Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” – jak widać, Albert Schweitzer wpisał się we współczesne trendy żywieniowe. Piotr Henschke, opowiada o swoim innowacyjnym pomyśle, a także o tym, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na stałe wyeliminować z diety mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianie.pl: Od 30 lat zajmujesz się kuchnią wegetariańską, a na weganizm przeszedłeś ponad 5 lat temu. Od tego czasu zmienił się także rynek i coraz więcej ludzi szuka alternatywy dla białka zwierzęcego. Jak myślisz, z czego to wynika?

Piotr: Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo na taką decyzję ma wpływ wiele czynników. Najbardziej niesamowite jest to że każdy ze zwolenników tej diety może mieć inny argument ale każdy z nich jest pozytywny. Niektórzy chcą zadbać o figurę, innym zależy na zdrowiu, a jeszcze inni troszczą się o planetę i dzięki swoim wyborom konsumenckim przeciwdziałają globalnemu ociepleniu. W tym wszystkim najliczniejsi są Ci, którzy kierują się empatią i nie chcą krzywdzić zwierząt. Dla mnie osobiście to coś więcej, szanuje planetę i zwierzęta i chciałbym aby nasi następcy, chociażby mój syn mogli żyć na tej planecie bez kłopotu, ciesząc się świeżym powietrzem i widokiem szczęśliwych zwierząt w zielonym lesie ale myślę, że jest coś jeszcze bardziej ważnego. Bez względu w jaka stronę zmierza świat, jeśli chcemy aby nasze dzieci były w nim szczęśliwe, musimy uczyć ich empatii.

Wegetarianie.pl: Czy „Bistro Jesz” ma łączyć dobro społeczne, pomóc w dbaniu o planetę i jednocześnie zarabiać na siebie? Opowiedz, jak wygląda Wasz system, chyba pierwszy taki w Europie.

Piotr: Wchodząc do Bistro Jesz od razu rzuca się w oczy rząd różnorodnych potraw. System wygląda tak: bierzesz talerz i z ponad dwudziestu dań wybierasz ile chcesz i w ilości która ci odpowiada. Komponując swój posiłek decydujesz o wielkości porcji, za którą zapłacisz po zważeniu. Jeśli potrawy ważą 200 gramów lub więcej to możesz dokładać sobie ryżu ile dusza zapragnie. Poza daniami „na wagę” czekają zupy, desery i napoje.

Wegetarianie.pl: Jakich klientów się spodziewasz? Studentów, czy biznesmenów z pobliskiego Mordoru?

Piotr: Znajdujemy się na terenie BioBazaru ale myślę, że możemy spodziewać się klientów wszelkiego rodzaju, zarówno studentów, jak i biznesmenów z okolicznych biur, ale także zwolenników zdrowej i roślinnej kuchni.

Wegetarianie.pl: Skąd wziął się pomysł?

Piotr: Pierwszy raz z taką ideą spotkałem się na Tajwanie wśród buddystów, dla których – jak wiadomo – dzielenie się jest rzeczą naturalną. Byłem wtedy w ciężkiej sytuacji finansowej i gdy trafiłem do restauracji, gdzie funkcjonował podobny system, czułem jakby ktoś ratował mi życie, brałem jedynie łyżkę warzyw, a dokładałem czasem ryżu nawet trzykrotnie. Czułem się z tym bardzo nieswojo ale kelnerzy i kucharze zamiast patrzeć na mnie krzywym okiem dopingowali mnie do nakładania jeszcze większych porcji. Śmiali się i sprawiało im to wielką radość, że jestem w stanie pochłonąć tak wielkie ilości jedzenia. Gdy tylko wyszedłem na prostą, wracałem do tego miejsca z ogromną sympatią ale i jadłem zupełnie inaczej. Na swój talerz nakładałem głównie warzywa i tofu a ryż był tylko dodatkiem. Wiem że w ten sposób odwdzięczyłem się za pomoc, którą otrzymałem a płacąc za droższy posiłek jednocześnie przyczyniam się do pomocy następnym potrzebującym.

Wegetarianie.pl: Brzmi świetnie. Podobnie jak ranking serwisu internetowego Happy Cow, który co roku sporządza listę 10. najbardziej prowegańskich miast na świecie. Tym razem na zaszczytnym trzecim miejscu stanęła Warszawa, wyprzedzona jedynie przez Berlin i Los Angeles. Czy „Bistro Jesz” to odpowiedź na modę, czy jest w tym coś więcej?

Piotr: Fakt, że Warszawa znalazła się na 3 miejscu należy traktować jako zapowiedź dużych zmian kulturowych w naszym społeczeństwie. Moim zdaniem to nie chwilowa moda, a zmiana świadomości wśród ludzi: mamy większy dostęp do wiedzy i odkrywamy, że to w jaki sposób Nas karmiono niekoniecznie jest dobre dla Nas i dla Ziemi. „Bistro Jesz” to nie tylko wychodzenie na przeciw oczekiwaniom klienta, to miejsce z duszą i ideą. Takie zainteresowanie kuchnią roślinną to efekt pracy wielu osób, którzy związani są z wege środowiskiem: zarówno kucharzy, jak i działaczy społecznych, z którymi od wielu lat promowałem taki styl życia. Do czołówki najbardziej zaangażowanych należą organizacje takie jak Fundacja Viva, Otwarte Klatki, czy Stowarzyszenie Empatia.

Wegetarianie.pl: Więc to nie tylko kuchnia ale i styl życia.

Piotr: Jasne! Chcemy zmienić świat! To wykracza daleko poza kuchnię. Mamy dosyć ludzi którzy uważają, że przemoc jest rozwiązaniem „Bistro Jesz” to nie tylko miejsce, w którym można zjeść, ale przestrzeń, w której próbujemy zmienić ten świat na lepszy. Przy współpracy z Akademia Kulinarna Vivy Zjedz Buraków organizujemy bezpłatne warsztaty kulinarne kuchni wegańskiej oraz kosmetyki naturalnej. Naszą przestrzeń chętnie udostępniamy wszystkim którzy mają pozytywne inicjatywy.

Wegetarianie.pl: Czego można się spodziewać w menu?

Piotr: W menu znajdą się potrawy kuchni z całego świata: polskie pierogi i fasolka po bretońsku, tajskie oraz indyjskie curry. Serwujemy także m.in. świeże lemoniady z bazylii, bio piwa i wina oraz przepyszne roślinne ciasta i desery.

Wegetarianie.pl: A jakie są twoje plany? Jesteś niezwykle aktywny. Podobno „Bistro Jesz” to nie jedyny projekt, w którym ostatnio brałeś udział.

Piotr: To prawda. W międzyczasie dalej działam w Akademii Kulinarnej Vivy „Zjedz Buraków”, podróżując po Polsce i szkoląc personel hoteli czy restauracji, a także prowadząc indywidualne zajęcia. Oprócz tego brałem ostatnio udział w powstaniu lokalu „Uwolnić Kury”, dla którego przygotowałem wszystkie przepisy. Zajmowałem się także produkcją kotletów do burgerów, które w tej chwili wykonują Mleczni Bracia – wrocławska firma, która w tamtych stronach produkuje mleka i jogurty roślinne.

Wegetarianie.pl: Czy masz już kolejny pomysł albo wielkie marzenie do zrealizowania?

Piotr: Przede wszystkim mam nadzieję, że w Polsce będzie powstawać więcej tego typu projektów o wymiarze społecznym. Jeśli chodzi o prywatne marzenia to od dawna chciałbym połączyć moje dwie największe pasje, góry i kuchnię wegańską. Spełnieniem snów byłoby stworzenie schroniska górskiego, w którym królować będą dania roślinne. To trochę taki pozytywny podstęp, wiem że gdy wyczerpany wspinaczką turysta dotrze do naszego schroniska, nie będzie miał wyboru i będzie musiał zadowolić się kuchnią wegańską. Ale wiem też, że nie będzie żałował 🙂

Wegetarianie.pl: W takim razie z całego serca życzymy spełnienia tych marzeń! A wszystkich Czytelników zapraszamy do „Bistro Jesz”.

Bistro Jesz
Warszawa, ul. Wołoska 3 (na terenie BioBazaru)
Tel. 606 870 314
www.facebook.com/bistrojesz