Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Witamina D  

Strona 1 / 3 Następny
  RSS

Kociaczek
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 168
29/07/2007 1:37 am  

Mam dylemata 🙁 . Od ponad 5 lat jestem na diecie laktoowo, jednak ostatnio, jakoś tak nieświadomie, zmniejszałam sobie ilość jajek i nabiału (bo mleka nie piję od dawna) w posiłkach. Od jakiegoś tygodnia żywię się wegańsko i bardzo mi się to podoba - kupiłam sobie nawet Vegevit 😎 . Ale dręczy mnie kwestia witaminy D... Z tego, co wyczytałam w różnych artykułach, wynika, że jedynym jej wegańskim źródłem jest słońce, a ta opcja w moim przypadku odpada 🙁 . Ze względu na bardzo jasną karnację + pewne problemy ze skórą i stosowanie hormonalnej antykoncepcji, mam zakaz wystawiania się na słońce - a, jeśli już, to wysmarowana blokerem. Sprowadzanie wegańskiego suplementu z UK też odpada - ze względu na koszty, i na burzę, jaką rozpętaliby rodzice - wmówiłam im, że jak biorę Vegevit, to już niczego mi nie zabraknie 😮 .

Poradźcie coś, proszę... 🙁 . Szczególnie liczę na osoby z dłuższym stażem na wegańskiej diecie. Pomożecie? 😉


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
29/07/2007 6:33 am  

Witam Kociaczek

Po twoim poście widać że masz problemy nie z witaminą D tylko ze skórą.
W okresie letnim nie ma problemu z witaminą D pod warunkiem że się przebywa na słoneczku codziennie ok. 30 minut (chyba twarzy nie zakrywasz jak wychodzisz na zewnątrz).

http://www.osteoforum.org.pl/mm8_2004_13.html
Cytata:
W szerokości geograficznej odpowiadającej warunkom polskim odpowiednie zaopatrzenie w witaminę D osiągnąć można w okresie od marca do września zgodnie z zaleceniami prof. Holicka, eksponując tylko np. dłonie, ramiona i twarz na czas wynoszący 25% wymaganego do wywołania lekkiego zaróżowienia skóry (1 dawka rumieniowa).

Uważam że zacznij od skóry, skórę trzeba wyleczyć, najprawdopodobniej krem zawierający forskolinę pomoże (wzmaga metabolizm melanocytów w kierunku syntezy melaniny)

Wpisać w wyszukiwarce: forskolina opalanie (ang. forskolin)
Forskolina to substancja uzyskiwana z korzeni pokrzywy indyjskiej Coleus forskohli.

Pogadaj o foskolinie z dermatologiem podaj/wydrukuj opracowania na temat forskoliny dla lekarza
Poniżej przykładowe linki na ten temat:
http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_740.html
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,3632248.html
http://www.jroik.manpol.net/modules.php?name=News&file=print&sid=1360

Przykładowy link do kremu z foskoliną który jest również używany przeciwko celulitowi:
http://www.cljhealth.com/cellulean.htm

Powinnaś to dostać na receptę z twoją karnacją skóry.

Vegavit:
Następnie nie powiedziałaś o detalach swego jadłospisu.
Zobacz wątek o B12 (to są groszowe sprawy taka suplementacja)

Co z witaminą A (sok marchewkowy, warzywa liściowe itd.)
Omega-3 siemie lniane (zobacz wątek o włosach, jak często myjecie włosy) siemie lniane doskonale działa na zewnątrz, na skórę, jako maseczka i na twarz i na włosy.

Kiełki nasion
Witaminę D2 (roślinna witamina D) znajduje się we wszystkich nasionach (i ich kiełkach) roślin oleistych

Jedzenie nabiału czy mięsa nie rozwiązuje kwestii witaminy D. Zwierzęta które przebywają w pomieszczeniach nie są w stanie wytwarzać witaminy D, aby temu zapobiec dodaje się do paszy syntetyczną witaminę D.

Poszukaj informacji w internecine w jaki sposób jest syntetyzowana witamina D, jedynie promieniowanie UV są w stanie ją wytworzyć nikt inny.

Jest jeszcze inna kwestia którą omija się szerokim łukiem, światło słoneczne oprócz witaminy D generuje wytwarzanie innych substancji na czele z SEROTONINĄ hormonem szczęścia
http://kn.am.gdynia.pl/nkzc/art/article_2005_10_25_1835.php

Dlatego warto zająć się skórą.

Z powyższej stronki widać że do wszystkiego co mleczne dodaje się syntetycznej witaminy D (zwierzęta są w pomieszczeniach zamkniętych a tam brak światła słonecznego)

Witamina D (kalcyferol)
Budowa chemiczna i działanie
Witaminą D nazywa się wszystkie związki wykazujące działanie przeciwkrzywicze. Do najbardziej znanych form należy witamina D3 -cholekalcyferol i witamina D2 - ergokalcyferol. Formy te dostarczone wraz z pożywieniem muszą, jako prowitaminy, być w organizmie przekształcone w formy aktywne.
Witamina D jest potrzebna człowiekowi do prawidłowego rozwoju kośćca. Niedobór witaminy D powoduje zmiany krzywicze w kościach u niemowląt i małych dzieci oraz rozmiękczenie kości, ich porowatość i kruchość u osób starszych. Jeszcze niedawno krzywica była bardzo rozpowszechniona na świecie, a także w Polsce. Przebyta w dzieciństwie krzywica była często przyczyną zniekształceń kośćca, a niekiedy nawet trwałego inwalidztwa.
Spośród czynników, które zapobiegają powstawaniu krzywicy jako najważniejsze należy wymienić: dostarczenie witaminy D w pożywieniu oraz nasłonecznienie.

Dowiedziono, że promienie nadfioletowe są niezbędne do przekształcenia prowitaminy D w witaminę D.

Podając mieszanki mleczne i preparaty farmaceutyczne, należy pamiętać, aby nie przedawkować tej witaminy, ponieważ jej nadmiar jest szkodliwy.

U nas witaminizowane są margaryny jako produkt powszechnego spożycia. Do 1 kg margaryny dodaje się 50-75mcg witaminy D.

Dzienna norma na witaminę D wynosi dla osób dorosłych 5 mcg, a dla dzieci do lat 12 oraz kobiet w ciąży i karmiących - 10 mcg. Jednakże wielu pediatrów uważa, że w naszym klimacie - przy małym nasłonecznieniu - spożycie powinno być wyższe. Biorąc pod uwagę fakt, że w mleku matki może być zbyt mało tej witaminy, lekarz ustala dzienną dawkę witaminy D dla niemowląt.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:

[edytowane 29/7/2007 przez Jędruś]


OdpowiedzCytat
Kociaczek
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 168
29/07/2007 5:56 pm  

Witam Kociaczek

Po twoim poście widać że masz problemy nie z witaminą D tylko ze skórą.
W okresie letnim nie ma problemu z witaminą D pod warunkiem że się przebywa na słoneczku codziennie ok. 30 minut (chyba twarzy nie zakrywasz jak wychodzisz na zewnątrz).

Nie zakrywam, za to używam kremu i podkładu pod makijaż z filtrem UV. Z drugiej strony, zdarza mi się biegać po mieście w słoneczny dzień, w bluzeczce na ramiączkach, bez smarowania filtrem reszty ciała (wiem, bardzo konsekwentne ;P). Z tego

http://www.osteoforum.org.pl/mm8_2004_13.html
Cytata:
W szerokości geograficznej odpowiadającej warunkom polskim odpowiednie zaopatrzenie w witaminę D osiągnąć można w okresie od marca do września zgodnie z zaleceniami prof. Holicka, eksponując tylko np. dłonie, ramiona i twarz na czas wynoszący 25% wymaganego do wywołania lekkiego zaróżowienia skóry (1 dawka rumieniowa).

wynika, że to wystarczy... Uspokoiłeś mnie trochę

Uważam że zacznij od skóry, skórę trzeba wyleczyć, najprawdopodobniej krem zawierający forskolinę pomoże (wzmaga metabolizm melanocytów w kierunku syntezy melaniny)

Wpisać w wyszukiwarce: forskolina opalanie (ang. forskolin)
Forskolina to substancja uzyskiwana z korzeni pokrzywy indyjskiej Coleus forskohli.

Pogadaj o foskolinie z dermatologiem podaj/wydrukuj opracowania na temat forskoliny dla lekarza
Poniżej przykładowe linki na ten temat:
http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_740.html
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,3632248.html
http://www.jroik.manpol.net/modules.php?name=News&file=print&sid=1360

Przykładowy link do kremu z foskoliną który jest również używany przeciwko celulitowi:
http://www.cljhealth.com/cellulean.htm

Powinnaś to dostać na receptę z twoją karnacją skóry.

Wszystko pięknie, ale z podanych przez Ciebie linków wynika, że traktowane foskoliną myszy, nadal zapadały na raka, tylko rzadziej :(. I że wszystko jest jeszcze w fazie badań. Dlatego, nie odważyłabym się JESZCZE zaufać tym specyfikom... Btw, moje problemy ze skórą, to nie tyle brak melaniny (nie jestem ruda, opalam się nawet na brązowo, tylko niezwykle powoli), tylko kiepska struktura kolagenu (skłonność do rozstępów, pękania drobnych naczynek - ta ostatnia zaprowadziła mnie aż do chirurga naczyniowego. Zapewnił, że krążenie mam w porządku, ale zabronił opalania :() + zmiany alergiczne, ostatnio skutecznie zaleczone, z czego się cieszę

Następnie nie powiedziałaś o detalach swego jadłospisu.
Zobacz wątek o B12 (to są groszowe sprawy taka suplementacja)

Napisałam wyżej, że biorę Vegevit 😉

Co z witaminą A (sok marchewkowy, warzywa liściowe itd.)
Omega-3 siemie lniane (zobacz wątek o włosach, jak często myjecie włosy) siemie lniane doskonale działa na zewnątrz, na skórę, jako maseczka i na twarz i na włosy.

Kiełki nasion
Witaminę D2 (roślinna witamina D) znajduje się we wszystkich nasionach (i ich kiełkach) roślin oleistych

Jem, nie żałuję sobie ;P

Poszukaj informacji w internecine w jaki sposób jest syntetyzowana witamina D, jedynie promieniowanie UV są w stanie ją wytworzyć nikt inny.

Właśnie to, czego się naczytałam w necie, wzbudziło mój niepokój, i było powodem założenia tego tematu ;P. Cóż, pozostaje mi spróbować OSTROŻNIE pooswajać słońce 😉

Btw, przeczytałam gdzieś, że witaminę D zawierają grzyby i avocado... Prawda to, czy mit? 😮 😉

Anyway... Dzięki, [b]Jędrusiu [/b] , za obszerną odpowiedź 🙂

[edytowane 29/7/2007 przez Kociaczek]

[edytowane 29/7/2007 przez Kociaczek]


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
29/07/2007 7:14 pm  

Kociaczku, obawiam się, że całkowite zrezygnowanie z bywania na świetle dziennym jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i to nie tylko ze względu na witaminy. Nikt nie mówi, że masz się opalać, ja też tego nie robię. A kremy z filtrami chronią tylko w pewnym stopniu, gdyby miała chronić w 100% to musiałabyś mieć na sobie z pół cm warstwę. Tak mi się przynajmniej wydaje.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
30/07/2007 4:19 pm  

Tutaj masz link o grzybach ale powtarzam grzyby muszą rosnąć na świetle słonecznym lub zostać naświetlane promieniowaniem UV, bez naświetlania wszystko jedynie zawiera pro-witaminę D która czeka na UV aby była dla nas witaminą.
http://www.seo.dirmaster.net/witamina-d-na-diecie-weganskiej/

Angielskojęzyczny:
http://www.medindia.net/news/view_news_main.asp?x=9556

The encouraging part is that the ongoing work so far has found that a single serving of white button mushrooms will contain 869 percent the daily value of vitamin D once exposed to just five minutes of UV light after being harvested . vitamin D.
Tłumaczenie:
Zachęcającą częścią niniejszych, dotychczasowych badań jest to że jedno danie z białych grzybów będzie zawierać aż 869% dziennego zapotrzebowania na witaminę D jedynie wtedy gdy przez zaledwie pięć minut grzyby zostaną naświetlone promieniowaniem UV po tym jak zostały zerwane.

Teraz widzisz że idealnie mieć własną, niewielką lampę UV i naświetlić pieczarki przez zaledwie 5 minut wtedy witaminy D w okresie zimowym jest mnóstwo.

869% to ponad 8 razy dziennego zaopatrzenia. Idealnie naświetlać UV na krótko przed spożyciem.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:


OdpowiedzCytat
an
 an
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 360
12/07/2010 7:02 pm  

[URL= http://www.polskieradio.pl/trojka/instrukcja/artykul174928.html]witamina D - krótka audycja radiowa G.Dobroń
[/URL]

Sá miejsca gdzie badanie 25(OH)wit.D kosztuje 50 zl

Zakresy norm 25(OH)D w zaleznosci od jednostki miary ng/ml lub nMol/L - Vitamin D levels in serum [url] http://courses.washington.edu/bonephys/opvitD.html [/url]

[edytowane 12/7/2010 przez an]

ania


OdpowiedzCytat
an
 an
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 360
29/06/2011 8:02 am  

http://web.archive.org/web/20071110083122/http://www.animal-liberation.pl/index.php?d=367
"witamina D - zapomniany składnik odżywczy" Jack Norris

W celu zapobieżenia osteoporozie, Amerykanie cały czas są zachęcani do zwiększania konsumpcji produktów bogatych w wapń. Zalecenia są w tej chwili tak wygórowane, że jest praktycznie niemożliwe, aby im sprostać bez spożywania dużych ilości mleka krowiego lub żywności wzbogacanej w wapń.

Przy okazji zaleceń dotyczących pożądanych ilości wapnia, mało uwagi poświęca się jednak zalecanym dawkom witaminy D. Wkrótce jednak może się to zmienić.

Podwyższony poziom PTH: Czynnik powodujący osteoporozę

Kiedy w krwii spada poziom wapnia, uwolniony zostaje parathormon (PTH). PTH sprawia, że wapń z kości zostaje zużywany do podwyższenia niskiego poziomu wapnia we krwi. Chroniczny podwyższony poziom PTH może być przyczyną osteoporozy.

Co to jest witamina D?

Witamina D jest prekursorem hormonu kalcytriolu. Kalcytriol zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach i zmniejsza ich wydalanie wraz z moczem. Dzięki temu poziom wapnia ulega zwiększeniu a poziom PTH maleje co zapobiega uwalnianiu wapnia z kości. W perspektywie czasu niższy poziom PTH powinien pomóc uniknąć osteoporozy.

Witamina D pochodząca z produktów zwierzęcych oraz ta wytwarzana przez działanie promieni ultrafioletowych na skóre nosi nazwę cholekalcyferolu (witaminy D3). Inna forma witaminy D, ergokalcyferol (witamina D2), jest pochodzenia roślinnego. Aby przekształcić się w kalcytriol, witaminy D3 i D2 muszą najpierw ulec modyfikacji w wątrobie i nerkach. Stopień w jakim ta przemiana następuje jest częściowo regulowany przez poziom PHT.1

Kalcytriol pełni wiele funkcji w organizmie, w tym odpowiada za rozkład i budowę kości. Oddziaływuje także na inne tkanki. To jak organizm reguluje wszystkie te procesy (przemianę witaminy D w kalcytriol; zwiększanie/zmniejszanie ilości wapnia w kościach etc.) nadal pozostaje zagadką. Choć cały czas poszerzamy swoją wiedzę w tym temacie musimy zachować ostrożność tak, aby pochopnymi wnioskami nie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Nurses' Health Study: Witamina D ważniejsza niż wapń

Nowy raport z Nurses' Health Study (NHS)pokazuje, że w profilaktyce złamania szyjki kości biodrowej u kobiet po menopauzie spożycie witaminy D w postaci pokarmów i suplementów może odgrywać ważniejszą rolę niż spożycie wapnia.2 Badanie objęło ponad 72000 kobiet po menopauzie, z których 98% białego koloru skóry. Przez 18 lat obserwowano dietę uczestniczek badania. Ponieważ na zdrowie kości wpływa wiele czynników trudno było w badaniu kontrolować wszystkie zmienne. Na przykład wapń i witamina D mogą poprawiać zdrowie kości, a nadmiar witaminy A (retinolu, nie beta-karotenu) może negatywnie wpływać na kości. Gdyż mleko jest często wzbogacane w witaminę A i D trudno ocenić jego wpływ na kości. Naukowcy z NHS przyjęli kilka różnych modeli, aby uwzględnić wiele zmiennych czynników mogących mieć wpływ na złamania szyjki kości udowej.

Przetestowano po sześć modeli dla wapnia żywieniowego (przyjmowanego jedynie z pokarmu) i całkowitego (np. pokarm oraz suplementy). Ze wszystkich 12 modeli jedynie jeden wykazał statystycznie znaczną3 funkcję ochronną wapnia: wapń całkowity na poziomie 1200 mg/dzień i większym, w porównaniu z dawką mniejszą niż 600mg/dzień, wiązał się z 30% niższym ryzykiem wystąpienia złamania. Modelami były przedziały wiekowe.

Witamina D za to wykazała działanie ochronne w 8 z 12 modeli. Żywieniowa dawka witaminy D większa niż 6,2 mcg/dzień, w porównaniu z dawką mniejszą niż 2,5 mcg/dzień, wykazała zmniejszenie ryzyka o 33-43% we wszystkich 6 modelach. Całkowita dawka witaminy D 12,5 mcg/dzień i większa, w porównaniu z mniejszą niż 3,5 mcg/dzień, wykazała zmniejszenie ryzyka o 37% w 2 z 6 modeli.

Autorzy tego raportu omówili także inne kliniczne badania na temat suplementacji witaminy D i jej wpływu na zdrowie kości i zauważyli, że wyniki były zróżnicowane. Witamina D najwidoczniej jest bardziej istotna, gdy występuje niskie spożycie wapnia (co jest typową sytuacją w większości diet wegańskich).

Badacze na koniec piszą tak: "Zaobserwowaliśmy znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia złamania szyjki kości udowej u osób z wyższym spożyciem witaminy D, bez względu na to czy pochodzi ona z pożywienia czy też pożywienia połączonego z suplementami. Ogólnie rzecz biorąc spożycie wapnia nie wskazywało na jakikolwiek związek z ryzykiem wystąpienia złamania". Mimo to, autorzy wierzą, że stałe spożycie wapnia jest niezbędne dla zapewnienia zdrowia kości (choć nie podają dokładnych zaleceń).

Czy promienie słoneczne w okresie letnim są wystarczającym źródłem witaminy D?

Zalecana dawka spożycia witaminy D dla ludzi w wieku 1-50 lat wynosi 5 mcg***, a dla ludzi powyżej 50 roku życia 10 mcg***. Większość ludzi spożywa tą witaminę w postaci ryb i produktów witaminizowanych. Dieta wegańska bez suplementów lub żywności wzbogaconej zawiera jej mało lub nie zawiera jej wcale.

Choć witamina D występuje w niewielu pokarmach, powszechnie uważa się, że ludzie nie powinni się o nią martwić, gdyż jej źródłem są promienie słoneczne. Przez wiele lat uważano, że ludzie, którzy zażywają dużo słońca latem uzbierają wystarczające zapasy witaminy D, aby starczyło jej na zimniejsze miesiące. Jadnak dzisiaj często z domu trafiamy od razu do auta, potem do biura, następnie spowrotem do auta i do mieszkania. A kiedy już jesteśmy na słońcu zdaża się, ża mamy na sobie krem przeciwsłoneczny. Starzenie się i ciemna karnacja skóry także zmniejszają produkcję witaminy D przez promienie słoneczne. Najnowsze badania poddają w wątpliwość twierdzenie, że ludzie są w stanie zmagazynować na zimę wystarczające jej ilości, szczególnie jeśli żyją poza tropikalnym klimatem.

Tegoroczne badanie Heaneya i innych4 wykazało, że zdrowi mężczyźni żyjący w Nebrasce zaczynając eksperyment z zalecanym zapasem witaminy D zimą nadal potrzebowali dziennie 12 mcg tej witaminy, aby zapobiec zmniejszaniu się tego zapasom. Ważniejsze może okazać się to, w jaki sposób zmienia się w zimie poziom PTH:

Vitamin D na dzień PTH

Mniej niż 5 mcg urosło 6%

25 mcg pozostawało takie samo

125 mcg pozostawało takie samo

250 mcg zmniejszyło się 24%

Fakt, że dzienne spożycie witaminy D wynoszące 250 mcg powodowało spadek poziomu PTH wskazuje, że ci meżczyźni mogli nie mieć idealnego poziomy witaminy D nawet na początku zimy. 250 mcg witaminy D na dzień to duża dawka. Obecny dopuszczalny limit spożycia witaminy D dla dorosłych wynosi 50 mcg na dzień. Heaney twierdzi: "Dostępne dowody wskazują, że dopuszczalny górny poziom [50 mcg/dzień] jest za niski. Jak już nadmieniliśmy zaprezentowane dane pokazują, że średnie dzienne zapotrzebowanie jest być może dwa razy wyższe".

W innym niedawnym eksperymencie badano wegan z Finlandii, którzy nie byli w stanie utrzymać w zimie prawidłowego poziomu witaminy D lub PTH.5 Kontynuacja badania pokazała zwiększenie się gęstości kręgosłupa lędźwiowego u 4 z 5 wegan, którzy zażywali 5 mcg witaminy D2 dziennie przez 11 miesięcy.6

W opisanym wyżej Nurses’ Health Study spożycie witaminy D przynosiło takie same korzyści dla kobiet zamieszkujących klimat południowy i północny. To potwierdza jedynie przypuszczenia, że o witaminę D powinny zatroszczyć się kobiety zamieszkujące wszystkie klimaty Stanów Zjednoczonych, nie tylko północy.

Witamina D i inne schorzenia

Niedawno prowadzono badania, których efektem miało być znalezienie związku między witaminą D a schorzeniami, z którymi z reguły się jej nie wiąże. Badania ta wykazały, że niski poziom witaminy D może mieć związek z rakiem prostaty, a także fibromyalagią i tocznia.

Podsumowanie:

Jak łatwo zauważyć, kalcytriol oddziaływuje na wiele sposobów na kości i inne tkanki. Potrzeba jednak więcej badań zanim zacznie się zalecać duże dawki witaminy D, zaproponowane przez Heaneya. Na podstawie wyników cytowanych badań można wywnioskować, że rozwiązaniem rozsądnym, bezpiecznym i wskazanym dla zachowania zdrowia, szczególnie zimą, jest spożywanie od 5 do 12 mcg witaminy D dziennie.

Przypisy:

1. Groff J, Gropper S. Advanced Nutrition and Human Metabolism, 3rd ed. Wadsworth: 2000.

2. Feskanich D, Willett WC, Colditz GA. Calcium, vitamin D, milk consumption, and hip fractures: a prospective study among postmenopausal women. Am J Clin Nutr. 2003 Feb;77(2):504-11.

3. “Znaczny statystycznie” oznacza, że wyniki mają około 95% prawdopodobieństwo nie bycia efektem przypadku. Aby mówić o rzeczywistym związku między dwoma zjawiskami potrzeba przynajmniej 95% prawdopodobieństwa.

4. Heaney RP, Davies KM, Chen TC, Holick MF, Barger-Lux MJ. Human serum 25-hydroxycholecalciferol response to extended oral dosing with cholecalciferol. Am J Clin Nutr. 2003 Jan;77(1):204-10.

5. Outila TA, Karkkainen MU, Seppanen RH, Lamberg-Allardt CJ. Dietary intake of vitamin D in premenopausal, healthy vegans was insufficient to maintain concentrations of serum 25-hydroxyvitamin D and intact parathyroid hormone within normal ranges during the winter in Finland. J Am Diet Assoc. 2000 Apr;100(4):434-41.

6. Outila TA, Lamberg-Allardt CJ. Ergocalciferol supplementation may positively affect lumbar spine bone mineral density of vegans. J Am Diet Assoc. 2000 Jun;100(6):629.

*** Polskie, wyższe normy dotyczące zalecanych ilości witaminy D można znaleźć na stronie Instytutu Żywności i Żywienia.

oraz
"Jak zostać zdrowym weganinem" Jack Norris
http://web.archive.org/web/20071110082851/http://www.animal-liberation.pl/index.php?d=378

za archiwum stronki animal-liberation.pl

ania


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
15/07/2011 5:16 pm  

Jest sprawa 😉

Ten producent [url] http://www.nowfoods.com/Products/ProductsbyCategory/Category/M101098.htm?cat=Vitamins[/url]
sprzedaje D2.

Niestety, w Polsce nie ma tego w ofercie.

Piszemy więc tu: [url] http://www.nowfoods.com.pl/napisz-do-nas.html[/url]
prosząc o poszerzenie oferty.

Do dzieła! 🙂

[edytowane 15/7/2011 od eRZet]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
04/02/2013 5:08 pm  

Pytanko. Jakich producentów wegetariańską D3 można dostać w PL?
Znazłem w wysyłce [url] http://www.vitalabo.pl/natures_plus/weganska-witamina-d3 [/url] ale cena zabija...

[edytowane 4/2/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
VikVeg
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 134
04/02/2013 6:58 pm  

Co tam 34 Euro przeciez wege sa bogaci 😉


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497
04/02/2013 7:40 pm  

wege sa bogaci

no ba!!! 🙂

na szczęście nie mam takiego problemu, bo nie biorę żadnych tabletek

Witaminę D2 (roślinna witamina D) znajduje się we wszystkich nasionach (i ich kiełkach) roślin oleistych

chyba mi wystarczy..??? 🙂


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
04/02/2013 8:07 pm  

Ja też nie brałem nigdy D3, ale we wrześniu miałem jej poziom w dolnej normie, więc podejrzewam że mi się obniżyła, więc tak na wszelki wypadek się rozglądam, gdybym nagle dostał doła giganta.
VikVeg, pisałem Ci już kiedyś że jesteś strasznie wkurzający?

[edytowane 4/2/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
04/02/2013 8:15 pm  

wege sa bogaci

no ba!!! 🙂

na szczęście nie mam takiego problemu, bo nie biorę żadnych tabletek

Witaminę D2 (roślinna witamina D) znajduje się we wszystkich nasionach (i ich kiełkach) roślin oleistych

chyba mi wystarczy..??? 🙂

Chyba nie w okresie zimowym, kiedy nie ma słońca.

Właśnie to jest problem, że wit. D nie ma, albo jest w jakiejś kosmicznej cenie.

Szczerze mówiąc, nie rozumiem, o co chodzi z wegańską D3 😮
Zawsze myślałem, że D jest ze słońca, D2 z roślin, a D3 - z mięsa.
W jaki sposób powstaje weg. D3?

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
05/02/2013 12:51 am  

W jaki sposób powstaje weg. D3?

Niby z jakichś grzybów które rosną na słońcu, czy tam są naświetlane, czy jakoś tak. Diabli wiedzą. To wyższa technologia... 🙂


OdpowiedzCytat
VikVeg
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 134
05/02/2013 5:54 pm  

VikVeg, pisałem Ci już kiedyś że jesteś strasznie wkurzający?

Ja tez cie lubie 😉
Irytacja i brak poczucia humoru to moze byc symptom braku mikroelementow albo witamin. 😀

Jestem bardzo sceptyczny co do specyfikow weganskich, tak jak do kotletow sojowych o smaku tektury ;)...czy kielbasek sojowych i nnego sojowego badziewia.
To jest swojego rodzaju moda na wege wiec i na wege specyfiki, ktore nie zawsze sa tak zdrowe jak sie wydaja lub jak byc powinny. Pewne jest jedno, sa drogie i ktos na tym dobrze zarabia.

Jak ktos chce lampa naswietlac pieczarki zamiast siebie to prosze bardzo :rotfl:

Czego to ludzie nie wymysla, a inni zaraz to lykaja jak indor kasze 😉

Nawet jesli witamina D jest w jakis ziarenkach to pytanie podstawowe: jaka jest jej przyswajalnosc?


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 3 Następny
  
Praca