży się do standardów stosowanych w Europie.
Jednym z najważniejszych zapisów w projekcie jest powołanie Krajowego Inspektora ds. Zwierząt. Aktualnie kontrolę nad dobrostanem zwierząt domowych sprawuje Inspekcja Weterynaryjna, która zajmuje się nim jednak tylko w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Nowy Inspektorat miałby na celu dbanie precyzyjnie o dobro zwierząt – pilnowanie warunków hodowli, znakowanie zwierząt ze schronisk i hodowli, przyjmowanie przypadków znęcania się nad zwierzętami.
Innym ważnym zapisem w projekcie nowej ustawy jest całkowity zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra. Zwierzęta przetrzymywane są najczęściej w fatalnych warunkach. Prowadzi to u nich nie tylko do cierpień fizycznych i wynaturzeń behawioralnych. Warto zauważyć również, iż fermy hodowlane produkują ogromne ilości zwierzęcych odchodów na dość małym obszarze, co może prowadzić do skażenia wód i gruntu oraz zagrożenia lokalnej społeczności. Podobne, lub identyczne do proponowanych przez Koalicję dla Zwierząt zapisy wprowadziły już Austria, Norwegia, Szkocja, Walia i Holandia.
Inne zapisy w projekcie nowej ustawy uwzględniają również min. całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach, ochronę kotów wolonobytujących, zakaz strzelania przez myśliwych do psów, zakaz obcinania dziobów ptakom hodowlanym, ograniczenie czasu transportu zwierząt gospodarskich do 12 godzin czy zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. [/i]
[b]Obawiam się, że to tyle jeśli chodzi o prawa zwierząt, tylko psy i koty mogą je mieć ale czemu tu się dziwić jak sejm to myśliwi, hodowcy zwierząt futerkowych i inni *******[/b]
[edytowane 11/1/2012 przez Bellis_perennis]
call me Amber
Praca
Proszę Zaloguj Się lub Rejestracja